Mitä kölin koko vaikuttaa purjehtimiseen.Ostin ekan purjeveneen ja siinä on kölin syvyys vedenpinnasta 1,7 metriä !Vene on 31 jalkainen?
köli ja sen teho
Pikkaisenpurje
3251
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Veneesi on siis eväkölinen vene. 1,70 m tuon kokoiseen veneeseen on aika normi syväys. Kapealla ja syvällä kölillä saadaan pienellä veden vastuksella hyvä oikaisukyky ja vastustus sortoa vastaan.
Pitkäkölisellä veneellä saadaan tukevat ja tasaiset purjehdusominaisuudet, sekä huomattavasti vähemmän syväystä. Tosin nopeus ja avotuuli ominaisuudet ovat huomattavasti eväkölistä huonommat.
Tosin pitkäkölisessä ei tarvitse pelätä kölin taikka peräsimen irtoamista. Satamassa pitkäkölisen pyörittely on yhtä helvettiä.
Mitä ihmeellisempiä asioita sattuu. Näin kerran meressä kelluvan petäsin, joka oli lähtenyt hai- veneestä irti.
Minä taas olen nähnyt meressä kelluvan kasin peräsimen. Oli peräsinrempan jälkeen unohtunut keväällä kootessa yksi pikkuinen mutteri.