Asperger ja seurustelu

Melkein kaikki ohjeet seurustelun osalta on kirjoitettu AS/NT -asetelmasta. Onko kellään kokemusta AS/AS -suhteesta?

Ihastuin naiseen, jolla on selkeitä AS-piirteitä ja mietin, että millaista on vuorovaikutus, jos molemmilla on ongelmia tunteiden ilmaisemisessa.

Edellinen parisuhteeni kaatui lähes täydelliseen epäyhteensopivuuteen tunne-elämän ja kommunikoinnin osalta.

1

504

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Breda

      ChiliTangerine on huomannut saman kuin minäkin, sen että seurustelu aspergerina on varsin omalaatuista ja normaalista poikkeavaa. Jotenkin se jää ilmassa leijuvaksi eikä konkretisoidu, ei varsinkaan millään asetu normimuotteihin.

      Tällaisia ongelmia ei olisi jos KAIKKI olisivat aspergereja. Aspergeri kohtaa pienen vähemmistön edustajana jatkuvasti ylivoimaisen enemmistön määrittelemät seurustelutavat ja -kriteerit.

      AS ei minusta oikeastaan ole sitä, että on vaikeuksia tunteiden ilmaisemisessa. Vaikeuksia on siksi, että NT-ihmisten eli ns. normaalien ihmisten tunteiden ilmaisu on niin erilaista. AS-ihmiset ilmaisevat tunteitaan - jopa hyvinkin herkästi - mutta NT-ihmiset eivät oikein osaa lukea sellaista assimaista tunteiden ilmaisua.

      Minulla ei ole kokemusta AS/AS-suhteesta seurustelussa mutta muuten kyllä. Tarkoitan, että AS-ihmisten kanssa olen hyvin usein kokenut olevani huomattavasti paremmin samalla allonpituudella kuin NT-enemmistön kanssa.

      AS-ihmisten yksilölliset erot ovat suuria. Joka assilla on epätasainen kykyprofiili mutta se on epätasainen yksilöllisellä tavalla, siis kykyhuiput ja kykyrotkot sijaitsevat kullakin profiilin eri paikoissa. Tässä yksi syy siihen, miksi kaikki assit eivät tule toimeen keskenään.

      Jos etsii elämäänsä ns. sitä oikeaa, on kysyttävä: "Olenko minä se oikea kenellekään?"
      Parhaassa tapauksessa on löytänyt itsensä ja on hyvin sinut itsensä kanssa ja vasta silloin on parhaat mahdollisuudet sen ns. oikean löytymisessä.

      Itsensä löytämiseen tarvitaan yleensä paljon ihmissuhdekokeiluja. Itsensä löytää peilaamalla itseään muihin. Jos on aspergeri niin itsensä löytäminen - ja sen myötä kumppanin löytäminen - on kaikkea muuta kuin "normihelppoa".

      Harva aspergeri menee sosiaalisuus edellä. Harva aspergeri menee läheiset ihmissuhteet edellä.
      Sosiaalisen käyttäytymisen aspergerimaisuus (eli enemmistön mielestä "outous", tai "spedemäisyys") kariuttaa yhden jos toisen aspergerin suhdeyritykset jo alkuunsa.

      Mutta eihän sosiaalisuus ole kuin yksi osa elämää. Elämässä voi menestyä loistavasti, vaikka jättää sosiaalisuuden toissijaiseksi. Aspergeri tuppaa menestymään, jos hän sosiaalisuuden sijasta menee erityiskiinnostukset edellä. Erityiskiinnostuksenkohteidensa kautta hän voi löytää ammatin, työpaikan ja itsenäisen elämän. Ja jossain tapauksessa siinä sivussa myös sopivan kumppanin - jos hän sellaista ylipäänsä haluaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      84
      3372
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      182
      1329
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      77
      1327
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1040
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      981
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      310
      942
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      43
      859
    8. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      95
      857
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      845
    10. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      124
      835
    Aihe