Auttakaa aloittelevaa IT-ammattilaista!
IT-ala on todella laaja, erikoistumisteitä on tuhansia. Kiinnostaa IT-ala todella paljon, mutta olen hieman hukassa mitä kannattaa opiskella? Millä taidoilla saa töitä? Tarkoituksena olisi itseopiskella muutama kuukausi, päästä "ihan mihin vaan" IT-alan hommiin töihin ja jatkaa sitten kehitystä työpaikalla, mutta en tiedä mistä aloittaa. Periaatteessa kiinnostaa kaikki, paitsi WEB-suunnittelu/design -hommat.
Mikä on eniten työllistävä IT-alan segmentti tällä hetkellä?
Minne pääsee töihin mahdollisimman nopeasti?
Missä on suurin työvoimapula?
Entry IT-ammattilainen, mitä kannattaa opiskella?
9
1034
Vastaukset
- eew322
Jonkinlainen web-koodari: opettele html, css ja javascript hyvin ja tee muutama web-saitti näytteeksi tai vaikkapa halvalla naapurille. Javascriptin lisäksi pitäisi opetella vielä jotain kirjastoja: jquery, bootstrap, react tms. Sitten vaan duunia hakemaan. Sitten vielä photoshopilla hyvät grafiikat sivulle.
- skdkdskdkzkdkdk
Hadoop ja SQL riittää. Tai MS puolelta vastaavat. Palkka on kaksinkertainen koodariin verrattuna. Kannattaa opiskella kylkeen jotakin ei-IT alaa, vaikka talouspuolta tai automaatiotekniikkaa - et jää nalkkiin pelkäksi kodariksi
- skfjk
Mika mahtaa olla MS puolen hadoop?
- dkdkeksndkekdnddk
skfjk kirjoitti:
Mika mahtaa olla MS puolen hadoop?
Jos et tiedä, et ole aallonharjalla.
- ööOnkoSitä
Niin tai sitten sellaista ei ole olemassakaan.
- öhööhöhööö
mutta pyhänä ei kannata töitä tehdä
- viisasneuvo
Neuvon karttamaan alaa ja laittamaan saman kouluttautumispanoksen jollekin toiselle toimialalle. Koko työuran kannalta IT-ala sisältää kohtuuttomia riskejä, jotka eivät ole yksittäisen työntekijän hallittavissa kun kuluu vuosikymmeniä. Jos on pakko saada koodata ja olet teknisesti suuntautunut, suosittelen siinäkin tapauksessa ammatiksi jotain muuta toimialaa ja pitämään koodaamisen harrastuksena.
- iiooee
Tähän kirjoitukseen ei tarvitse lisätä mitään. Ei kannata profiloitua it-alalle tai it-alan osaajaksi. Aloittajalle: hanki joku toinen ammatti. Lähes kaikissa ammateissa voi käyttää tietokonetta ja jopa ohjelmoida. It-alalta pitää pysyä poissa. Siinä ei kukaan selviä lähes 70-vuotiaaksi, mikä taitaa nykyään olla eläkeikä ja kasvaa tietysti sen noin 50 vuoden aikana, jona pitäisi nyt työuraa aloittavan jaksaa töitä tehdä. Eli tällä hetkellä kaksikymppisen eläkeikä saattaa olla hyvinkin 75 sitten aikanaan jos eläkkeelle asti selviää. Oletko nähnyt 75-vuotiasta koodaria?
- Ex-Cobolisti
iiooee kirjoitti:
Tähän kirjoitukseen ei tarvitse lisätä mitään. Ei kannata profiloitua it-alalle tai it-alan osaajaksi. Aloittajalle: hanki joku toinen ammatti. Lähes kaikissa ammateissa voi käyttää tietokonetta ja jopa ohjelmoida. It-alalta pitää pysyä poissa. Siinä ei kukaan selviä lähes 70-vuotiaaksi, mikä taitaa nykyään olla eläkeikä ja kasvaa tietysti sen noin 50 vuoden aikana, jona pitäisi nyt työuraa aloittavan jaksaa töitä tehdä. Eli tällä hetkellä kaksikymppisen eläkeikä saattaa olla hyvinkin 75 sitten aikanaan jos eläkkeelle asti selviää. Oletko nähnyt 75-vuotiasta koodaria?
Olen nähnyt 2 v sitten 65-vuotiaan kodarin. Työkaverina hän oli, ja lähti eläkkeelle. Tällaiset tapaukset ovat erittäin harvinaisia. Tämä tapahtui tietysti IBM-mainframe ympäristössä, jossa uudistuksia ei tapahtunut nopeasti, vaan pikkuhiljaa. WEB-puoli tietysti oli poissa kuvioista lähes täysin, vain teoriassa se oli toteutettu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Immu otti pataan
Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!1442470Näetkö feminismin uhkana
Vai mahdollisuutena kun deittailet naisia? Mitä miehet mieltä feminismistä?1961157Tykkäätkö halaamisesta?
Minä en. Tänään tuttava, jolle olen maininnut että en pidä halaamisesta, yritti halata minua ja olen vieläkin ihan raivo1131071Hinduilu on suurta eksytystä
tekosyvällinen tarina uppoaa moneen. Harhautusta todellisen Jumalan yhteydestä. Kuka haluaisi nähdä sielunvaelluksessa389930Malmin tapaus on järkyttävä
Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi296888- 66858
- 53841
- 89837
- 46829
- 51743