Ajoin Ladalla satasta nelostiellä. Suoralla tiellä peltoaukealla vastaan tuli kuorma-auto, jonka lavalta lensi lapio vaakasuorassa kohti tuulilasia. Ajattelin, että nyt myöhästyn töistä (melko hullu ajatus tässä tilanteessa). Äkkiä jokin tempaisi lapion auton alle eikä se aikeuttanut kuin pienen lommom pakoputkeen.
Selitys: Laatikkolada puskee valtavaa ilmapatjaa edellään. Sen ansiosta pelastuin. Miten olisi käynyt virtaviivaisen auton kanssa?
Selitys: Laatikkolada puskee valtavaa ilmapatjaa edellään. Sen ansiosta pelastuin. Miten olisi käynyt virtaviivaisen auton kanssa?
Vastaukset 2
Vanhimmat
jos homma olisi mennyt kuvaamallasi tavalla, lapio olisi selekästi "pysähtynyt" kesken ilmalennon ja siiten kolahtanut lasiin.
Luuletko, että ladassa on reverse wing-pohja ja niin hillitön imu että F1 historia kalpenee sen edessä? Jos luulet, niin erehdyt.
On se niin että ladakuski ei pienistä hämmästy. Lada on täynnä ihmeitä. Kommenttisi äkkipysähdyksestä on luonnonlakien vastainen. Lentorata on paraabelin kaltainen, kun kappale lentää vapaasti. Tämän lentorata ei ollut paraabeli. F1-historiasta pitää Kimi huolta, älä sinä vaivaudu!