Esim tilanne kerrostalokaksio pääkaupunkiseudun alueelta.
Vanha 60-80 luvun pommi maksaa 110-160te
alueesta riippuen.
Siihen lisätään putki ja viemäriremontti
20-30te
Julkisivu ja parveke rmontti 20-30te
hissi ja katto remontti 10te.
Niin asuinnolle tulee hintaa halvemman mukaan
jo lähes 200te ja pahinta on, ettei asunnossa edes pysty asumaan näiden remppojen aikana.
ja äänieristys ei silti vastaa uutta 2000-luvun taloa.
Uudehkon kerrostalo kaksio pyynti 150-180te,
jossa rakennuslliikken takuu voimassa.
Uusi 180-220te
20v huoletonta asumista
Kalliiksi tulee ostaa vanha.
Mutta tyhmiä Suomessa riittää, muuten jäisivät vanhat käteen.
Vanha 60-80 luvun pommi maksaa 110-160te
alueesta riippuen.
Siihen lisätään putki ja viemäriremontti
20-30te
Julkisivu ja parveke rmontti 20-30te
hissi ja katto remontti 10te.
Niin asuinnolle tulee hintaa halvemman mukaan
jo lähes 200te ja pahinta on, ettei asunnossa edes pysty asumaan näiden remppojen aikana.
ja äänieristys ei silti vastaa uutta 2000-luvun taloa.
Uudehkon kerrostalo kaksio pyynti 150-180te,
jossa rakennuslliikken takuu voimassa.
Uusi 180-220te
20v huoletonta asumista
Kalliiksi tulee ostaa vanha.
Mutta tyhmiä Suomessa riittää, muuten jäisivät vanhat käteen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
kaikki remontit eivät tule samaanaikaan, äänieristys on monessa uudessa asunnossa huonompi kuin vanhassa. seinät ohuita monessa kipsinpaskaa . tuossa sun hintaesimerkissä tuli jo 70000e ero uudemman ja vanhemman välillä, mikä on jklässä varsin realistinen hintaero. uusia taloja ei saa enään keskustoiden läheltä vaan keskimäärin 7-20km keskustasta ns. asutusslummeista. joitakin harvoja taloja purettujen talojen paikalle on rakennettu ns.hyvälle alueelle keskustoihin ,hinnat ovatkin sit mielettömiä. vaikka 50000e lainan ottaminen tuon hinta eron takia on jo hirvittävän iso lainasumma milloin lainan kulut nousevat taivaisiin. myskään vanhoja taloja ei räjäytetä silloin tulisi huomattavasti kalliimmaksi.
Jos viitsisit vaivautua ottamaan asioista selvää, ovat äänieristys vaatimukset huomattavasti tiukempia 2000-luvun taloissa kuin vanhoissa.
Ja niillä remonteillä vanha asunto on silti vanha.
Esim huonekorkeus on uusissa korkeampi kuin 60-80 luvun tunkkaisissa kerrostaloissa ja pesutilat kynnyksettömiä ja myös pesutiloihin mahtuu pyykkikaappi, kuivausrumpu ja pesukone.
Ja uusissa on vielä oma sauna.
Eikä tilanne ole niin, että pesukone on suihkuverhossa kiinni 60-70 luvun malliin.
Mitään järkevää perustetta vahojen paskojen ostolle en näe.
Ja monet ovat tämän jo huomanneet
Ja kaikki eivät halua asua saasteiden keskellä keskustoisssa, vaan hyvien yhteyksien varrella edullisemmin uudessa.
Vanhat soveltuvat vuokralaisille ja niille, jotka eivät ymmärrä mitä remontit maksavat.
70- 80 luvun talohin ei tule vielä putkiremppoja, ei kyllä mahdu kunnolla täällä pyykkikone ,suihku sen paremmin uusissa taloissa , kuin vanhemmissa .mitä taas saunaan tulee niin käsitykseni hyvästä saunasta, on kyllä hieman toinen kuin ,nykysistä asuntokohtaisista grilleistä, mihin ei mahdu edes istumaan. pääkaupunkiseudun asutus on tietysti asia erikseen kuin täällä ns.maalla. milläs se uuden ja vanhan välinen hintaero rahoitetaan,koska se tulee heti maksuun , rempat ei tule yhtäaikaa kuin sanoin. myöskin täällä on omassa asunnossani 50 luvun korkeampi huneistokorkeus kuin uusissa nykyään.
Joo ei ne tule yhtäkkiä ne remontit, vaan niitä on kokoajan.
Kun putket on saneerattu, niin on vuorossa julkisivu.
Nykyään ei saa edes vuokralaisia , jos asunnossa ei ole omaa saunaa.
Itsellä ainakin on 2 metriä pitkä laude, johon mahtuu vaikka makaamaan. Eikä tarvi hasitella yleisten saunojen kusen hajua.
Kylpyhuone on 4 metriä pitkä kynnyksetön, eli hyvin mahtuu, tosin kuin 70-luvun metri kertaa metri koppeihin, joissa 30cm kynnys liikuntaesteisille.
No onneksi käymällä itse esittelyissä huomaa sen suuren ero, jolla uuden ja vanhan pommin erottaa.
Ja kuten sanoin tyhmiä riittä, muuten ei vanhoja paskoja ostaisi kukaan.
et kai tosissasi sanonut ,ettei vuokralaisia saa jos ei ole omaa saunaa ,onneksi niitä ei vielä edes kovin paljon pikkuisiin huneistoihin tehdäkkään. mikäs on huneistosi pintaala?. onhan niitä purettu tai puretaan jossain korpikylässä ,kunnan vuokraasuntoja koska ei ole paikkakunnalla asukkaitakaan, vuosia olleet tyhjillään "väestökato". missään isommassa kaupungissa ei ole vaikeutta löytää vuokralaisia, on valittavaksi asti valitettavasti monet vuokralaiset alkaa olla sen kuntoisia, että pitää ennen kuin vuokraa,niin tarkistaa heidän rikosrekisterinsä,luottotietonsa jne.
Ainakin Porissa, jossa keskustassa paljon uudehkoja saunalisia taloja.
On kuulema vaikea vuokrata saunatonta.
Kaverilla 5 asuntoa siellä vuokrattavana.
Muistakaa, että mm jugend-taloja rakennettiin n. 1900-1915, Funkkis-taloja 20-30-luvulla. Näitä ei tehdä enää. Hinnat huipussaan, varsinkin edellämainituissa ja syystä, sijainti usein keskeinen, kauniit interiöörit, paksut seinät, tulisija jopa kerrostalossa. Näitä ei saa uutena - ONNEKSI.
Nyt oli kuitenkin kyse 60-80 luvun pommeista, jotka tulevat maksamaan remontteineen saman tai enemmän kuin uusi, ollakseen silti vanhaa suunnittelua
Eri asia on nämä 1900-luvun talot, joissa ei ole edes omaa parveketta kaikissa tai saunaa.
Mutta,jokainen maksaa siitä mistä haluaa.
Silti en ymmärrä 60-80 luvun elementtien hintoja.
Ovat liian lähellä uusia.
totta olen itse varannut asunnon uudiskohteesta, helsingin kampista (ydinkeskusta) .Talot rakentaa SRv Westerlund ja talot ovat paikalla rakennettuja, huoneistojen väliset seinät erittäin paksut(paikalla valu 220. mm) välipohjat massiiviset ja uivat lattiat, asunnoissa on omat tilavat saunat, keittiössä kivitasot, parketit, laatat, tietoyhteydet, en vanhaa paskaa ostaisi ja kuuntelisi painovoimaisen hormin kautta naapurin ääniä ja hajuja.