Neurotyypilliset ei kykene ymmärtämään asperger aivotoimintaa vaikka kuinka tarkkaan opiskelisi aihetta ja selostaisi. Päinvastoin mitä pidemmälle oma ymmärrys Aspergerista lisääntyy sitä vähemmän kukaan mitään ymmärtää.
Ei mitään tuloksia 15 vuoden selostuksellani.
Pelkkää kuormitusta .
Neurotyypilliset ei kykyne ymmärtämään
1
489
Vastaukset
- Breda
Selittäminen ei tietenkään ole koskaan turhaan, jos selittää jotain sellaista, josta todella tietää. Jos kuuntelija hyvänkään selityksen jälkeen ei ymmärrä niin ei se ole selittäjän vika eikä ongelma.
Neurotyypilliset eli "nentit" eli ns. normaali enemmistö tarkoittaa sitä, että ei omaa mitään autisminkirjoon kuuluvia ominaisuuksia. Tähän enemmistöön kuuluu noin 98 % ihmisistä. Kun noin 2 %:n vähemmistöön kuuluva autisminkirjolainen yrittää kertoa enemmistön edustajalle, millaista on elää neurobiologisesti erilaisena, on selvää, että vain harva neurotyypillinen edes kiinnostuu kuuntelemaan, saati oivaltaa, mistä todella on kysymys.
Nimimerkki "turhaaselittää" selvästi tietää, mistä puhuu. On uuvuttavaa joutua jatkuvasti selittämään aspergerin todellisuutta. Selittämään joutuu jatkuvasti, koska niin harva ihminen todella tietää edes sen, että autisminkirjolaisia ihmisiä on olemassa ja että heidän (meidän)
elämä eroaa ns. normaalista elämästä hyvinkin paljon.
Olen huomannut, että kun ns. normaalit eli neurotyypillisen enemmistön edustajat yrittävät selittää esim. mitä ja millaista on aspergerin syndrooma niin selitykset ovat hämmästyttävän usein tragikoomisia, ennakkoluuloisia, tietämättömyyttä huokuvia eikä pelkästää turhia vaan jopa vaarallisen harhaanjohtavia. Siksi onkin äärimmäisen arvokasta, jos mahdollisimman moni aspergeri (autisminkirjon kokemusasiantuntija) selittää, mistä siinä on todella kysymys ja millaista se on TODELLISUUDESSA.
Tilanne olisi toivoton vasta silloin, jos "turhaaselittää"-nimimerkin kaltaisia asiantuntevia selittäjiä ei ollenkaan olisi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1976841- 1592026
- 1131678
- 511380
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️551228Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢501098Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu991055Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?6977Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan251934- 41919