Mitenhän on, kun tulevana vkonloppuna(la:na) on eräs kauan odotettu illanviettotapahtuma jossa tulisi nautiskeltua myös alkoholia, ja nyt sunnuntaina oli ovulaatio eli mahdollinen alkion kiinnittyminen ajoittuisi siis ilmeisesti juuri tulevalle vkonlopulle...uskaltaako ottaa yhtään vai voiko sillä aiheuttaa vaurioita/estää kiinnittymisen/lisätä keskenmenoriskiä?
Alkion kiinnittyminen ja alkoholi
6
5187
Vastaukset
- Raskausmaakari
Viini ainakin lisää kiinnittymistä. Muusta alkoholista en tiedä.
- ottia.tuota
Jaa, ei kai tuossa vaiheessa yhdestä tai kahdestaan pienestä laillisesta haittaa ole, jos loppuu siihen. (Riippuu siitä miten tarkka olet. Nykyään suositellaan alkoholittomuutta lasta yrittäessä)
Juhlien jälkeen varmaan kannattaisi siirtyä tipattomalle. - Susu-80
Kiitos vastauksista! Taidanpa siis nautiskella "hillitysti" pari lasillista punaviiniä, jospa se vaikka edesauttaisi kiinnittymistä...ja olla sitten loppuillan vesilinjalla.☺️
- Eevis111
Kerro sitten onnistuiko raskautuminen. Mielenkiinnosta kyselen :D
Toki raskautumisen onnistumiseen vaikuttaa moni tekijä mutta olen itsekin miettinyt tuota alkoholi asiaa raskautta yrittäessä.
Tuntuu tyhmältä kieltäytyä juomasta jos ei ole edes raskaana. Ensimmäiset puolivuotta kieltäydyinkin mutta pidemmän päälle tuntuu tyhmältä rajoittaa elämää kuin olisi jo raskaana. Mitään ei vaan tapahdu! :( - Susu-80
Eevis111 kirjoitti:
Kerro sitten onnistuiko raskautuminen. Mielenkiinnosta kyselen :D
Toki raskautumisen onnistumiseen vaikuttaa moni tekijä mutta olen itsekin miettinyt tuota alkoholi asiaa raskautta yrittäessä.
Tuntuu tyhmältä kieltäytyä juomasta jos ei ole edes raskaana. Ensimmäiset puolivuotta kieltäydyinkin mutta pidemmän päälle tuntuu tyhmältä rajoittaa elämää kuin olisi jo raskaana. Mitään ei vaan tapahdu! :(Ei onnistunut siitä kierrosta raskautuminen, mutta seuraavasta onnistui ja raskaus on nyt siis aivan alussa. ☺️ Hieman harmitti silloin kun nautiskelin kiltisti vain pari lasia viiniä, ja sitten kuitenkin menkat alkoi taas...mutta nyt ei enää harmita! Tässä kierrossa missä nyt raskauduin olimme juuri ovulaatiopvänä iltaa viettämässä ja varsin railakkaasti kyllä tuli alkoholiakin otettua, ja epäilen että sen illanvieton aikaansaama rentoutuminen ehkä sai kropassa olosuhteet edulliseksi raskauden alkamiselle. Stressaaminenhan kun vaikeuttaa käsittääkseni myös raskautumista, ja itse olin kyllä ollut todella todella stressaantunut kunnes päätin hellittää edes yhdeksi illaksi.
Nyt toivon parasta että tämä pieni pysyisi matkassa mukana.
Rentoutumista ja positiivista uskoa raskautumiseen, kyllä se vielä tapahtuu!☺️ - Eevis111
Kiva kun tulit kertomaan kuinka kävi ja paljon onnea raskauden johdosta! :)
Täytyisi kans tehdä jotain rentoutumishsrjoituksia :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad961525- 541043
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että403911- 163890
- 56743
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän124737- 51678
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38645- 57641
- 76632