Nivelrikossa kivut ja ruokavalio?

Siis onko kukaan nivelrikosta kärsivä saanut tautiaan rauhoittumaan ruokavaliolla ? Itselläni viime talvi pahin mahdollinen, helpompi sanoa mistä ei olisi kipeä! Mietinkin auttaisiko jättää pullat, karkit yms pois ruokavaliosta ? Ja mietin kuinka on leipien yms... kanssa, en kuitenkaan haluaisi ihan gluteenittomalle alkaa.
Vaikka tällä hetkellä kivut on niin kauheat, että kohta lopetan koko syömisen...
3187
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ei haittaa ollenkaan jättää epäterveelliset aineet pois. Karkista ja ruokavaliosta ei voi puhua samana päivänä :) Ei ne kuulu yhteen. Ei kuitenkaan äärimmäisyyksiin tarvitse mennä. En ole itse apua saanut ruokavaliosta, mutta se on muutenkin ollut aina aika tiukka, tykkään syödä terveellisesti. Satun tykkäämään terveellisestä ruokavaliosta yli kaiken. Gluteenittomuus ei helpottanut, kokeilin sitä ja monta muuta asiaa kuukausia. Jotakuta muuta voi auttaa, kenties.
Ei kannata tehdä asiaa liian vaikeaksi itselleen.
Ensin pois ne karkit, limsat, pullat ja muu semmoinen turha ja liiat rasvat, eritoten sipsit yms. moska, yksistään se jo kohentaa oloa.
Arcoxia on ainoa joka auttaa minua ja sopii minulle.
Kaikkien vatsat ei siedä esimerkiksi kaikkia lääkkeitä.

Äänestä

Nivelrikkoa voi olla monessa paikassa ja eri asteisena.
Haluatko kertoa tarkemmin missä kipusi ovat ?
Minua on paikallisesti auttanut Felden voide, vahvempi, reseptillä kai vieläkin.

Äänestä

En tiedä ruokavalioista, mutta ainakin rypsiöljyä kannattaa käyttää."Voitelee" niveliä.Mummoni otti päivittäin ruokalusikallisen juurikin nivelvaivoihin.
Alempana on kurkumaohje, sitäkin kannattaa kokeilla.Monille auttanut.Samoin gelatiinia (liivate) monet käyttävät nivelvaivoihin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_11654058 kirjoitti:

Siis onko kukaan nivelrikosta kärsivä saanut tautiaan rauhoittumaan ruokavaliolla ? Itselläni viime talvi pahin mahdollinen, helpompi sanoa mistä ei olisi kipeä! Mietinkin auttaisiko jättää pullat, karkit yms pois ruokavaliosta ? Ja mietin kuinka on leipien yms... kanssa, en kuitenkaan haluaisi ihan gluteenittomalle alkaa.
Vaikka tällä hetkellä kivut on niin kauheat, että kohta lopetan koko syömisen...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu