finnejä tulee vain koko ajan

tyttösuomesta

Moi siis olen 14 vuotias. Minulle alkoi tulla finnejä 12 vuotiaana. Minulla on rasvainen iho finnejä ja epäpuhtauksia. En tiedä mitä tehdä😭 olisi kiva olla sileä ja kaunis naama. Olen kokeillut basironia ei auta. Käyttänyt puhdistus geelejä ja kaikkea ei auta. Kokeilin olla 2vk käyttämättä mitään aineita ei auta. Ainut mikä auttaa kun olen ulkomailla auringossa 40 astetta. Lähtee epäpuhtaudet.

14

1527

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vuosienkokemus

      Ainoa mikä auttaa on kun haet ihotautilääkäriltä lääkeresepti.

      • tyttösuomesta

        Mitä se maksaaa jos menee ihotauti lääkärille?


      • vuosienkokemus
        tyttösuomesta kirjoitti:

        Mitä se maksaaa jos menee ihotauti lääkärille?

        Jos menet normisti yleislääkärille, niin hän kirjoittaa lähetteen ihotautilääkärille. Silloin se ei maksa oikeestaan muuta kuin poliklinikkamaksun.

        Toivottavasti saat ihosi kuntoon. Älä suostu popsimaan kymmeniä antibioottikuureja, sillä ne eivät oikeasti auta. Jos mikään ei auta, niin hae ihotautilääkäriltä Roagutanlääke. Se on vahva lääke, mutta melkein ainoita mikä auttaa ihan oikeasti.
        Itselläni on vuosien kokemus tuosta ongelmasta. Itselläni ei auttanut ruoka-eikä mitkään muutkaan konstit. Roa oli ainoa.


    • Mie1234

      Olen jo aikuinen mut olen kärsinyt rasvaisesta ihosta koko ikäni ja finnejä voi tulla jos syön rasvaista ruokaa tai suklaata. Teepuuöljy auttaa mulla, se desinfioi ihon jotta finnit ei leviä. Myös septidin auttaa jos oikein kukkii. Muista kuitenkin kosteusvoide, nää voi kuivattaa liikaa.

      • tyttösuomests

        okei kiitos avusta. Olisiko sinulla esimerkkejä jostain hyvästä kosteusvoiteesta?


      • Mie1234

        Apteekin kosteusvoiteita oon käyttänyt, aqualan L ja luis widmerin rasv.ihon kosteusvoidetta hajuton. Kosmetologin gernetic sarjaa silloin ku oli iho tosi huonossa kunnossa, kalliita ovat mut sain rauhoittumaan hyvin.


    • koululääkäri

      Koululääkäri voi kirjoittaa sinulle reseptin. Lääkäri ei maksa mitään ja lääkkeen maksavat vanhempasi, ainakin heidän pitäisi.
      Tytöille saatetaan hoitokeinoksi ehdottaa myös e-pillereitä tai niitä käytetään kaikkein voimakkaimpien iholääkkeiden ohessa, koska silloin ei saa tulla raskaaksi.

    • incorpore

      Finnit johtuvat sinkin,B-vitamiinien ja A-vitamiinin liian vähäisestä
      saannista.
      Sinkin puutteeseen esim. Zinkosan C.Luontaistuotteita myyvistä kaupoista.
      B-vitamiinien puutteeseen mm. Beko Strong.Apteekista.
      A-vitamiinin puutteeseen porkkanaraaste päivittäin.Mieluummin luomua.Tai
      beetakaroteenitabletteja esim. Karovit,josta elimistö valmistaa A-vitamiinia
      tarpeen mukaan.
      Lisäksi kylmäpuristettua vehnänalkioöljyä.Tarkista päiväys ja käyttöohje pullosta.
      Murrosiässä pojilla ja tytöillä elimistön toiminnot monipuolistuvat,jolloin myös
      vitamiinien ja kivennäisaineiden tarve kasvaa.Tällöin puute ilmenee häiriöinä.
      Mm. finneinä.
      Vaikuttavat nopeasti käytön alettua.
      Valkoisen viljan suosiminen kokojyväviljan sijasta on yleinen syy vitamiinien ja
      kivennäisaineiden vajaukseen.
      86 % jyvän vitamiineista ja kivennäisaineista on sen kuoriosissa ja niiden välittömässä
      läheisyydessä.Valkoisesta viljasta on kaikki kuoriosat ja ravintopitoinen alkio
      hiottu pois.
      Minulta finnit hävisivät ja pysyvät poissa näillä keinoilla.
      Korjaa ruokavaliosi oikeaan suuntaan.
      Jos sinulla on puutosta ihon tarvitsemasta sinkistä,voi sinulla olla puutetta muistakin
      kivennäisaineista.

    • Kasvanut

      Ikä autaa malta vielä 5 v ihosi on sit jo hyvässä kunossa.

      • eionnekas

        Ai jaa. Minulla meni yli 30v ennenkuin parani.


    • suvikatu

      Rasvainen iho kasvoissa on seuraus siitä,että elimistö saa liian vähän B 2 vitamiinia.
      B vitamiinit vaikuttavat usein yhdessä.
      Siksi B vitamiineja tulee käyttää yhdistelmätabletteina,joissa on kaikki
      B vitamiinit yhdessä puristeessa.

    • Epätoivoinenn

      Itsellä t-alue kaikista pahin,käytän apteekista saatavaa sebamed clear face puhdistussarjaa joka ei ole kyllä paljoa auttanut, finnejä, mustapäitä ja varsinkin otsassa sellaisia pieniä ihonalaisia finnejä todella paljon jotka ei punota mutta näkyy epätaisaisina muhkuroina. Kyllä sitä tulee kadehdittua monien täydellisiä ihoja:(
      Olen kasvissyöjä ja käytän maitotuotteita hyvin vähän, syön kalkkitabletteja, D-vitamiinia ja B12-vitamiinia.
      Olisiko vinkkejä millä saisi ihon kuntoon ilman lääkkeitä, koska minusta se ei ole raikaisu että syön lääkkeitä sen sijaan että etsisin ongleman ja korjaisin sen luonnollisesti.
      Molemmilla vanhemmillani rasvainen iho ja suvussa ollut aknea valitettavasti.

      • Suolasaippua

        Suosittelen kokeilemaan sinkkitabletteja, itselläni ainakin auttoi, eikä tule enää isoja kipeitä finnejä. Hyvä vaihtoehto on myös suolasaippua, täysin luonnollinen eikä kuivata ihoa, maksaa vain n. 5€, sinkkitabletit myös vain n.10 € joten ei ole mikään suuri rahanmenetys vaikkei toimisikaan. Näillä olen saanut aknen pysymään kurissa. Antibiootteja en suosittele, koska itselläni ne auttoi vain kuurin ajan, ja ongelma palasi heti kuurin loputtua.


      • Suolasaippua

        Äärimmäinen vaihtoehto sitten roaccutan, en suosittele sivuvaikutusten takia, ellei akne todellakin ole vaikea (arpia aiheuttava, kipeitä pahkuroita) joten suosittelen vielä kokeilemaan lievempiä keinoja, myös sokerin ja vehnän poisjättäminen maitotuotteiden kanssa voi saada ihmeitä aikaan, jos akne ei ole hormonaalinen.
        Tsemppiä teille aknesta kärsiville


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      153
      2875
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      281
      2566
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      39
      1584
    4. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      38
      1510
    5. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      121
      1222
    6. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      108
      1163
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      15
      1085
    8. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1053
    9. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      37
      1009
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      322
      957
    Aihe