Minun tietääkseni takseilla on vaitiolovelvollisuus.Olen pettynyt siihen, että taksikuskit lavertelevat minusta kylällä. Se on kuitenkin pientä verrattuna siihen, että taksikuskit levittävät tietoa siitäkin kun ryyppään.
Taksikuskit levittävät juoruja.
Virtsavamies
20744
0Äänestä
Vastaukset 20
Vanhimmat
Ei täällä pusulassa päin ainakaan.
Väärin on jonnekin pysäköitty asikas ei niitä tie hihin ovat menossa.
Ei takseilla ole mitään vaitiolovelvollisuutta, mutta hyvän tavan ja yritystoiminnan jatkumisen kannalta, taksi yrittäjän olisi hyvä pitää asiakkaiden toilailut oman tietonaan.
Tietyn suuren yrityksen renki se vasta paskanjauhaja on. Valehtelee asiakkaille minkä sylki suuhun tuo ja ajeluttaa mummoja miten sattuu.
Mitä sitä yleensäkään taksissa kulkee? Kallistakin taitaa olla. Itse en ole taksissa varmaan ollut kahteenkymmeneen vuoteen. Juoppot kuulemma niitä käyttää ja oksentelevat takapenkille.
Äläs muuta virkkaa. Nämä, jotka ryyppäävät, eivät muutenkaan välitä terveydestään ja saattavat tilata taksin jopa jo viiden kilometrin kävelymatkaan, vaikka reipas liikunta olisi heille paljon terveellisempää.
Täällä taksit onkin kermaperseitä, lapissa kyllä kelpas parinkilsan matka, baarista a- baariin b, pikku matkalle.
kyllä takseilla on vaitiolovelvollisuus
Ja mihinkäs lakiin tai asetukseen väitteesi perustuu?
Salassapitovelvollisuus säilyy liikenteenharjoittamisen tai kuljettajana toimimisen päätyttyä. Elikkä iäti voimassa.
Takseilla ei ole yleistä vaitiolovelvollisuutta.
Jokaista Suomessa koskee mm lait yksityiselämää loukkaavasta tiedon levittämisestä ja kunnianloukkauksesta. Myös takseja. Mutta vaitiolovelvollisuus/salassapitovelvollisuus on eri asia ja sitä takseilla ei ole.
Takseilla on lain mukainen vaitiolovelvollisuus. Ihan löytyy laista.
En haluaisi kerskua mutta minä höyläsin korttia taas viimeviikonloppuna taksin etupenkillä
Ne ovatkin pahimpia juoru-ukkoja....
Ei kenenkään ole pakko hölmöillä. Ei juoruja synny, jos et anna siihen aihetta. Elähän ihmisiksi!
Huh oliko tämä taksinkuljettajan neuvo? Mikä oikuttaa sinut kertomaan miten eletään ihmisiksi? .. Jos juoruat elätkö ihmisiksi?
Taksinkuljettajalla on vaitiolovelvollisuus. Mitä tapahtuu taksissa jää taksiin. Voit tehdä tutkintapyynnön poliisille. Netistä löytyy tieto enemmän taksiliitostakin voit kysyä neuvoa. Ehdotan kuitenkin viraomaistutkintaa tutkinta on siten puolueeton. Kuski on täten rikkonut lakia eikä mikään oikeus jätä häntä rankaisematta. Uber kuskilla vaitiolovelvollisuutta ei vielä ole.
Taksiliikennelaki 2.3.2007/217
17 §
Taksipalvelujen laatuvaatimukset
Taksiliikennettä harjoitettaessa on noudatettava seuraavia laatuvaatimuksia:
1) vahvistetut ajovuorot ajetaan;
2) liikenteeseen käytettävä auto on ominaisuuksiltaan, kunnoltaan ja varustukseltaan
asianmukainen;
3) kuljettajan pukeutuminen on asianmukaista;
4) kuljettaja käyttäytyy asiakasta kohtaan asiallisesti ja kohteliaasti ja ottaa huomioon asiakkaan
erityiset tarpeet;
5) kuljettaja valitsee asiakkaan kannalta edullisimman ja tarkoituksenmukaisimman reitin, jos
asiakas jättää valinnan kuljettajalle, tai ajaa asiakkaan ehdottamaa reittiä;
6) kuljettaja noudattaa liikennesääntöjä sekä muutenkin olosuhteiden edellyttämää huolellisuutta
ja varovaisuutta vaaran ja vahingon välttämiseksi;
7) kuljettaja noudattaa vaitiolovelvollisuutta asiakkaan yksityisyyden turvaamiseksi;
8) asiakkaalla on oikeus maksaa käteisellä tai yleisimmillä luotto- ja maksukorteilla;
9) noudatetaan vahvistettua taksaa tai niitä hintoja, joista on sovittu;
10) varmistetaan asiakkaan turvallinen autoon tulo ja siitä poistuminen ja tarjotaan hänelle hänen
tarvitsemaansa apua;
Juoruämmät ja -äijät vaan reippaasti takseihin. Muutamasta mehevästä - valheellisestakin - juorusta kannattaa muutama euro maksaa.
Lopettakaa se ilmaisten kyytien kyttääminen puolitutuilta ja sukulaisilta.
Se oma auto mikään ilmainen ole. Saman se maksaa kyytijälle, minkä te maksaisitte kyydistä taksille.
Muijat ja äijät vaan painaa ylös alas vistan mäkeä - Alkoon asiaa - ja ruikuttavat kuinka yksin ovat.
Minnekään ei itse päästä, mutta kun on viina loppu riittää rahaa siwaan kaljaan, rollaattorilla pääse simpsakasti alkooon asti, vaikka muuten on niin kurjaa ja yksinäistä.
Hauutuumaalle ei jaksa kävellä. Alkoon kyllä.
Mainosvaltti takseille: takuu vaitolosta.
Kyytiläisiä s-markettiin piisaa. Kotiin Alkon kautta.
Poika joi.
Äiti vielä enemmän.
Sama tuo. Poika sai itse viinansa haettua.
Kellä sitä yhtä mittaa on aihetta juhjlia?