Parhaat piilolinssit kuiville silmille?

piilarit

Siinäpä se kysymys onkin otsikossa. Löysin aiheesta vain useamman vuoden vanhoja keskusteluja, joten ajattelin aloittaa uuden. Ehkäpä markkinoille on tullut uusia kuivasilmäisille sopivia piilareita.

Itselläni tällä hetkellä Biofinityn kuukausilinssit. Käsittääkseni ovat kosteuttavimmista päästä piilareita, mutta silti vain silmäni tuppaavat kuivumaan jo muutaman tunnin käytön jälkeen. Jotkut kertakäyttöiset piilaritkin minulla oli käytössä jokin vuosi sitten, mutta ne tuntuivat vielä huonommilta. Kertokaa siis kokemuksianne! Mitkä piilarit ovat sopineet muille kuivasilmäisille?

7

6695

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • beleb

      Käytän samoja Biofinityn linssejä kuin sinäkin, mutta toorisina. Nämä kuivuvat selvästi vähemmän kuin edellinen merkki, joka taisi olla Acuvuen linssi.

      Sanoisin, ettei kysymykseen ole yksiselitteistä vastausta, koska silmät ovat yksilölliset. Mikä toimii toisella, ei välttämättä toimi toisella.

      Käy optikolla juttelemassa, että haluaisit kokeilla muita merkkejä, koska silmät kuivuvat. Saat testiin uudet linssit ja löydät silmillesi sopivimmat.

      http://piilari.info/piilolinssit-kuiville-silmille/

      • piilarit

        Kiitos vastauksesta! Näinhän se on, että silmät ovat yksilölliset, ja mikä sopii yhdelle, ei käykään toiselle. Sen vuoksi samatkin valmistajat lie erilaisia linssejä tehtailevat. Optikolle olen toki menossa. Viimeksi pari vuotta sitten asiaa tiedustellessani optikkoni tosin oli sitä mieltä, että Biofinitystä parempaa linssiä ei ole olemassa, joten sillä kyselin, minkälaisia kokemuksia muilla on asiasta. Kaikki kokemukset ja näkemykset siis ovat edelleen lämpimästi tervetulleita! :)


    • Piiipppuuuu

      Hei! Uutuutena on Alconin Air Optix Aqua Hydraglyde. Kysy optikolta!

      • piilarit

        Kiitos tiedosta! Pitääpä kysäistä. :)


    • Piilarikäyttäjä5vuotta

      Käytän Dailies Total One -kertakayttölinssejä syklillä 1-2vk 24/7 silmissä ja 1pv pois silmistä ja sitten uuden linssit ja sykli alusta. Toimii kuivilla silmissä saatanan hyvin. Muut linssit ei toimi. Jengi on tosi skeptisiä kertakäyttölinssien jatkuvasta käytöstä. Kannattaa kokeille mikä sopii itselle. Mulla ei mitään oireita.

      • Jäkätti

        Kertakäyttöisiä ei kannata pitää yönyli: näön sameneminen on pelottava kokemus, jos on sattunut nukahtamaan piilarit silmissä. Dailies Total One on ihan muuten kelpo linssi ja edelliset ainakin oli valmistettu Saksassa. Olen pilannut oman silmäni luomien sisäpinnat kestopiilareilla nuoruudessa, joten melko harvakseltaa käytän piilareita ja silloinkin vain kertakäyttöisiä.


    • piilaritpäässäsince2010

      Itse käytän air Optixin piilolinssejä. Tilaan ne aina netistä, yleensä smartbuyglassesiltä. Olen tykannyt niistä tosi paljon ja hinta on halpa. Pidän usein silmatippoja käsilaukussa mukana varalta, varsinkin kesä aikoina.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      111
      4377
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      57
      2508
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      78
      1650
    4. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      6
      1113
    5. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      854
    6. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      843
    7. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      118
      823
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      39
      802
    9. Olisin valmis tutustumaan uudelleen

      En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.
      Ikävä
      50
      779
    10. Tiedät sen

      Esitän välinpitämätöntä, mutta en ole sitä oikeasti.
      Ikävä
      62
      768
    Aihe