Kaarinan kaupungin oli tarkoitus järjestää maaliskuussa puistotoiminnan piirissä oleville lapsille erilliset teemaviikot: tytöille olisi ollut luvassa kynsien lakkausta ja prinsessaleikkejä, pojille taas juoksukilpailu ja mönkijäsafari.
Teemaviikot peruttiin ennen niiden toteutusta, koska osa alueen vanhemmista tuohtui stereotyyppisiin sukupuolirooleihin perustuvasta ideasta. Asiasta uutisoi Turun Sanomat.
- Vanhemmat paheksuivat teemaviikkoja. Palautteessa otettiin esille muun muassa tasa-arvo ja yhdenvertaisuuslaki. Jos teemaviikkoja katsoo siltä kannalta, niin ohjelma ei olisi ollut tarkoituksenmukaista, Kaarinan kaupungin varhaiskasvatuksen johtaja Päivi Kemppainen kertoo TS:lle.
Kemppainen kertoo yllättyneensä vihaisen palautteen määrästä. Tapahtuma-ajaksi suunnitellulle naistenpäivän viikolle kaavaillaan nyt muunlaista ohjelmaa.
Lähde: Turun Sanomat
Homoja kakaroistanne haluatte?
7
361
Vastaukset
Täytyy tosiaan sanoa, että sairaaksi menee yhteiskunta, jos nykyvanhemmat eivät hyväksy lapsiensa sukupuolia, ja ohjaamista elämiseen tyttönä, poikana ja naisena ja miehenä.
Tuo suuntaushan on kyllä jo nyt nähtävissä - kaikki puuha on sellaista selkärangatonta ja mitäänsanomatonta nössöilyä !
Kyllä yhteiskunta tarvitsee miehiä ja naisia, halutaan tai ei, ne roolit vaan ovat erilaisia.- MyösNuorisotyöntekijä
Kaarinan kaupungin varhaiskasvatuksen johtaja Päivi Kemppainen taitaa olla itse "ei hetero" ja siksi junnnaa moisia sairaita juttujaan lapsille/nuorille!? Pois moinen yksilö on virastaan potkaistava!
- SairasMaailma
Juttelin netissä parin tutun henkilön kanssa, ketkä eivät tätä stereotypistä jaottelua hyväksy. En voi vieläkään uskoa, miten sairasta ja hyökkäävää tekstiä sieltä tuli. Jos tyttöjen juttuja ois tarjottukin pojille ja päinvastoin, ois varmaan ollu toinen ääni kellossa. Silloinhan oltaisiin rikottu niitä kammottavia stereotypioita. Jos itsellä on ongelma sukupuolensa suhteen, pakkoko sitä on lapsiin siirtää ja pakottaa myös muiden lapset sukupuolettomiksi.
Onko nää vanhemmat niitä samoja, jotka raivoaa opettajille heti, kun koulussa on tehty jotain, mistä vanhemmat tai heidän lapsensa ei pidä? Esim.että on järjestetty hiihtokilpailu, vaikka oma kullannuppu ei pidä hiihdosta?- ihmehössötystä
Onhan se vallan kamalaa lapselle, jos ei aina voitakkaan, hyvä häviäjää ei olekkaan.Voittaa on pakko, joten parempi ettei kisata,ettei mieliä pahoiteta.
Sukupuoli ihmisellä on se, joksi on synnytty.Sen mukaan voi wessaan ja uimahallin saunaankin hyvin mielin mennä, niin siellä on aina muita samanmoisia.Turha on lapsukaisten päitä sekoitella, uskottelemalla että ovatkin jotain ihan muuta, vaikka itsellä on se sukupuolen etsikkoaika kestänyt koko iän.
- Kasvattajaisä
Loistava ja tasa-arvoa tuova idea.
Ikävää on, että parin häirikön metelöinnin takia lapsien kasvatukselle aiheutetaan korvaamatonta vahinkoa. - Kaarinanainen
Itse pikkutyttönä ja nykyisen naisena olisin ollut enemmän kiinnostunut juoksukilpailusta ja mönkkärillä ajosta kuin prinsessaleikeistä ja kynsien lakkaamisesta. Miksi siis nämä tapahtumat eivät voisi olla vapaavalintaisia pojille ja tytöille oman valinnan mukaan? Suurin osa tytöistä varmasti tykkääkin prinsessaleikeistä, mutta voi olla jokunen erilainen. On myös pieni määrä pieniä poikia jotka tykkäävät prinsessaleikeistä ja kynsien lakkaamisesta. Eivätkä nämä pojat lapsena ymmärrä että siinä on jotain väärää. Paitsi jos aikuiset sen kertovat.
Annetaan kaikkien kukkien kukkia on oma ehdotukseni :)- näinpänäin
Juurikin näin! Tytöt on tyttöjä ja pojat poikia, mutta ei sen sukupuolen pidä määrätä sitä, saako leikkiä prinsessaa vai juosta. Antaa lasten touhuta mitä haluavat, sukupuoleen katsomatta. En voi ymmärtää, miten tämän asian sisäistäminen voi olla joillekin niin vaikeaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.2335430Näin asia on
Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k233790Taas varoitusta lumesta ja jäästä
Ai kauhea! Vakava säävaroitus Lumi-/jäävaroitus Varsinais-Suomi, Satakunta, Uusimaa, Kanta-Häme, Päijät-Häme, Pirkanmaa,182284Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan
Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E2852162Aavistan tai oikeastaan
tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast481421Mistä erotat onko joku kiinnostunut vai muuten mukava?
Voi sekaantua yleiseen ystävällisyyteen vai voiko?1611269Poliisi tahtoo pääsyn 4 miljoonan suomalaisen sormenjälkiin.
https://www.is.fi/digitoday/art-2000011009633.html Tämä sormenjälkiin poliisin pääsy on erittäin tärkeä rikollisten kiin1301165Örebro kuolleet lisääntyy.
Nyt n, 10. Mitähän vielä. Haavoittuneet?. Kuka on ampuja, salaisuus.1201018- 34930
- 161807