Ollaanko silloin netissä täysin tai lähes täysin anonyymisti, jos on kirpputorilta ostettu läppäri ja siihen prepaid-mokkula, jolla menee nettiin? Ja jos käyttää vielä tor-verkkoja tai vpn:ää netin käyttöön? Kuvitellaan, että kaikki on ostettu vielä käteisellä.
Täysin anonyymi kokoonpano?
Kysyväeitieltäeksy99
6128
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ollaan
Kyllä tuo sellaiselta vaikuttaa, että täysin anonyymi olisi, kun missään vaiheessa ei ole antanut henkilötietojaan minnekään koneen oston yhteydessä sekä mokkulan.
-Vanhassa kovalvyllä voi olla edellisen omistajan tietoja.
-Jos kirppari on kotipaikkakunnalla sinut voidaan muistaa.
-Operaattori tietää mitä tolppaa mokkula käyttää.
-Luultavasti Tor-verkot ja Vpn:tkin voidaan murtaa.
- kovalevyn voi formatoida
- kirpparilla voi esiintyä naamioituneena, ja puhua voimakkaasti ulkomaalaisittain korostaen
- jos kaikki netinkäyttötiedot on kuitenkin operaattorilla, niin sitten kaikki identeetinsalauskeinot on tyystin turhia tässä suhteessa
- Tor verkkohan on poliisille varsinainen katiska
-Formatointi ei hävitä levyltä kaikkia tietoja.
-Kaikenlainen naamiointi on epäilyttävää ja herättää helposi hilpeyttä.
Kyllä toi aikalailla on täysin anonyymi systeemi. Mikäli et ole, kuin käyttänyt käteistä rahaa hankkiessasi koneen ja prepaid-mokkulan, niin ei mikään ja kukaan saa tietää kuka olet. Ja tärkeä pointti on se, että et myöskään saa sillä koneella tehdä mitään sellaista, joka liittyy suhun, kuten kirjautua omaan facebook-profiiliin. Silloin se voidaan yhdistää suhun.