Tulkaa Olokselle. Baanat huippukunnossa ja rinteissä tilaa, ihan tarpeeksi hiihdettävää ja laskettavaa.
Kohta jouduttu tulemaan jka tapauksessa, kun avolouhos käynnistyy ja Äkäslompolon puoli autioituu.
Miksi täällä haukutaan Yllästä ?
20
617
Vastaukset
- karpaasit
Taitaapi olla niin, että ei savua ilman tulta. Takavuosina mekin käytiin Ylläksellä, mutta...
- merkitseePALJON
ja latukartta hoitotietoineen on vapaasti katseltavissa
- kaipaankovasti
Joko se löytyy jostakin?
- tuoltalöytyy
kaipaankovasti kirjoitti:
Joko se löytyy jostakin?
ala käyttää vapaasti;
https://www.infogis.fi/muonio/
löytyy eikä vaadi mitään ostamisia, kännykällä maksamisia ja tunnareiden rekisteröintejä. - uueueueu
tuoltalöytyy kirjoitti:
ala käyttää vapaasti;
https://www.infogis.fi/muonio/
löytyy eikä vaadi mitään ostamisia, kännykällä maksamisia ja tunnareiden rekisteröintejä.No ei niin varmaan löydy vaikka kuina etsis. Kyllä Ylläksen porukka selvästi haluu ajaa koko Ylläksen alas. Ensin saahaan aikaan tosi huono ja epäystävällinen maine paikalle. Sitten väki vähenee. Outo tavoite.
Viime viikolla ainakin Ylläksellä oli priimakunnossa ladut. Leveällä koneella kerta-ajolla ladut. Ei luistelijat riko, kuten jossain muualla. Ei niitä paremmaksi ajamalla saa.
Facebookista näkee ilmaiseksi, että mitkä laturyhmät ajetaan huomenna, jos talous on 10 euron maksusta kiinni.
Kaivosasiat ei heti tapahdu. Turha hätäillä sen suhteen. Mallia voi ottaa Vuotoksesta.
- tuokinhuijausta
Levin infogis sentään näyttää kävely- ja bussireitit. Ylläksen ei muuta kuin olemattoman kahvilan.
- uusinkahvila
Kyllä Kuerissa on nykyään kahavipaikka
- hyväonolla
Kuerkopissa tai itse Kievarin puolella on hyvät kahvit ja kanelipullat. Nyt kun viimoo, niin kivä käydä lämmittelemässä.
- kakkoneneioleykkönen
Ylläs on ykkönen, Levilla pannaan kakkoseen.
- Levillesynnyttämään
Niinkuin tuo infigis näyttää. Muonion latuverkko on toki pitkä, mutta palveluita ei ladunvarresta löydy ja humppaakaan ei juuri löydy. Siksi sinne Ylläkselle mennään yrittämään, ja Pallakselle itse toimintaan.
- lapintyttönen
Jo kauan sitten Lapin viisaat tiesi: "Kun Ylläksellä vasta yritellään, niin Pallaksella jo paritellaan". Turha mennä siis Ylläkselle?
- plussaaSallalle
Sallassa on hyvät baanat ja palvelut, vain turha hömpänpömppä puuttuu, mikä on plussa koko paikalle.
- ruskeatlumet
Enpä lähtis vertaamaan samana päivänä Yllästä ja Sallaa. On nimittäin palvelut ihan eri tasolla.
On ihme, että Suomen valtiolla on varaa tuhota kaivoksella Suomen arvokkain virkistysalue.
- missäladut
Ei kai täällä muuta haukuta kuin ahneita kartantekijöitä
- vaiKOLINAntuoksua
Saako parfyymiladulla vielä happea ?
- taiPirtuliiteriin
Oo de Cologne onkin siitä hyvää, että sillä voi putsata suksenpohjat, laittaa kainaloon ja etenkin ottaa pohjat samasta pullosta ennen Pirtukirkkoon siirtymistä. Tuon kaiken voi tehdä välillä Pirtu-Kesänki-Pirtu.
- liisa-tyttö
Just noin. Turha tuota Yllästä on moittia. Ei se siitä parane. Ei parane kehumallakaan, sitähän tekee vain ne itte. Tulkaa suoraan tänne Olokselle. Aivan ilmaiseksi näkyy netistä missä kunnossa ladut on ja ei ole moittimista. Tosi kyllä on, että ei ole täällä latuja aivan 330 kilometriä, mutta pärjätään vähemmälläkin, kun ovat kunnossa.
- Anonyymi
Parhaimpana lumiaikana Olokselta pääsee jopa Enontekijöön saakka hiihtämällä, samoin Ylläksen kautta Levillekkin.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986478KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3606024Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602953Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521092404Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082075- 1251784
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191653Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811320- 731217
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331208