<3
Abu Huraira kertoi, että mies tuli Allahin lähettilään luo ja sanoi: "Opeta minulle jotain, mikä ei ole liikaa minulle, jotta saattaisiin ehkä kestää sen".
Profeetta (rh) sanoi: "Älä suutu."
Hän toisti pyyntönsä monia kertoja ja joka kerta Profeetta (rh) vastasi: "Älä suutu."
(Jami` at-Tirmidhi, vol 4, kirja 1, Hadith 2020, sahih)
Anas bin Malik raportoi, että Profeetta (rh) sanoi:
"Aina kun jossain on vaatimattomuutta, se koristaa sen. Aina kun jossain asiassa on ilkitekoja, se huonontaa sen."
(Al-Adab Al-Mufrad, kirja 30, hadith 601, Al-Albanin mukaan sahih)
Anasin auktoriteetilla kerrottiin, että Profeetta (rauha hänelle) sanoi: "Kukaan teistä ei todella usko ennen kuin pitää veljellään tai naapurillaan siitä, mitä rakastaisi itsellään."
(Muslim, kirja 1, hadith 73)
Joitain lempihadithejanne
6
312
Vastaukset 6
Abu Huraira kertoi:
Profeetta sanoi: "Mies oli hyvin janoinen ja tuli lähteelle. Hän polvistui lähteelle, tyydytti janonsa ja tuli pois. Sitten hän näki koiran läähättämässä ja nuoleksimassa mutaa hirvittävässä janossaan. Hän sanoi itselleen: 'Tämä koira kärsii janosta, kuten minäkin kärsin'. Joten hän meni lähteelle ja täytti kenkänsä vedellä ja juotti koiran. Allah kiitti häntä ja antoi hänelle anteeksi.
Ihmiset sanoivat: "Oi Allahin apostoli! Onko meille mitään palkintoa eläinten hoitamisesta?"
Hän vastasi: "Kyllä, kaikkien elävien olentojen hoitamisesta on palkkio."
(Bukhari, vol 3, kirja 43, hadith 646)
Abu Huraira raportoi, että Allahin lähettiläs (rauha hänelle) ei koskaan löytänyt vikaa ruoasta, jota hänelle tarjoiltiin. Jos hän piti jostain, hän söi sen ja jos hän ei pitänyt, hän jätti sen.
(Sahih Muslim, kirja 23, Hadith 5121)
Profeetta (rauha hänelle) sanoi: "Allah on paljastanut minulle, että teidän tulee olla nöyriä, jotta kukaan ei alistaisi toista, eikä kehuskelisi toisten yli."
(Sunan Abi Dawud, kirja 42, Hadith 4877, Al-Albani sanoi, että tämä on sahih)Abu Huraira kertoi, että Profeetta (rauha hänelle) sanoi: "Se, joka valitsee tiedon hankkimisen polun, Allah tekee hänelle helpoksi Paratiisiin vievän polun."
(Jami` at-Tirmidhi, kirja 41, Hadith 2, autenttinen)
'Abdullah bin 'Amr kertoi, että Allahin lähettiläs (rauha hänelle) sanoi: "Parhaat teistä ovat ne, jotka ovat parhaita naisväelleen."
(Sunan Ibn Majah, Vol. 3, kirja 9, Hadith 1978, autenttinen)
Anas kertoi:
"Palvelin Profeettaa 10 vuotta, eikä hän koskaan sanonut minulle 'uf' (osoittaen kärsimättömyyttä), eikä koskaan syyttänyt minua sanomalla: 'Miksi teit niin tai miksi et tehnyt niin?'"
(Bukhari, Volume 8, kirja 73, hadith 64, autenttinen)- en.kestä
Onpa kertakaikkisen olemattomia "viisauksia" vaan enemmänkin latteuksia. Voi huhhu.
Mikä tahansa sitaattikirja pesee moiset höpinät 1000 - 0 - xaaniyaxxx
Abu Sa'id al-Khudri kertoi, että Allahin lähettiläs sanoi: "Jokainen, jolla on kolme tytärtä tai siskoa ja joka on hyvä heille, pääsee Paratiisiin."
(Al-Adab Al-Mufrad, kirja 4, hadith 79, hasan) - Safiyya
Anas kertoi: “Palvelin Profeettaa (rh) Medinassa kymmenen vuotta. Olin poika. Kaikki tekemäni työt eivät olleet työnantajani toiveen mukaisia, mutta hän ei koskaan sanonut minulle ‘hyi’, eikä hän sanonut ‘miksi teit noin?’ tai ‘miksi et tehnyt tätä?’” (Abu Dawood) <3 <3
Allahin lähettiläs (rauha hänelle) sanoi: "Vahva mies ei ole se, joka painii hyvin, vaan vahva mies on se, joka kontrolloi itsensä, kun on raivoissaan."
(Muslim, kirja 32, Hadith 6313)
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 651008
- 69742
Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️40716- 145702
- 72666
SAHIMÄKI LOPETA
Miksi käyt Tupamäen Pekan kimppuun.?? Hänen asia mitä hän tekee tiloillaan. Oletko omista POTKUISTASI yhä katkera turve46653Miksi meille jäi
Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk37645- 43570
Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)73541Rakas, rakkaampi, rakkain
Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m111537Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k194530Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei19520Ketä ajattelen
kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v18471Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto63409Sara Sieppi ja hissi tänään
Voi helvetin helvetti. Nytkö tätä naikkosta täytyy palvoa ja antaa etuoikeus hissiin, kun hän on vääntänyt kakaran maail109408- 47402
- 52383
- 17382
Työttömän miehen ihmisarvo
..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline101375- 74360