Lihavuus ällöttää

Niinkuin yksi täällä jo sanoi, en saisi minäkään seisomaan lihavan tytön edessä. Eivät lihavat ole millään tavalla alempiarvoisia ihmisinä, mutta vähemmän haluttavia kyllä ja ehkä heidän on vain hyväksyttävä se tai laihduttava.
133027
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

on se raja jolloin ihminen on lihava?
Kulkeeko se terveen pyöreyden vai amerikkalaissarjojen anorektikkojen kohdilla.

Kiinnostaa vain koska lihavuudelle on niin monta määritelmää, riippuen määrittelijästä.

Äänestä

Sanoit että lihavien on hyväksyttävä se että he eivät ole haluttavia tai laihdutettava. Mikä sinä olet siinä asiassa neuvomaan ketään, sinun täytyy itse oppia hyväksymään eri kokoiset ja näköiset ihmiset. Sinä olet itsellesi luonut jo valmiin mielipiteen lihavemmista ihmisistä, joten turha sanoa ettet muka millään tavalla pidä lihavia alempiarvoisina. Jo pelkkä otsikkosi sen kertoo. En usko sun ikinä löytävän sitä täydellistä naista, tuolla asenteella. Paitsi jos se toinen on samanlainen kuin sinä itse. Minä en ole yhtään vähemmän haluttava kuin muut, tiedän sen itse ja niin tietää miehenikin (vaikka hän itse on hoikka). Hän rakastaa minua sellaisena kuin olen. Salut!

Äänestä
  • minua esimerkiksi ei viehätä hyvin laihat, sitkeännäköiset hölkkääjämiehet. Monta muutakin miestyyppiä on jotka ei ulkonäöllään sytytä. Ruskeasilmäisiä kohtaan harrastan suoranaista sortoa, en voi ajatellakaan seurustelevani ruskeasilmäisen miehen kanssa. Vastenmielisyyteni johtuu ilmeisesti nuoruuden kokemuksista; se ruskeasilmäinen kloppi olisi pitänyt jättää väliin.
    Itse olen nainen, enkä lihava, en tosin laihakaan.

    Äänestä

  • mieltymyksiä kirjoitti:

    minua esimerkiksi ei viehätä hyvin laihat, sitkeännäköiset hölkkääjämiehet. Monta muutakin miestyyppiä on jotka ei ulkonäöllään sytytä. Ruskeasilmäisiä kohtaan harrastan suoranaista sortoa, en voi ajatellakaan seurustelevani ruskeasilmäisen miehen kanssa. Vastenmielisyyteni johtuu ilmeisesti nuoruuden kokemuksista; se ruskeasilmäinen kloppi olisi pitänyt jättää väliin.
    Itse olen nainen, enkä lihava, en tosin laihakaan.

    Ei minuakaan miellytä laihat, luisevat miehet. Oli sitten pitkä tai pätkä. Kireennäköinen luiseva, luihunnäköinen naama, oli sitten miehen tai naisen on heti luontaantyöntävä.

    Koen pyöreet ihmiset luotettavimmaksi ja helpommin lähestyttävimmäksi kuin luisevat laihat tai normaalit. Ruskeasilmäisiä miehiä olen pitänyt keikareina ja itseään täynnä olevina lipeväkielisinä huijjareina. Ruskeasilmäiset naiset ovat taas levottomia ja tyytymättömiä kaikkeen.

    Nallekarhumainen lihava mies saa heti sympatiat puolellensa, laihat saa minut heti ärtyneeksi ja varautuneeksi jostain kumman syystä. Johtuukohan siitä että lapsuudessani ympärillä olevat luotettavat ihmiset olivat aina pyöreitä tai lihavia.

    Joten mieltymyksensä kaikilla. Joillain on se pelkkä seksi mikä määrää mieltymykset. Mieheni oli laiha luikku nuoruudessaan, mutta ajan kuluessa alkoi myös lihoon. On paljon miehekkäämpi ja paremmannäköinen nyt ja en anna hänen laihduttaa, ei hän kyllä enään ole pahemmin yrittänytkään kun kalja ja makkara maistuu niin hyvälle.

    Äänestä

ihan pilapila viesti... xP

Äänestä

Niin...itse kukin tahtoisi olla kaunis, hoikka ja haluttava. Itsevarmuus saattaa tulla samalla kertaa, kun saa itsensä kuntoon ja sitten saakin jo kävellä nenä pystyssä ollen ei-enää-niin-kiva-ihminen muita kohtaan...esim. lihavia, ellei ole oikein hyvä ystävä sitten.

Muutamat ovat olleet aina ok ja saavat työtäkin sitten helpommin, useasti.

