Hulpio rätsänä

Verhokangas

Hei,

Pieni pulma käsillä:

Verhokankaan hulpio otti kiinni terävään metallireunaan, ja hulpion ulkoreunaan tuli pieni rispaantuma.
Todella pieni rispaantuma, vain kaksi pientä langanpätkää repsottaa irrallaan.

Nyt vaan en tiedä, miten tämän kohdan saisi siistittyä. Ei näitä kahta langanpätkää voi pujottaa sisälle hulpioon, se on liian tiukkaa kudosta.

Voinko leikata nämä kaksi pientä pätkää pois (pituudelta noin 2 mm kumpikin) ja jättää reunan sitten sikseen? Lähteekö päättelemätön hulpio purkaantumaan?

Ajattelin myös leikata pätkät pois ja polttaa kevyesti jäljelle jäänyttä, päättelemätöntä kohtaa sytyttimellä, mutten tiedä, tuleeko tuo kohta silloin vain tärveltyä (ja lisäksi turhaan, jos hulpio on niin tiukka että se pitää päättelemättömänäkin).

Kankaan laadusta sen verran, että se on vahapainokangasta.


Kiitos teille neuvoista!

1

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nikseli

      Hohhoi. Mitä jos leikkaisit ne millin pätkät pois silmistäsi ja täppäisit pienen hitusen vaikka väritöntä kynsilakkaa sinne verhon takapuolelle siihen kohtaan. Ihan vaan mielenrauhasi vuoksi, vaikka en kyllä usko, että lähtisi purkumaan muutenkaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      126
      1760
    2. 107
      1241
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      138
      1101
    4. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1009
    5. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      54
      920
    6. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      130
      920
    7. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      240
      888
    8. Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.

      Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?
      Maailman menoa
      76
      776
    9. Pridekulkue kiellettävä?

      Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla
      Luterilaisuus
      178
      749
    10. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      56
      748
    Aihe