Hei!
Minulla on noin 500 euroa rahaa käytettävissä, voisitteko suositella kameraa kuvaamaan sisätiloissa tapahtuvaan urheiluun, kuten paini.
Kuvista pitäisi tulla niin laadukkaita, että kehtaa kotisivulle laittaa
Mielellään kamera jolla saa kuvia nappia painamalla
Kiitos etukäteen Suvi
Minulla on noin 500 euroa rahaa käytettävissä, voisitteko suositella kameraa kuvaamaan sisätiloissa tapahtuvaan urheiluun, kuten paini.
Kuvista pitäisi tulla niin laadukkaita, että kehtaa kotisivulle laittaa
Mielellään kamera jolla saa kuvia nappia painamalla
Kiitos etukäteen Suvi
Vastaukset 9
Vanhimmat
Katsoppa vaikka Verkkokauppa.comista järjestelmäkameraa. Toinen on Rajala Shop, jossa voi olla hyviä tarjouksia. Järkkäreissä on riittävästi säätöjä ja hyvä automatiikka erilaisiin tilantesiin, kuten urheilukuvaukseen. Ja kunnollisella tähtäimella varastettu. Siitä naytöstä sihtaaminen ei onnistu nopeissa tilanteissa kun kameraa ei saa tuettua kunnolla. Saat vain tärähtäneitä kuvia. Kameraksi Canon tai Nicon. Niihin saa helpoiten lisävarusteita. Katso valmista pakettia missä tulee mukana joku pikku zoomi, niin pääsee parhaiten alkuun.
Itselleni tosin ostin aikoinaan Pentaxin, koska omistan myös vanhemman saman valmistajan filmikameran. Optiikat sopii niissä toisiinsa.
Lisäksi tarvitset hallikuvaukseen vähän pidempää optiikkaa kuin yleensä rungon mukana tulevat. Riippuu tietysti kuvausetäsyydestä. Hyvät optiikat maksavat kuitenkin yli tonnin, joten pienellä budjetilla täytyy tyytyä halvempaan. Esim. suomalainen Kiinassa toimiva E-Ville myy halvempia optiikoita. Laadusta en sitten tiedä. Käytettyjäkin kannattaa etsiä.
Hallikuvauksessa on tarpeellinen myös vastavalosuoja, ettei hallin kirkas valaistus sotke kuvaa. Maksavat muutamasta eurosta useisiin kymppeihin. Ja eikun kuvaamaan. Varoituksen sana: Nälkä saattaa kasvaa syödessä ja kohta huomaat omistavasi ison kameralaukun täynnä optiikoita ja erilaisia suodattimia, irtosalamalaitteita, jalustan ym. rekvisiittaa. Kameran kaukolaukaisinkin saatta olla joskus tarpeen.:-)
Kuvailee e-villestä ostetuilla Niconin objektiiveilla. Ei kannata tätä kirjoittajaa ottaa tosissaan.
Tarvitseeko olla nettisivulle "koko sivun" kuva, vai riittääkö joku pikkuruutu? Ja mikähän mahtaa olla kotisivun taso ja tarkoitus - ovatko kuvat lähinnä dokumentaarisia tilannekuvia vai valokuvaajan taidonnäytteitä?
Jos julkaisuversio on reippaasti alle 1000 pikseliä kanttiinsa, alkuperäisen kuvan ei tarvitse olla täydellinen. Painissa kuvauskohteet eivät edes liiku niin vauhdikkaasti kuin jossain muussa urheilumuodossa.
Voisin väittää, että joku 1" kennolla varustettu pokkari tai bridge (tarvittavasta polttovälin pituudesta riippuen) saattaisi riittää kisojen dokumentointiin. Tosin budjetillasi joudut näidenkin kohdalla jahtaamaan käytettyjä. Järkkäririntamalla ongelma on, että tuolla budjetilla et saa juuri muuta kuin rungon.
Voisi olla hyvä, jos pääsisit kokeilemaan kameroita "tositilanteessa". Joka tapauksessa suurin ongelmasi voi tulla siitä, että "nappia painamalla" joudut luottamaan kameran automatiikkaan, ja hankalammissa oloissa automatiikka ei välttämättä toimi parhaalla mahdollisella tavalla.
---
Kaikesta ylläolevasta huolimatta tai sen vuoksi, tällä hetkellä budjettiisi sopiva kamera löytyy järkkäriosastolta. Se on halpa, koska se on pieni ja vanha, ja koska se on pieni, siinä ei ole etsintä (jota ilman jotkut eivät voi elää mutta toiset pärjäävät mainiosti), ja koska se on vanha, ominaisuudet eivät ole parasta mahdollista tasoa, mutta se saattaisi ehkä toimia:
Sony A5000 kahden zoomin kitti, tällä hetkellä Superkuvassa 499e
(kannattaa tarkistaa myös Gigantin poistomyynti)
(mitään vastuuta en ota tämän toimivuudesta)
Itse luotan edelleen peilijärkkärin tarkentavan luotettavimmin liikkuvaan kohteeseen. Hankintaan varallisuuden mukainen kitti Canonilta tai Nikonilta ja siihen lisäksi sisäkuvaukseen objektiiviksi 50/1.8.
Noin, mutta budjetti ja speksi ei todellakaan kohtaa. Esimerkiksi canonilla f/1.8 50 mm STM maksaa noin 150€. Sitä voi joskus saada tarjouksesta noin 100€. Eli rungolla jäisi vain 350€ - 400€. Tuolla hinnalla ei saa runkoa, jonka tarkennus on riittävä urheilukuvaukseen, ei varsinkaan sisällä tapahtuvaan urheilukuvaukseen.
On erittäin toivottavaa, että näissä jutuissa pidetään mukana vahan realismia.
Runko ei määrää yksinään tarkennusnopeutta, eikä tarkkuutta. Urheilijat liikkuu hyvin hitaasti verrattuna eläimiin, joten mikä tahansa räppänä riittää, kunhan vain objektiivi on nopeatarkenteinen.
Olen testaillut saman objektiivin käyttäytymistä erilaisilla, eritasoisilla ja ikäisillä rungoilla. Jos objektiivin tarkennuksessa liikuteltava massa on suuri ja liikerata pitkä on tarkennus aina hidas. Joskus jopa uusi semipro kamera on hitaampi, kuin vanha yksinkertainen.
Kalliimmissa kameroissa tarkennus prioriteettia voi säätää ja väärä säätö aiheuttaa sen, että kamera laukeaa ennen tarkennusta, tai ei edes yritä tarkentaa ollenkaan.
Yksinkertaiset halpikset yleensä tarkentaa aina johonkin.
Juuri noin, kohtuullinen tarkennus vaatii sekä rungon tarkennuspisteitä, laskentatehoa että nopean ja riittävän valovoimaisen objektiivin. Eli pitää olla tasapainoinen kokonaisuus. Tuollaista tasapainoista kokonaisuutta ei saa 500€:lla.
Kun tuon ymmärtää, niin voi lähteä tekemään sitä kompromissia. Hakemaan riittävän hyvää runkoa ja siihen paria, kolmea nopeaa primea.
Suosittelisin jättämään kameran ostamatta, ja palkkaamaan jonkun riittävän laitteiston ja taidon omaavan hoitamaan kuvauksen.
Tästä on poistettu viesti sääntöjen vastaisena?