S-Market - Egypti Navel appelsiinit ala-arvoisia

hedelmäpeli

Pari viikkoa sitten ostin Idänpään S-marketista edullisia 0,65€/kg egyptiläisiä Navel appelsiineja. Olivat kaikki erittäin hyviä, mehukkaita. Viikko sitten ostin jälleen samoja pari kg. Osa hedelmistä oli hyviä, mutta osa täysin ala-arvoisia, mauttomia ja malto-osa mahdoton syödä. Pari pv sitten ostin jälleen samoja puolitoista kg. Nyt jokainen appelsiini oli täysin ala-arvoinen, mehuton, mauton ja kuiva. Olen 99% varma, että S-market toimii seuraavasti. S-market panee tiskille ensiksi myyntii uusia, tuoreita appelsiineja edullisella hinnalla. Vähän ajan kuluttua tiskille pannnaa sekaisin tuoreita ja vanhoja. Kun osa on kunnollisia, asiakkaat eivät vielä reagoi. Lopuksi pannaan halvalla Egyptistä ostettu vanha varasto myyntiin samalla edullisella hinnalöla. Asiakkaat uskovat, että jospa ne olisivat hyviä, mutta pettyvät raskaasti. Jokunen asiakas reagoi, mutta enemmistö kärsii nahoissaan. Näin S-market saa roskatavaran myytyä pois kohtalaisella hinnalla. Kerran aikaisemmin saman S-marketin espanjalaiset Valencia appelsiinit niinikää olivat aiva roskaa. Ainakin tuon kyseisen kaupan hedelmien (ainakin appelsiinien) laadunvalvonta on täysi nolla.

24

3037

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aina.valoa.kohti.HML

      Pidän mahdollisena, joskaan kokemusta ei ole. Käyn vain K-marketissa. En milloinkaan S-marketissa.

      K-marketissa on valoisaa ja miellyttävää, S-marketin ovella kerran kävin kurkkaamassa ja oli hämärää ja ankeaa.

    • VitaminCdry

      Prismasta kanssa sama homma. Appelsiinista tietää yleensä hieman puristamalla, onko se kuiva vai mehukas, tästä ei, vaikutti hieman pehmeältä ja painavalta. Sisältö oli silti rutikuivaa. Rotuerottelijoiden ja muurinrakentajien Jaffat ovat yleensä laadukkaita, mutta viittiikö niitä sitten ostaa, tosin espanjalaisetkin on kyllä poiminut kunta kinte orjapalkalla. Varokaa ainakin niitä pään kokoisia joissa on toinen sikiö sisällä. painaa kilon ja maksaa paljon, mutta eipä juuri pysty syömään ellei pelkkää kuitua tykkää jauhaa.

    • Yläykköset_poikki

      Voi olla kranaatinsirpaleita !

    • Anonyymi

      Egyptiläisistä appelsiineistä löydetty Eu:ssa kiellettyjä kasvinsuojeluaineita.

    • Anonyymi

      Ehkä sun kannattais jättää egyptiläiset applesiinit ja viinirypäleet hyllyyn. Siälä sorretaan kansaa. Mää jätän kanssa ne egyptiläiset väliin.
      Osta Israelista tulevia Jaffoja sen sijaan. Laatu on priimaa ja kaupan päälle ne tulee enempi demokraattisesta valtiosta.

      • Anonyymi

        Kibbutseista mallia Tavastehusiinkin.


      • Anonyymi

        Kaikki sivistyneet ihmiset boikotoi maailman pahimman roistovaltion tuotteita. Ei ikinä mitään Israelista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kaikki sivistyneet ihmiset boikotoi maailman pahimman roistovaltion tuotteita. Ei ikinä mitään Israelista.

        Eikun juuri päinvastoin. Sivistyneet ja fiksut skipppaa egyptiläisen riistoroskan ja jättää ne kaupan hyllyille. Israelin tuotteet terveellisiä, ei huolta torjunta-aine jäämistä. Ainoa toimiva demokratia koko Lähi-Idässä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikun juuri päinvastoin. Sivistyneet ja fiksut skipppaa egyptiläisen riistoroskan ja jättää ne kaupan hyllyille. Israelin tuotteet terveellisiä, ei huolta torjunta-aine jäämistä. Ainoa toimiva demokratia koko Lähi-Idässä.

