Nikkeliallergiako?

hile

minulla on atooppinen iho ja siitä johtuen ihottumaiset kädet, joita rasvailen jatkuvasti. Suihkussa ollessani kun väännän vesihanaa, sormissani tuntuu kirpaisu. Aivan kuin hana olisi kuuma. Se ei ole kuitenkaan kuuma, vaan huomasin, että kun tälläinen ihottumainen sormi osuu hanaan, niin se kirpaisee. Muistan myös sen kuinka minulla lapsena oli kaulassa joku rihkamakoru, niin sain punaisen ihottuman. Minulla ei ole tietoa esim. nikkeliallergiasta, mutta haluan kuulla kommentteja niiltä, joilla se on todettu.

8

1452

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tiitu

      Minulla on ollut nikkeliallergia noin kahdeksanvuotiaasta asti. Se huomattiin kun laitoin rihkamakorvakorut ja korvalehteni tulehtuivat. Mitään testiä minulle ei ole tehty. Nykyisin en voi pitää muita kuin kultakoruja, silmälasin sangat ovat titaania jne. Esimerkiksi farkkujen napeista tulee ihottumaa vatsaan, kellosta ja sen rannekkeesta ihottumaa ranteeseen. Allergiani ei kuitenkaan tule hyvin lyhyistä kosketuksista, vain jos nikkeli saa olla kontaktissa ihooni jonkin aikaa.

    • Summer

      Tekeekö titaani tai ruostumaton teräs sinulle jotain ihottumaa? Epätoivoissani alan epäilemään itselläni lähes mitä tahansa.. :(

    • hile

      Onko nikkeliallergiaa kenelläkään kun ei ole tullut kommentteja enempää? Olen menossa ihotautilääkärille ja kyselenpä samalla tästä aiheesta. Mutta kirjoittakaa te, joilla on "virallisesti" nikkeliallergia.

      • allergiatesteillä todettu

        Allergiatesteillä aikanaan todettu.

        Samalla tavalla kuin aiemmalla kirjoittajalla eli rihkama koruista tuli ihottumaa ja punotusta. Samaten farkkujen napeista yms...

        Hanat ja vastaavat eivät kyllä ole oireita antaneet? Joten en jaksa uskoa että vesikraanat olisi pahasta, eihän niiden kanssa koko ajan olla kosketuksissa?

        Mutta toki kannattaa ottaa huomioon, esim. useissa keittiö yms kaapistopjen vetimissä on myös nikkeliä usein ja näitä jos päivän mittaan on useita siis joutuu kosketuksiin niin toki jo iho voi oireilla.


    • hulina

      Nikkeliallergiani puhkesi rihkamakorviksista ja sen vaan sanon, että omalle tyttärelleni ei mitään rihkamakorviksia tulla koskaan laittamaan.

      Farkun napit myöskin ovat pahoja, samoin esim. farkun taskussa lojuva 5 centin kolikko taatusti tuntuu reittä vasten kamalana kutinana ja iho alkaa punoittamaan. Tuo kolikko muuten on täynnä nikkeliä, ja aiheuttaa mm. kaupan kassoille oireita kolikkoja paljon käsiteltäessä...

      Ainakaan oma allergiani ei ihan noin vähästä ärähdä, että johonkin vesihanaan koskeminen...

    • ihottuma

      minulla on ollut nikkeliallergia jo vuosia, tosin virallisesti epikutaani-testeillä todettu 2vuotta sitten, tuli vain mieleen että, nikkelille allerginen on usein myös koboltille allerginen, eli tatuoinnit ovat kiellettyjä(sininen väriaine), samoin myös sininen lasi, olen myös herkistynyt ruostumattomalle teräkselle hopealle ja joillekin kultakoruille.

    • Nainen-84

      sinulla on nikkeliallergia.Itselläni ei ole virallisesti todettu, mutta saan ihottumaa farkkujen napeista, niittivöistä (jos pinnoite kuluu pois) ja itse huomasin allergian kerran uutena vuotena käsitellessäni tinakenkiä.Tina ilmeisesti sisältää nikkeliä, koska kun en pessyt sitten käsiäni ja hieroin yöllä silmiäni, ne turposivat sexysti umpeen. Olipa kiva herätys aamulla.

    • paljon kärsinyt

      Nikkeliallergiani on nykyään vain käsissä näkyvänä.Käytän vain kultaisia korviksia.Ruuvit ja mutterit sisältävät nikkeliä,myös kolikot ja ripsivärit(harjat).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      84
      1281
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      834
    3. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      77
      790
    4. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      245
      723
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      601
    6. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      46
      585
    7. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      80
      582
    8. 37
      532
    9. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      25
      522
    10. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      28
      497
    Aihe