Mitenhän on, kun tulevana vkonloppuna(la:na) on eräs kauan odotettu illanviettotapahtuma jossa tulisi nautiskeltua myös alkoholia, ja nyt sunnuntaina oli ovulaatio eli mahdollinen alkion kiinnittyminen ajoittuisi siis ilmeisesti juuri tulevalle vkonlopulle...uskaltaako ottaa yhtään vai voiko sillä aiheuttaa vaurioita/estää kiinnittymisen/lisätä keskenmenoriskiä?
Alkion kiinnittyminen ja alkoholi
6
4990
Vastaukset
- Raskausmaakari
Viini ainakin lisää kiinnittymistä. Muusta alkoholista en tiedä.
- ottia.tuota
Jaa, ei kai tuossa vaiheessa yhdestä tai kahdestaan pienestä laillisesta haittaa ole, jos loppuu siihen. (Riippuu siitä miten tarkka olet. Nykyään suositellaan alkoholittomuutta lasta yrittäessä)
Juhlien jälkeen varmaan kannattaisi siirtyä tipattomalle. - Susu-80
Kiitos vastauksista! Taidanpa siis nautiskella "hillitysti" pari lasillista punaviiniä, jospa se vaikka edesauttaisi kiinnittymistä...ja olla sitten loppuillan vesilinjalla.☺️
- Eevis111
Kerro sitten onnistuiko raskautuminen. Mielenkiinnosta kyselen :D
Toki raskautumisen onnistumiseen vaikuttaa moni tekijä mutta olen itsekin miettinyt tuota alkoholi asiaa raskautta yrittäessä.
Tuntuu tyhmältä kieltäytyä juomasta jos ei ole edes raskaana. Ensimmäiset puolivuotta kieltäydyinkin mutta pidemmän päälle tuntuu tyhmältä rajoittaa elämää kuin olisi jo raskaana. Mitään ei vaan tapahdu! :( - Susu-80
Eevis111 kirjoitti:
Kerro sitten onnistuiko raskautuminen. Mielenkiinnosta kyselen :D
Toki raskautumisen onnistumiseen vaikuttaa moni tekijä mutta olen itsekin miettinyt tuota alkoholi asiaa raskautta yrittäessä.
Tuntuu tyhmältä kieltäytyä juomasta jos ei ole edes raskaana. Ensimmäiset puolivuotta kieltäydyinkin mutta pidemmän päälle tuntuu tyhmältä rajoittaa elämää kuin olisi jo raskaana. Mitään ei vaan tapahdu! :(Ei onnistunut siitä kierrosta raskautuminen, mutta seuraavasta onnistui ja raskaus on nyt siis aivan alussa. ☺️ Hieman harmitti silloin kun nautiskelin kiltisti vain pari lasia viiniä, ja sitten kuitenkin menkat alkoi taas...mutta nyt ei enää harmita! Tässä kierrossa missä nyt raskauduin olimme juuri ovulaatiopvänä iltaa viettämässä ja varsin railakkaasti kyllä tuli alkoholiakin otettua, ja epäilen että sen illanvieton aikaansaama rentoutuminen ehkä sai kropassa olosuhteet edulliseksi raskauden alkamiselle. Stressaaminenhan kun vaikeuttaa käsittääkseni myös raskautumista, ja itse olin kyllä ollut todella todella stressaantunut kunnes päätin hellittää edes yhdeksi illaksi.
Nyt toivon parasta että tämä pieni pysyisi matkassa mukana.
Rentoutumista ja positiivista uskoa raskautumiseen, kyllä se vielä tapahtuu!☺️ - Eevis111
Kiva kun tulit kertomaan kuinka kävi ja paljon onnea raskauden johdosta! :)
Täytyisi kans tehdä jotain rentoutumishsrjoituksia :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään22821015Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen964214Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu782946Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv512203Temutatko ?
Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?1981848Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2891632Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1361577Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?731561Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1691509Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S151393