Omakohtainen ajattelu on sensijaan ilmaista ja halpuuttavaa kuin sokoksen myymälöissä. Menis vaan perille.
Helsigissä ovat yksiöiden vuokrat huimia. Pienestä yksiöstä joutuu maksamaan tyypillisesti 1000 e/kk. Kuka sellaisia vuokria maksaa, kysytte? Kysykää vaan, minä kerron.
Köyhät ihmiset näin joutuvat tekemään kun jossakin on asuttava.
Mikäs ne hinnat pilviin nostaa, kysytte ja minä vastaan. Yhteiskunnan myöntämät asuntotuet tietysti.
Ilman tukia nuo sijoitusasunnot olisivat tyhjiä ja kannattamattomia. Osasyynä edelliseen ovat ne laittomuudet, jotka on keskikaupungilla toteutettu.
Pienet asunnot on myyty konttorikäyttöön vastoin lakia. Ne, jotka ovat vielä asuntokäytössä, ovat liian kysyttyjä.
Kyllä köyhyys tulee kalliiksi
5
132
Vastaukset
- ohijonojen
Matut niihin pääsee jonojen ohi, hyviä vuokralaisia kun yhteiskunta maksaa ihan kaiken.
Tuosta ongelmasta juuri kirjoitin.
Onko esimerkiksi niin, että nuo vuokralaiset eivät olekaan aidosti köyhiä. Köyhäksi päässee 18-vuotiaana kun tuloja ei ole. Vanhempien varakkuus tai tulot ei vaikuta. Pääseminen köyhän kirjoihin on tehty helpoksi rikkaille.- bisnesss
Muualla asutaan kotona niin kauan kuin perhe perustetaan. Täällä jo lukiolainen saa oman yhteiskunnan maksaman vuokra-asunnon. Opiskelijoiden solukämpätkään ei kelpaa kellekkään, ei edes matuille enää. Suomessa on tehty kaikesta bisnestä . SPR käärii myös isot voitot. Suvakkiteollisuus tuottaa valtavia voittoja, vokissa asuminen kalliimpaa kuin hotellissa. Poliitikkoja mukana noissa vokkibisneksissä, siksi tänne halutaan matuja, ei minkään muun takia.
- jakolasku
Akselilla Tuusula-Kerava-Järvenpää vuokra sekä omistusasunnot kalliita. Ahmatti VVO tyrkyttää vanhoja sekä uusia asuntoja ja kallista on. Useat firmat tyrkyttää omiansa. Tuusula näistä kolmesta heikoin on kun tavalliset palvelut puuttuu. Kokoomuksen sekä demareiden taistelu ei ikinä lopu.
Kerava ja Järvenpää hävittää keskustojensa vanhat talot ja rakentaa tilalle yli kymmenen kerroksisia taloja.
Luulohan ei ole tiedon väärti mutta mistähän nämä paljot ihmiset tänne valuvat?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 445805
- 455305
- 483698
- 133653
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise903231- 313126
- 592874
- 572730
- 532380
- 381834