Mitä mustaa savua piipusta koko aamupäivän

jojenvarrelta

Inkeroisten keskustassa?

Olen seurannut tuota lämpölaitoksen piippua vai mikä tuossa aseman vieressä on. Sieltä tupruaa ihan mustia pilviä tuonne Idän puolelle ja väliin tulee ihan valkoista.

Millä luvalla tuommoista saastuttamista suvaitaan?

12

332

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mörkööö

      Jos siellä on mustia.

      • pukspukspuks

        Höyryjunien PAKOKAASUT johdetaan langattomasti yhdestä keskuspiipusta ulos.


    • det-samma

      päähän ei ole vielä vaihtokappaleita

    • heippakillii

      Ei se persujen kokouksesta johtunu. Olis tulu valkosta savuu ku Timo luopu luotsinpaikasta. Posa jo pullollaan tonnin euroja.

    • paavinvarakappale

      Siellä valitaan paikallispaavia. Vatikaanista on tullut määräys, että jokaisessa kylässä pitää olla paavi. Muuten rappeutuu yhteiskunnan moraali tyystin ja täysin.
      Vappukulkueiden aikaan sitten nähdään vastavalittu paikallispaavi mopoauton kyydissä vilkuttamassa kansalaisille kulkueen keulilla. Turvamiesten juostessa edessä ja takana, niinkuin Kennedyllä aikanaan ja ihan kuin siitä olisi ollut hyötyä... Yhden niistä pitää kuitenkin näyttää Clint Eastwoodilta, tällä tehdään vaikutus kansan syviin riveihin joka synkkyyden ja paheen syövereissä vipeltää iltaisin saunaolutta lähikaupasta hakemaan, kun prismassa saattaa törmätä silmäätekeviin tuttuihin ja silloin ei voi keskiolutta tai siideriä kärryssä olla.
      Sieltä prismasta sitten voi ostaa vain yhteiskunnallisesti hyväksyttyjä halpuutettuja tuotteita, kuten tomaatteja, ananaita ja tuulipukuja.
      Tunnetustihan kelpo kyläläinen syö terveellisesti ja lenkkeilee, aluksi tietysti pimeän aikaan, että ehtii kunto kasvaa. Sitten kun ei enää naama punoita ja hiestä kiiltele hengityksen rohinan peitotessa kevyesti höyryvoimalan koepuhalluksen äänen patosillan kierroksen jälkeen, voi jo päiväsaikaankin lenkkeillä.
      Entäs se paikallispaavi, no puheenhan se pitää torilla Soikkelin peräkärryssä, niinkuin paikkakunnalla tapana on, ja valistaa kansaa viinan kiroista, ehkäisystä ja monesta muusta paheellisesta asiasta. Tässä vaiheessa voikin tuulipukuun pukeutunut lenkkeilijä, eihän sitä nyt muuten tänne torille,,, lenkillä vaan satuin ohi kulkemaan,,, röyhistää rintaansa ja ansaitusti tuntea kuuluvansa vähän etuoikeutetumpaan väkeen. Ainoa kansanryhmä joka herättää vielä suurempaa kunnioitusta, on tampellan väreihin sonnustautuneet eläköityneet.
      Tuleville polville tiedoksi, ennen eläkkeelle päästiin kun vielä oltiin elossa.

      • työikää.vielä.jäljellä

        Kyllä sinne tehtaanporttien sisäpuoelle ainakin muutaman ihmisen elämä päättyi.
        Ainakin muutama sitkeä nainen pääsi sairaseläkkeelle selkäkivun vuoksi. Tutuille nainen kehaisi; viimein lääkärin hermo petti.


    • köppelssinkanssa

      Hitlerin pojanpoika polttelee ratatien asukkaita.

      • Suuriedesmennytjohtaja

        Pekka Siitoimen poika.


      • tehomyyjävoikkaa
        Suuriedesmennytjohtaja kirjoitti:

        Pekka Siitoimen poika.

        Kirby-imuri kärähti.


    • lähellä.asuu.vaan.köyhiä

      Jäteöljynpolttoon saatiin lupa erilliskattilassa. Ens talvena sama juttu.

    • mitäspaskiaiset

      Paskamatti polttaa ylimääräisiä seteleitä.

    • rakastaja.x

      Äitis pieree, liialti

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      37
      2726
    2. Miten kaivattusi teki sinuun lähtemättömän vaikutuksen?

      Minulla kävi niin, että hän laittoi ruokaa, kun olin nälkäinen. Tie miehen sydämeen käy vatsan kautta.
      Ikävä
      89
      1174
    3. Alkon myynti putosi kesäkuussa 10 prosenttia

      Niin se hallitus tuhoaa valtion verokertymää ylisuurella alkoholiverolla, kun kansalaiset hankkivat juomansa ulkomailta.
      Maailman menoa
      127
      979
    4. Oliko mies vetäytyminen

      Toimiva veto? Miten meille kävi. Ei hyvin ja mahdottomalta tuntuu tilanne nyt.
      Ikävä
      60
      950
    5. Mitä söitte Hänen kanssaan yhdessä viimeksi?

      Tällainen vihjeketju:)
      Ikävä
      66
      907
    6. Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää

      Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos
      76
      858
    7. Oon tässä pohtinut että se nainen

      Ei sovi sulle. Ihmetyttää mitä näet hänessä. Mieheltä miehelle
      Ikävä
      70
      805
    8. EU:lta tyly ratkaisu Temulle

      On se hyvä, että EU on vihdoin ja viimein puuttunut noiden Kiinan krääsän kauppiaiden toimintaan. https://www.is.fi/ta
      Maailman menoa
      99
      802
    9. Nainen on ihana

      ilta-päivää tosi söpölle naiselle 🤗😘☺ Jos saisin sinut nainen oisin onnellisin mies Etpäs tiedäkään keneltä tämä on?
      Ikävä
      25
      718
    10. Hallinto-oikeus kumosi valtuuston päätöksiä

      Teksti-tv kertoo, että valtuuston päätöksentekoon on osallistunut varavaltuutettu jolla ei ollut oikeutta osallistua. Mi
      Ähtäri
      30
      684
    Aihe