Hulpio rätsänä

Verhokangas

Hei,

Pieni pulma käsillä:

Verhokankaan hulpio otti kiinni terävään metallireunaan, ja hulpion ulkoreunaan tuli pieni rispaantuma.
Todella pieni rispaantuma, vain kaksi pientä langanpätkää repsottaa irrallaan.

Nyt vaan en tiedä, miten tämän kohdan saisi siistittyä. Ei näitä kahta langanpätkää voi pujottaa sisälle hulpioon, se on liian tiukkaa kudosta.

Voinko leikata nämä kaksi pientä pätkää pois (pituudelta noin 2 mm kumpikin) ja jättää reunan sitten sikseen? Lähteekö päättelemätön hulpio purkaantumaan?

Ajattelin myös leikata pätkät pois ja polttaa kevyesti jäljelle jäänyttä, päättelemätöntä kohtaa sytyttimellä, mutten tiedä, tuleeko tuo kohta silloin vain tärveltyä (ja lisäksi turhaan, jos hulpio on niin tiukka että se pitää päättelemättömänäkin).

Kankaan laadusta sen verran, että se on vahapainokangasta.


Kiitos teille neuvoista!

1

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nikseli

      Hohhoi. Mitä jos leikkaisit ne millin pätkät pois silmistäsi ja täppäisit pienen hitusen vaikka väritöntä kynsilakkaa sinne verhon takapuolelle siihen kohtaan. Ihan vaan mielenrauhasi vuoksi, vaikka en kyllä usko, että lähtisi purkumaan muutenkaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      86
      1809
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      136
      1260
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      62
      1090
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      62
      956
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      77
      897
    6. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      84
      838
    7. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      826
    8. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      47
      817
    9. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      810
    10. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      799
    Aihe