        Niiden demokratiaan kuuluu naapurin alueiden valloittaminen, joten siinä sinulle demokratiaa.


      • Anonyymi

        ..Jep, israelilaiset pitää rättipäät kurissa !


    • Anonyymi

      Appelsiini on vaativa kuljetus ja säilytyslämpötilasta. Lähtömaassa voi olla 30 asteen lämpö ja täällä saman verran pakkasta. Kuka tietää, miten suuria eriä kauppa kerralla hankkii varastoon ja onko lämpö sopiva? Eli 2-4 astetta. Lämpimässä kuivuu jo parissa päivässä, ja jos kosteus tiivistyy hedelmät myös helposti happanee...

    • Anonyymi

      Palstan aloittajalle. Olisikohan ollut parempi ilmoitta näistä appelsiineista kaupan pitäjälle. Voi pyhä sylvi tätä touhua.

    • Anonyymi

      Ja ne verkkokasissa myytävät satsumat vai mitäkö ne oli useasti osa homeessa.

    • Anonyymi

      Voi helv... ite en meinaa saada niitä kaupan hedelmäpusseja auki.

      • Anonyymi

        Itse en meinaa saada kaupan ovea auki, etenkään jonkun osuuskaupan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Itse en meinaa saada kaupan ovea auki, etenkään jonkun osuuskaupan.

        Alkon oven saat.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Alkon oven saat.

        Ja paskat, haen viinani virosta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Itse en meinaa saada kaupan ovea auki, etenkään jonkun osuuskaupan.

        ..Alkon ovi kyllä aukeaa nopsaan !


    • Anonyymi

      Kiitos palstan aloittajalle näin tärkeästä asiasta.

    • Anonyymi

      Voi hammas lohjeta kranaatin sirpaleesta !

    • Anonyymi

      Hedelmät nykyisin kaikki mandariinit y.m.ovat roskaa alaarvoisia toista oli ennen 20v sitten

      • Anonyymi

        Upea kaivuu vuoden 2017 ketjuun, onneksi et ole tyhmä.


    • Anonyymi

      Olen aivan samaa mieltä, kaksi viikkoa oli tosi hyviä appelsiinejä ,nyt täyttä paskaa.

      • Anonyymi

        Appelsiineistä näkee päällepäin ovatko ne hyviä. Huonoja ostavat vain typerykset.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. R.I.P Marko lämsä

      Luin just netistä suru uutisen että tangokuningas Marko Lämsä On menehtynyt viikonloppuna Tampereella. Niin nuorikin vi
      Tampere
      62
      4392
    2. Vappu terveiset kaivatullesi

      otetaan vappu terveisiä vastaan tähän ketjuun kaivatullesi !!! 🍾🥂🎉🌻🔥🧡🧡
      Ikävä
      155
      1833
    3. Tangokuningas Marko Lämsä, 47, on kuollut

      Taas yksi melko nuori artisti lopetti lauleskelut lopullisesti. https://www.is.fi/viihde/art-2000011200979.html
      Maailman menoa
      14
      1553
    4. Puskaradio huutaa

      Nuori tyttö oli laittanut päivityksen että pitämällä joku itsensäpaljastaja. Kuka tämä on? Varoittakaa lapsia !
      Suomussalmi
      40
      1331
    5. Miksi aina vain seksiä?

      Kertokaas nyt mulle, että onko tämä joku normojen ihan oma juttu, että seksiä pitää pohtia joka välissä, siitä pitää jau
      Sinkut
      168
      1093
    6. Kerro kiva muisto

      Kaivatustasi
      Ikävä
      58
      939
    7. Vieläkin jaksaa

      naurattaa. 😆 🐽🐷🤣 M - N
      Ikävä
      79
      925
    8. Martinalta vakava ulostulo

      Seiska: Martinalta vakava ulostulo. Olipa raflaava otsikko mustalla pohjalla.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      170
      855
    9. Hei rakas A,

      olinko silloin julma sinua kohtaan? Jos, niin anna anteeksi, yritin vain toimia oikein. Olen pahoillani, edelleenkin, en
      Ikävä
      54
      821
    10. Kyllä sitä on tyhmä

      Ettei aikoinaan sua ottanut. Huomenta❤️
      Ikävä
      39
      791
    Aihe