narsistisuus

Miesystäväni on kultainen ja hyvä. Mutta hänellä on bipolaarihäiriö, ja maniavaiheen aikana käytös on todella narsistista. Vaikka hän ei ole narsisti. Lokerointi auttaa hahmottamaan, mutta olisi muutenkin selkeämpi puhua narsistisesta käytöksestä sen sijaan että sanotaan toista narsistiksi.
2102
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Hyvä huomio, joka ansaitsisi laajempaakin keskustelua.

Äänestä

Ansaitsisi todellakin keskustelua. Järkytyin aikoinaan, kun luin jotain bipo-ketjua tuolla. Yhden ihmisen perusteella vedetään johtopäätökset koskemaan kaikkia. Ja haukutaan muutenkin törkeällä tavalla.

Maniavaiheessa voi olla narsistinen, ja masennuksen aikanakaan ei varmasti hyvää seuraa ole, mutta nämä ovat epänormaaleja tiloja, eikä sama tyyppi normaalisti ole mitenkään narsistinen.

On eri asia, jos on bipon lisäksi persoonallisuushäiriö. Tuollaisia kaksoisdiagnooseja oli jossain vaiheessa muotia tehdä, ja eihän se mahdotonta ole, että samalla potilaalla olisi molemmat. Maniavaiheen aikana sauhuamisista ei kuitenkaan saisi tehdä narsismidiagnoosia, koska se tila on ihmiselle itselleenkin jälkeenpäin vieras, ja manian aikaiset hölmöilyt kaduttavat ja hävettävät suuresti.

Narsismissa ei empatian puute ole mikään aaltoileva asia, sitä ei vain ole juuri ollenkaan tai ollenkaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


omaine kirjoitti:

Miesystäväni on kultainen ja hyvä. Mutta hänellä on bipolaarihäiriö, ja maniavaiheen aikana käytös on todella narsistista. Vaikka hän ei ole narsisti. Lokerointi auttaa hahmottamaan, mutta olisi muutenkin selkeämpi puhua narsistisesta käytöksestä sen sijaan että sanotaan toista narsistiksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu