Kirjoituksissa tulee todennäköisesti:
- äidinkielestä M tai C
- reaalista E tai M
- pitkästä kielestä E tai M
- lyhyestä kielestä M tai C
- ruotsista sain jo M
Lyhyen matikan pakolliset kurssit kävin läpi mutta en kirjoita matematiikkaa. Onko siis mitään mahdollisuuksia päästä ekalla yrittämällä esim. Turun kauppakorkeaan, jos maaliskuun lopulla aloittaa luku-urakan pääsykoetta varten?
Onko mitään mahdollisuuksia päästä sisään...
3
333
Vastaukset
- siitävaan
Mahdollisuuksia on. Eihän yo-arvosanat vaikuta pääsykoemenestykseen. Sitä paitsi arvosanasi ovat melko hyvät. Eikös osa kuitenkin valita pelkän pääsykokeen perusteella? Eikä kauppakorkeaan hakijat kauttaaltaan mitään huippuja ole, vaan ihan tuollaisia kaltaisiasi enimmäkseen.
- Kykykykylteri
Noilla yo-papereilla tuskin hirveesti teet mitään ainakaan Aallon, Turun tai Tampereen kohalla mutta pääsykoemenestyshän on ihan eri asia. Eli koepisteillä voit hyvinkin päästä sisään jos luet ahkerasti, on Aallossakin paljon jengiä joka on lukenut vaan sen pari kuukautta tehokkaasti ja päässyt sisään sillä.
- turkuun
joo, aaltoon, turkuun, tre ei voi noilla päästä yo-pistekiintiössä. luttiin jne saattaa alkaa jo riittää? kunhan lukee tosissaan niin pääsykoekiintiössä voi ihan hyvin päästä aaltoon, turkuun :) jos se, ettet kirjoittanut matikkaa, johtuu osaamattomuudesta, kannattaa ehkä katella sitä talousmatikkaa ja taloustiedettä vähän aikaisemmin jo
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061