Onko joku huomannut, esimerkiksi nyt liukkaiden kelien aikana, että joku kiinteistönhuoltoyritys toimisi hyvin? Onko hiekoitukset ja auraukset ajallaan, onko kunnossapito kohdillaan? Onko yrityksellä henkilökuntaa riittävästi ja toimiiko siivous, (saunat, yleiset tilat), asianmukaisesti? Onko joku yritys uskaltanut lähettää asiakkaille tyytyväisyyskyselyn?
Jos tiedätte jonkun hyvää työskentelytapaa noudattavan yrityksen, niin laittakaa nimeä tänne. Olisi tarvetta edellisen vaihtoon.
Jos tiedätte jonkun hyvää työskentelytapaa noudattavan yrityksen, niin laittakaa nimeä tänne. Olisi tarvetta edellisen vaihtoon.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Sulun kiinteistöhuolto hoitanut ainakin meidän alueen hiekotukset hyvin
Sulun kh:n ukko ajaa picupillaan pihan läpi satasta jotta hiekkaa putoaisi mahdollisimman vähän. Ei tarvitse hakea useita kuormia varikolta. Muutenkin tulee miten sattuu johtuen maksimoidusta asiakasmäärästä ja minimoidusta henkilökunnan määrästä.
Sulku venttiili petti ja löysät levis. Kurakeli.
Huoltosillalla on asiallinen aura/hiekoituskone, en tiedä onko alihankkija vai oma. Muutenkin asiakaspalveluhenkistä porukkaa töissä. Henkilökuntaa ei tarvitse käskeä kirjallisesti hymyilemään asiakkaalle kuten eräällä kilpailijallaan.
Sinä hapannaama et hymyile edes kirjallisesti
Minä sen sijaan hymyilen pyllylläni!
Ota ite hiekoitusastiasta lapiollinen ja viskaa kriittisimpään paikkaan niin ei tarvi lentää perseelleen.
Niinhän se on aina aiemminkin toiminut!
Minkäs sille voi jos korvien välissä ei leikkaa
Ei kyse olekaan aikaisemmasta historiasta, vaan siitä että tehtävän hoidettavakseen ottanut yritys tekee sen myös kunnolla käytännössä eikä vain paperilla. Jos kiinteistönhuoltoyritys ainoastaan rahastaa ja asukkaat tekevät työt niin ollaan kaukana sopimuksista.
No jos nyt pikku lapiollisen pari viskaiset kulkuväylälle niin ei luulis olevan keltään pois. Päinvastoin.
Ei ne kiinteistönhoitajatkaan joka mestalle ja joka portaikolle hiekottelemaan tahdo aina keretä kun kiinteistöjä on sen verran paljon haalittu firmaan kun firmaan.
Kiinteistöhoitoala on nykyään niin kilpailtu ala .
Aika paljon hommien sujuminen on kiinni myös isännöitsijästä. Hälläväliä-isännöitsijöitä on ihan liikaa. Syynä osin sama kuin huoltofirmoilla, liikaa asiakkaita jolloin kapasiteetti ei enää riitä. Toki osaamattomiakin on joukossa.
Ei liity hiekoitus asiaan mutta sulun kiinteistöhuollolta tullut pari kertaa huoltomies ja laskuttanut vuokralaisia, esim viemärin tiiviste kuivunut, huoltomies väitti että viemärin alapuolella oleva osa on rikottu,joten se pitää vaihtaa. Yritti vuokralaista rahastaa :D osa jäi vahingossa vuokralaiselle, eikä siinä ollut mitään vikaa paitsi se tiivisteen kuivuminen.