Siirrot tasoryhmien välillä?

8uko43

Olen 2v seurannut junnu futista ja vanhempainilloissa puhutaan,mikäli lapssi kehittyy siirretään parempaan ryhmään.
Paskapuhetta sanon minä,en ole nähnyt/kuullut yhtään siirtoa mistään.
Valmentajat naulaa tasoryhmät kiinni jo 5-6v lapsille ja se juna menee siinä.
Valmentajat älkää valehdelko ihmisille.

10

2631

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ksirnxisskk

      Meillä ainakin tapahtunut paljon siirtoja tasoryhmien välillä viimeisen vuoden aikana. Miinuspuolena asiassa toki se että ne jotka siirretään "alas" lopettavat aika monesti, mutta mielestäni kuitenkin hyvä että näin toimitaan, koska se on tasapuolista kaikkia kohtaan.

      • RaitaEiParas

        Oma poika pelaa Lahdessa viirupaidoissa haaste/harraste-tasolla 05-pojissa. Joukkueesta on jo useampi poika siirtynyt kilpailevan seuran riveihin. Täällä ei ainakaan ole minkäänlaista vaihtuvuutta kilpa ja haaste-joukkueiden välillä.
        Kaikki panostus laitetaan kilpa-joukkueeseen ja haaste-jengi saa vain muruset leivältä.
        Kilpaileva seura tuntuu pärjäävän kaikissa tasojoukkueissa meitä paremmin.
        Ne harvat kerrat kun on viime aikoina otettu mittaa, niin pataan on tullut melkein aina 10-0. Pitää varmaan kohta lähteä katsomaan, mitä siellä tehdään paremmin.....


      • Viirukalsareissa

        Se on just noin. Säälittävää paskaa kokotouhu. Vanhemmat harrastaa ja lapset joutuu pelaa. Valehellaan, pidetään tyhmänä. Manipuloidaan ja annetaan tukeva pohja kiusaamiselle eriarvoistamalla ihmiset. Häpeä koko vitun reipas. Toimistolla ilmeisesti istutaa ja juodaa kahvia.


    • kehitys

      Pelattu 3-vuotta. Lapsen taitojen kehittyessä siirrytty keltaisista, valkoisiin ja sinisiin. Ainahan voit valkulta kysyä mitä tulee hallita ennen seuraavaa tasoa :)

    • Piirihuavi

      Jos lapsi pelaa tasoryhmässä, joka on umpisurkea pelillisesti niin kaikki muutkin ovat. Ne ketkä eivät ole lopettavat tai vaihtavat seuraa ja kehittyvät.

    • Nasevat

      Joo näin se taitaa olla myös täällä Helsingissä.

    • Suomifutisnousuun

      Harmittaa aina näin kesän tullen kun poika lopetti futiksen. Mutta ei voinut mitään. Siinä on joku suurempi ajatus tässä suomalaisessa futiskulttuurissa, jota en itse ymmärrä. Tasoryhmät tehtiin niin että valkkujen ja toimihenkilöiden pojat ja niiden kaverit siirtyivät kilparyhmiin ja muutama oikeasti hyvä, jotka keskitty vain futikseen. Kaikki liikunnallisesti lahjakkaat sählyä ja lätkää tai muita lajeja aktiivisesti harrastavat joutuivat haasteryhmään. Haasteryhmässä olivat sitten tietysti myös ne oikeasti huonot, joita äidit repivät tietokoneilta pari kertaa viikossa treeneihin. Ensimmäiset tasotreenit olivat niin että yksi isävalmentaja tuli pallottelemaan haasteryhmän kanssa ja loput kuusi valkkua hoitivat kilparyhmää. No mitä sitä vanhoja muistelemaan. Futaajia ei siitä kilparyhmästä tullut kenestäkään kunnon sarjoihin, mutta haasteryhmässä pallotteli pari liigakiekkoilijaa.

      • Fairplayers

        Se on just noi. Vituttaa vaa ihmettely miksei olla parempia. Se on toi paska kulttuuri junioritoiminnassa ja vanhempien kerho toiminnassa. Valheet, manipulointi keskeisiä


    • sivustaseuraajaa

      Meillä taas tehtiin niin että muodostettiin 2 "ns" kilparyhmää. Tämä "ns" huonompi kilparyhmä päävalmentajan mielestä on nyt täysin voittamaton. Joukkue muodostettiin 2 entisestä kilparyhmäläisestä sekä sitten loput pelaajat tulivat kolmosjoukkueesta. Nyt tämän uuden kilparyhmäjoukkueen pelit ovat menneet niin että ovat voittaneet kaikki pelinsä. Lisäksi ovat kohdanneet jo kahdesti tämän "ns" paremman kilparyhmän ja voittaneet erittäin reippaasti. Parempi kilparyhmä ei ole saanut maaliakaan aikaan tälle "ns" huonommalle joukkueelle kun sitten huonompi on näissä kahdessa pelissä mättänyt yli 20 maalia.
      Palautetta on tullut ja muiden valmentajien mielestä mielestä kuulemma helppoja vastustajia ja väärin voitettuja ja jne.. perusmeininki siis, kun löytyy joukkue joka pelaa hyvin yhteen niin määkiminen alkaa. Kaikkihan haluaisi valmentaa menestyvää joukkuetta.
      Kuitenkin tällä uudella joukkueella pallo liikkuu ja miehet liikkuu ja maaleja tulee. Lisäksi puolustuspeli on aivan loistavaa.
      Karavaani kulkee ja koirat haukkuu :) niinhän se sanonta meni.

    • Fairplayers

      Meillä sama homma. Seurauksena se, että rikotaan haastajat ja poimitaan parhaat omaan. Lisäksi otetaan keskinäisiin peleihin "vahvistuksia" ja hävitään silti

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      144
      5860
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      25
      3636
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      122
      2845
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      47
      2518
    5. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      37
      2221
    6. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      265
      1878
    7. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      51
      1818
    8. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      23
      1765
    9. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1610
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1570
    Aihe