Missäs kaikki Kanadan hiihtäjät on ???

MM kisoissa ? Ei oo paljon näkynyt ainakaan mitallisijoilla, vaikka on talvilajien erikoismaa. Samanlaiset olosuhtet kuin pohjoimaissa, ja asukkaita n. 7 kertaa enemmän, kuin Suomessa ?

Eikö kanukeita kiinnosta muu kuin lätkä ?
13261
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Maastohiihtoa harrastetaan tosissaan lähinnä Suomessa, Ruotsissa ja Norjassa. Keski-Euroopassakin kiinnostus maastohiihtoa kohtaan on hyvin laimeaa, jos siitä innostuttaisiin kunnolla mm. Saksassa ja Kanadassa niin todennäköisesti suomalaisilta menisi viimeisetkin mahdollisuudet mitaleihin.

Äänestä
  • Ei pidä paikkaansa. Venäjällä voi olla kansallisissa hiihtokisoissa 300 osanottajaa per sarja. Hiihtolajeihin on myös laskettava ampumahiihto, jossa on laajempi kansainvälinen pohja kuin pelkässä maastohiihdossa. Euroopassa myös pitkien matkojen tapahtumiin osallistuu tuhansia hiihtäjiä.

    Äänestä

  • harhateillä kirjoitti:

    Ei pidä paikkaansa. Venäjällä voi olla kansallisissa hiihtokisoissa 300 osanottajaa per sarja. Hiihtolajeihin on myös laskettava ampumahiihto, jossa on laajempi kansainvälinen pohja kuin pelkässä maastohiihdossa. Euroopassa myös pitkien matkojen tapahtumiin osallistuu tuhansia hiihtäjiä.

    Venäjällä ja Keski-Euroopassa välitetään lähinnä ampumahiihdosta, maastohiihdolla on näkyvyyttä oikeastaan vain Suomessa, Ruotsissa ja Norjassa.

    Äänestä

Aloittaja, yritä nyt edes yhteen aloitukseesi kirjoittaa sana mitali ihan vaan yhdellä koolla!

Äänestä

Kyllä kanadalaiset tekevät kovia tuloksia muissakin talvilajeissa kuin lätkässä.

Viime olympialaisissa Kanada otti lätkän lisäksi mitaleita näissä lajeissa:

Freestylehiihto
Lumilautailu
Luistelu (sekä perinteinen että short track)
Kelkkailu
Curling
Taitoluistelu
Pujottelu

Äänestä

No tulihan se KA-NA-DA sieltä ja vei koko potin. Viis kybää on hiihdon kuninkuusmatka.
Hyvä Alex Harvey ! Kanadan lippu viimeisenä päivänä korkeimmalla, eikä tarttenu enää kuunnella norskien biisiä.

Matti habolle myös kiitos, ja kumarrus !

t. aloittaja

Äänestä

Mikä maa voitti kisojen viimeisen lajin ? Kanada tietenkin.Aina oikea vastaus.

Äänestä

Alex Harvey on suksiva rokkari. Juutubessa on videoita äijästä sekä lavalla, että ladulla.

Äänestä

Kiitos Iivo Niskasen maailmanmestaruuden, Harvey ei nyt pieksänyt mitalitaulukossa Suomea. Näinhän kävi Falunissa 2015, mäki ja yhdistetty mukaan lukien.

Äänestä

Aikoinaan Kanadaa edusti joku suomalaissukuinen kaveri mäkihypyssä. Pärjäsi kohtuullisesti, huppäsi joskus Pentti Kokkosen ja Kari Yli-Anttilan aikoina. Sattuuko joku muistamaan nimen ja uran tarkemmin?

Äänestä
  • Muistelet varmaan Tauno Käyhköä? Otti Suomen riveissä neljännet sijat niin MM-kisoissa 1970 kuin olympialaisissa -72, kanadalaisena mukana niin -78 kuin vielä -80.

    Äänestä

Maalimankuppi on siirtynyt jo Kanadaan ja kiinnostusta löytyy myös Trumppilandian puolelta. Katsojia odotettavissa miljoonia myös uuden mantereen puolella.

Äänestä

Tänään alkaa Kanadan miniturnee. Siellä näkee paljonkin kanukkeja ladulla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vaahterat.kadoksissa kirjoitti:

MM kisoissa ? Ei oo paljon näkynyt ainakaan mitallisijoilla, vaikka on talvilajien erikoismaa. Samanlaiset olosuhtet kuin pohjoimaissa, ja asukkaita n. 7 kertaa enemmän, kuin Suomessa ?

Eikö kanukeita kiinnosta muu kuin lätkä ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu