Mikä ihottuma? (KUVA)

Opsal25

http://aijaa.com/z6jw0G
http://aijaa.com/50T8ft

Mitäköhän tämä olisi? Ihottuma sai alkunsa vähän yli vuosi sitten kahdesta pienestä haavasta, toinen nimettömän rystysessä ja toinen etusormen tyvessä. Pitkään pysyi hallinnassa mut viime kuukausina ruvennut pahenemaan ja nyt tilanne on tämä.

Iho hilseilee ja kuivuu, pieniä rakkuloita tulee, kutisee, välillä iho aukeaa niin ettei voi kättä kunnolla liikuttaa. Nimetön ainakin tulehtuneessa tilassa melkein koko ajan, koko sormi hohkaa lämpimänä vaikka muuten kädet olisivatkin jääkylmät.

Peruvoiteilla, hydrokortisonilla ja bepanthenilla koittanut hoitaa, ei ole auttanut.

5

429

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • okulaari

      Ei voi kun suositella ihotautilääkärille menoa ennenkuin vielä vaikeammaksi menee. Joku bakteeri on ehkä mennyt haavaan ? Bakteereita on niin monenlaisia, ettei kannata alkaa arvailemaan, mistä on kyse.
      Terveyskeskuksesta pitää saada lähete ihotautilääkärille. Kokeet voivat olla niin laajat, ettei yksityisellä raha riitä.
      Ihotautilääkärillä saa tilanteen aika pian haltuun, jos menee p i a n !
      Ongelmallisempiakin oireita on nähty, ei hätää !

    • Neuvoja1

      Kuvan perusteella saattaisi todennäköisesti olla kyse Bacillus sereus-maaperäbakteerin (=yö-aktiivinen) tuottamasta Kereulidi supermyrkystä, joka aiheuttaa aina >>ensin tuskallista silmien kirvelyä(oliko?) ja silmien tulehtumisen, sekä nenä-veren vuotoa(oliko?).

      Ja toisessa vaiheessa tuon sivun loppupuolella olevan kuvan mukaisia ihomuutoksia yöllä paljaana oleville ihoalueille-yleensä raajoihin.

      Jos tästä on kyse, niin ko. bakteeri löytyy betoni-rakenteista, -laatta, -jne, jotka ovat pinnoitettu Kosteus-hengittämättömäksi.
      Tuo myrkky poistuu sisäilmasta kun betonin-pinnoitteet poistetaan!

      a. Eli paras konsti on poistua altisteesta heti jolloin em.t vaivat katoavat muutamassa vrk.ssa.
      Tai:
      b. Poistetaan betonin pinnoitteet jolloin kosteus pääsee pois betonista, eikä ko.bakteeri pysty aktivoitumaan, jolloin em.t vaivat katoavat n.3-viikossa!


      http://maitohappobakteeri.omasivu.fi/viimeinkin-valoa-tunnelin-paassa-kun-rakennus-kosteus-hengittaa-niin-asukkaatkin-hengittavat-raikastapuhdasta-sisailmaa/

    • silsaaa

      Näytöstää silsalta kädessä. Siihen on ihan omat lääkkeensä

    • Nummularis

      Hei!
      Minun ekseema alkoi tuolla tavalla. Pieniä kivuliaita vesikelloja ja nahanlähtöä. Kaksi kuukautta sain ravata lääkärissä, ja ihottumaa oli jo joka puolela kehoa kunnes itse varasin yksityiseltä ajan ihotautilääkärille. Nyt on sitten krooninen ekseema. Ekseemoiden määritys on hankalaa, mutta tulehdukselliseksi läiskäihottumaksi tämä ainakin määriteltiin. Hydrokortisoni ei siihen auta, lääkäri voi kirjoittaa reseptin kortiosonivoiteeseen joka auttaa. Kannattaa hoitaa tunnllisesti ettei kroonistu. Yhdellä hoitajatuttavalla on vastaava ihottuma vain käsissä, ja se on tullut altistumisesta kumikäsineille ja vahvoille puhdistusaineille, mutta ekseema sekin on.

    • Kiusallinen

      Katso netistä Pompholyx. Sopisi vaivaasi. Ei leviä koko keholle, enimmäkseen käsissä ja mahd. jaloissa. Ensin tulee pieniä rakkuloita kutinan kanssa. Myöhemmin rakkulat puhkeavat ja vuotavat nestettä. Siinä vaiheessa tulee kuivunutta rupea ja ihottumakohta tuntuu aralta, saattaa kirvellä. Netissä on joitain neuvoja ihottuman hoitoon. Olen kohtalotoverisi, minulla tämä nyt kolmatta kertaa elämässäni (olen 60 ), eli ei siis kovin usein. Ihottuma oli poissa vuosia, nyt jostain syystä aktivoitui. Odotan, että menisi kesään mennessä ohi. Tähän ei ole olemassa oikein kunnon hoitoa, jos nettiä on uskominen. Toivon, että ihotautilääkäri tietäisi enemmän. Kiusallinen mutta ei vaarallinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      8
      2082
    2. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      113
      1482
    3. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      120
      1205
    4. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      1094
    5. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      206
      1063
    6. Vauvat syntyvöät vihan lapsina?

      Kyllä on pimeä oppi, ja olen ollut täydessä pimeydessä opillisesti, että pienet lapset syntyisivät paholaisen lapsina. O
      Luterilaisuus
      66
      1035
    7. Unelma tilanne

      Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j
      Ikävä
      67
      805
    8. Itsensä pidättely

      Pidätteletkö tunteitasi tai itseäsi hänen aikanaan ja jos niin miksi?
      Ikävä
      76
      770
    9. Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.

      Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      79
      722
    10. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      634
    Aihe