Totta kai kokonaisuus ratkaisee jne...ainakin luulisi. Jos tai kun mies on komea ja vaikka kuinka hymyilevä, niin pikkukaupungissa, ainaskin täällä, maine menee edellä...ei niin vain enää saakaan naista. Vanhemmat naiset toki huolivat ja paikkakunnan uudet asukkaat, päivistä toiseen uudelleen, samatkin, nuorta, komeaa ja seurustelutaitoista, huh huh, vaikka olisi naimisissa ja monen lapsen Isä. Vaimo kotona tietää kuka, mitä, missä ja milloin ja siltikin vain on kotona ja odottaa miestään. Vaimot, jotka tiedän, ovat hyvännäköisiä...missä mättää...? Kahden ihmisen välillä omat jutut...

Äänestä
  • Täytyyhän komeella häntäheikillä täyshoito jossain pelata. Eikä onnistunut suhde ole ulkonäöstä kiinni. Ei auta kaunis vaimokaan kotona jos suhde ei tyydytä. Jotkut ovat riippuvaisia vain pelkästä ulkonäöstä, hakevat vain tietyn näköistä, kokoista, mutta eivät jaksa siitä kauankaa olla kiinnostuneita. Seksistä saa hetken tyydytyksen, mutta muu ei kiehdo siinä kohteessa.

    Äänestä

  • suhde kirjoitti:

    Täytyyhän komeella häntäheikillä täyshoito jossain pelata. Eikä onnistunut suhde ole ulkonäöstä kiinni. Ei auta kaunis vaimokaan kotona jos suhde ei tyydytä. Jotkut ovat riippuvaisia vain pelkästä ulkonäöstä, hakevat vain tietyn näköistä, kokoista, mutta eivät jaksa siitä kauankaa olla kiinnostuneita. Seksistä saa hetken tyydytyksen, mutta muu ei kiehdo siinä kohteessa.

    Just niin. Totta toinen puoli.

    Palvelu pelata!!! Just. Tulihan sekin sieltä. Komean häntäheikin täyshoito. Voisko paremmin sanoa. Nainen palvelee ja mies matkustaa. Paitaa vaihdetaan ja sitten mennään taas. Huh huh.

    Tämän paikkakunnan häntäheikit eivät tahdo, että muija jättää. Ollaan kotona kiltisti jonkin aikaa ja harrastetaan yhdessä, kuten aina. Sitten vain miehelle iskee menofiilikset joksikin aikaa. Harrastetaan kylläkin ja lapset ovat tärkeitä.

    Mies tietää, että kotiin voi palata, ainakin vielä.

    En tiedä sitten. Ei ne mua ainakaan saaneet. :)

    Äänestä

Se on oma ongelmasi jos ei seiso, ei kenenkään muun. Turha sitä täällä on ruikuttaa. Eikö laihoja sitten ole tarpeeksi siihen hommaan sinulle tarjolla? Tai käytä kenkälusikkaa ja viagraa!

Äänestä
  • Lihavia EI saa haukkua, mutta tässäkin viestiketjussa laihoja ja luisevia sai täysin vapaasti morkata ja inhota. Voi kun te läskit ootte ihania ja lepposia : )

    Äänestä

  • läskit! kirjoitti:

    Lihavia EI saa haukkua, mutta tässäkin viestiketjussa laihoja ja luisevia sai täysin vapaasti morkata ja inhota. Voi kun te läskit ootte ihania ja lepposia : )

    Olla vaan ihan kaikki haukkumatta toisia, kun siitä kuitenkin kaikki tuntuu loukkaantuvan. Lihavat siitä, että heitä haukutaan ja laihat ihan samasta asiasta.

    Mitenkähän se on, että tällä palstalla ei osata keskustella fiksusti, muilla palstoilla kyllä tuota fiksuuttakin löytyy, mutta täällä on näköjään päätarkotuksena vaan nälviminen ja v***tuilu :P Jännää...

    Äänestä

Vaikka minä olen lihava, olen saanut monenkin munan pystyyn! =)
Se ei ole lihavuudesta kiinni vaan viehätysvoimasta... Niin kerta.

Äänestä

Tulisikohan ylipainoisella miehellä mennä anorektikko palstalle mainostamaan, ettei saa vehkeitään nouseen laihan tytön edessä. Lihottakaa tai elän puutteessa lopun ikääni. Laihuus ällöttää. Eivät he suinkaan ole alempiarvoisia minuun verrattuna, mutta heidän vika kun haarovälissäni ei toimi mikään. (Vielä vähemmän yläpäässä)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


SBR kirjoitti:

Niinkuin yksi täällä jo sanoi, en saisi minäkään seisomaan lihavan tytön edessä. Eivät lihavat ole millään tavalla alempiarvoisia ihmisinä, mutta vähemmän haluttavia kyllä ja ehkä heidän on vain hyväksyttävä se tai laihduttava.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu