AUTTAKAA !!! CS pelaajan fps ONGELMA

ongelmablondi

Hei Pelitietäjät ! AUTTAKAA BLONDIA !!!
Epätoivoinen äiti kyselee, mitä tehdä kun 14 v pojan CS:n peluu tyssäsi yhtäkkiä. Eli poika ilmoitti että fps arvo tippunut vähitellen joulun jälkeen pelatessa entisestä noin 150 frames/s ensin pikkuhiljaa sataan ja nyt viidenkympin kieppeille, eikä pelaaminen kuulemma enää onnistu. Koetettu tehdä tilaa kovalevylle, poistamalla kaikki ylim. ohjelmat. Silti 2/3 levystä täynnä lähinnä Steam kamaa. Spypot tai AVG ei löydä mitään haitta yms. ohjelmia. Reg Cleaner ajettu ja näytönohjain päivitetty. Keinot loppuu :( Listaan alle pojan "pelivälineet". Ei olisi millään varaa ostaa kokonaan uutta pelikonetta. Missä tässä se pullonkaula, mitä voisi parantaa ? Jos uusi kone tulee hankintalistalle, mitkä vaatimukset ? Ja mitä suosittelette (alle tonnin hintaluokassa)

Eli nykyinen kokoonpano:

Lenovo ThinkCentre Edge72 Tower
i3-3220/4 GB/500 GB/Windows 7 Professional
/ Windows 8 Pro 64 -bit -pöytätietokone

Asus GTX650-E-1GD5 NVIDIA GeForce GTX650 1024 MB
-näytönohjain PCI-e-väylään

Corsair CX430W V2 CX-sarjan 430 W ATX-virtalähde

Acer GN246HL 24" 144 Hz -pelinäyttö

Razer Deathadder Chroma Gaming Hiiri
ja semmoinen joku 55 e hiirimatto :)

5

1833

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ongelman_ratkaisija

      Itselläkin oli sama ongelma vähän aikaa sitten, kannattaa kokeilla päivittää kaikki videoajurit nvidian tai amd:n sivulta ihan ekaksi. Seuraavana tulee mieleen se xbox tuen pois kytkeminen steamistä josta valve on itekkin sanonut saattavan vaikutta jotakin kautta cs:go:n fps droppeihin tai vähenemiseen, jos ei vieläkään toimi niin kokeile steämistä verify integrity of the game cache tai asenna cs kokonaan uusiksi. Kuten aiemmin mainitsin mulla oli itellä sama ongelma vähän aikaa sitten, mutta se ei lähinnä vaikuttanut pelaamiseen kun fps tippui 280fps johonkin 170fps. Ongelma kuitenkin korjautui itsestään kun tein windowsin clean installationin koneelle voit lukea tästä lisää ja ladata tarvittavat tiedostot microsoftin sivuilta, mutta pidä tätä extreme keinona jos mikään muu ei toimi sun ongelmaan. Haluun sitten vielä sanoa että jos päätät suorittaa tämän clean installationin se vaatii vähän vaivan näkemistä ja joitain tiedostoja saattaa menettää koneelta (ei mitään tärkeetä, itellä meni pari valokuvaa) sillä se pitää joko polttaa levylle tai siirtää usb tikulle jotta voit bootata windowsin sieltä, lue tosiaan lisää tietoa microsoftin sivuilta ja toivon että saat ongelmas ratkaistua.

      • ongelmablondi

        Kiitos :) Yritetään


    • Epätoivoinenblondi

      Olen kuitenkin ajatellut tässä koneen päivitystä parempaan..
      Jos ostan tuohon masiinaan paremman näytönohjaimen ja prosessorin ja muistipalikan, niin auttasivatko nämä ja riittääkö tuon virtalähteen tehot ? Vai kannattaako tämmöinen homma laisinkaan ? Pelikonekokoonpanot ovat niin hurjissa hinnoissa ettei ole varaa :(
      Ajattelin et jos näistä olisi apua
      prosessori : AMD FX-6300, AM3 , 3,5GHz, 6-core 117.90 e
      muistipalikka : Corsair 8GB (1 x 8GB), DDR4 2133MHz, 1.2V 69 e
      näytönohjain : joku näistä kolmesta kenties
      Asus GeForce GTX 1050 Ti OC EXPEDITION -näytönohjain, 4GB GDDR5 189 e
      MSI GeForce GTX 1050 Ti GAMING X -näytönohjain, 4GB GDDR5 206 e
      tai jos hintansa väärti niin;
      Asus GeForce GTX 1060 DUAL -näytönohjain, 6GB GDDR5 279 e

      Suosituksia kaipaillaan :)

      • debiantestingxfce

        Suomesta ei kannata pc osia ostaa, on kallista ja kuluttajaviranomainen täystyöllistetty. Mindfactory.de:ssä takuu korvaa vapaa valintaisen tuotteen ja kaikki postikulut mukisematta jos on vikaa.

        Alkup. koneenne on tarpeeksi nopea csgo:n pyörittämiseen. Se on windows joka teillä kusee, siksi uuden koneen ostamisen sijaan kannattaisi asentaa parempi käyttis, josta kerroin edellä.

        Tässä pelataan 650ti kortilla Linuxissa:
        https://www.youtube.com/watch?v=TEBOxbJiV5M


    • Anonyymi00006

      geforce rtx 4070 ti

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      265
      4640
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      133
      3019
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2837
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      23
      1840
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1781
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1644
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1511
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      59
      1390
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1272
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1159
    Aihe