Metsähallituksella on aikamoinen työ raahata puita autiotuville. Ja kalliita puut kuulemma ovat.
Mikä on käsityksesi siitä, onko oikein, että verorahojamme tuhlataan puihin?
Puiden poltto autiotuvilla
24
414
Vastaukset
- very.ok
On. Se on niitä harvoja hyviä verorahoilla tuotettuja palveluja. Eikä maksa edes paljoa, jos vertaa vaikka näihin Talvivaaran satoihin miljooniin, tai Finavian kymmeniin miljooniin.
Puiden "raahaaminen" ei myöskään ole työsuorituksena kovinkaan kummoinen. Moottorikelkalla klapit kulkevat kevyesti. Tekemisen vaiva siinä toki on, mutta palkkaahan tekijöille siitä maksetaan.
Eikä niitä puita mistään huoltoasemilta osteta. Valtion mailta ne yleensä ovat ja omakustannehintaan.- kivenpotkija
Todellakin. Pieniä on silakat joulukaloiksi, kun oikein aattelemaan aletaan :)
- AarnionLaki
Tuvat pitää myydä yksityisille ja kaikki muukin valtion omaisuus. Minä ostan poliisin toiminnat
- poliisi.puttaa
Minä ostan kumipuumetsät ja alan myymään ylihintaisia kumipuun oksia poliiseille.
- polttopuuta
Palelevatko puut nuotiossa?
- kestokassi
En tiedä palelevatko, mutta ainakin hupenevat vauhdilla.
Tunnelmanuotiot autiotuvilla tulisi jättää tekemättä, tai ainakin käyttää maapuita ja jättää moottorivoimin rahdatut polttopuut kaminaan ja tositarpeeseen.
Sekin tuntuu idiotismilta, että joitain autiotupia uhkaa lakkautus hankalan huollon takia ja joillain tuvilla on SAUNA, minne kelkalla roudataan pölliä, että vaeltaja pääsee löylyyn. - sitämitätilaa
kestokassi kirjoitti:
En tiedä palelevatko, mutta ainakin hupenevat vauhdilla.
Tunnelmanuotiot autiotuvilla tulisi jättää tekemättä, tai ainakin käyttää maapuita ja jättää moottorivoimin rahdatut polttopuut kaminaan ja tositarpeeseen.
Sekin tuntuu idiotismilta, että joitain autiotupia uhkaa lakkautus hankalan huollon takia ja joillain tuvilla on SAUNA, minne kelkalla roudataan pölliä, että vaeltaja pääsee löylyyn.Mitä vikaa saunomisessa on? Hyvähän se on välillä peseytyäkin.
Ei puut Suomesta polttamalla lopu.
Lakkautusuhkat poistuvat äänestämällä oikein. Jos äänestätte kokoomusta, niin älkää itkekö että kaikki yksityistetään ja palvelut lakkaavat olemasta.
- nuotiollanautitaan
Maapuun polttaminen on mahdotonta tulipaikoilla. Sitä ei riitä. Jos joku ei halua istua nuotiolla, niin voi mennä sinne, minne nuotion loimu ei häiritse omaa tunnelmaa.
- säästellään.puita
Meillä on kaasulla toimiva terassilämmitin mukana talvivaelluksilla. Sitä vartenhan ne nestekaasupullot tuvissa ovat. Kaasupullo on paljon helpompi viedä tuvalle kuin lasti polttopuita.
- Jokatilaasemaksaa
Mutta oikeasti, eikö niiden jotka käyttävät kuulu maksaakin? Vaikka pienistä rahoista puhutaan, niin periaatteessa tuotteita voi tarjota kuluttajille kysynnän mukaan. Kun joku haluaa saunoa, niin sehän käy, voi vaikka tilata kelkkakuljetuksella kaljatkin terassille jos siltä tuntuu.
- saa.maksaa
Et ehkä ole sisäistänyt autiotupien ideaa. Olet kenties kokoomuksen kannattaja?
Kokoomusta varten on kyllä maksullisia varaustupiakin, jos kaikki yhteiskunnan palvelut järkyttävät.
Toivottavasti et myöskään käytä julkisia teitä maksamatta niistä erikseen.. - vaeltaja123
no, mehän maksetaankin jo siitä että on niitä autio tupia on, ja joissakin jopa polttopuuta, ihan verojen muodossa.
lisäpalveluista toki pitääkin maksaa extraa jos sellaista haluaa....mutta joissakin paikoissa ne saunat ovat luxusta jos olet tehnyt viikon reissua takana.....
- eikalljaa
UK-puistossa ei voi tilata kaljaa saunan terassille. Harmi.
- Vesterås
Miksei voi? Tarpeeksi rahaa tiskiin, niin kyllä poromiehet tuo mönkijällä maalikylästä kaljasalkun.
- jonkunpiikkiin
Vesterås kirjoitti:
Miksei voi? Tarpeeksi rahaa tiskiin, niin kyllä poromiehet tuo mönkijällä maalikylästä kaljasalkun.
On sitä herroille toimitettu (rajavartioston?) helikopterillakin juomia.. ja haettu huonokuntoisimmat "vaeltajat" pois :-D
- KlapiPoikineen
Ei Metsähallituksella ole juuri vaihtoehtoa, kun kerran autiotupiin ja tulipaikoille on tulisijat laitettu. Muuten olisi maasto lähiympäristössä aika karsean näköistä. Kustannukset ovat kuitenkin pienet saatuun iloon verrattuna. Meinaan vaikka verrattuna yöt läpeensä palaviin katu/tievaloihin, vaikka ei auton autoa liikkeellä.
- Nuotiolupa
Miten Metsähallituksen tulisi kerätä rahaa puiden poltosta? Olisiko kalastuskorttia vastaava systeemi hyvä. Eli jos autiotuvalla istutaan ulkona nuotiolla niin ainakin yhdellä istujalla pitäisi olla maksettu nuotiolupa.
Minä ainakin maksaisin mielelläni vuosittain tällaisen maksun. Loppuisi itku ja valitus puun käytöstä.- maksettu.jo
Turhapa niitä puita on moneen kertaan maksaa. Joku kokoomusyrittäjä voisi toki alkaa mielellään tekemään bisnestä yhteiskunnan nimissä.
- enenää
Voisihan se olla niinkin, että ainoastaan oman kunnan asukkaat saisivat käyttää näitä tupia, kun vaivautuvat verojakin näihin kuntiin maksamaan ja osallistumaan infrastuktuuriin. Sama koskisi myös metsästystäkin. Eivät näköjään osallistu turistipyytäjät pienpetojen pyyntiinkään alueella. Noh eiköhän se maalinnun pyyntikin kohta lopu kun supikoirat valtaavat selkoset enkä vaivaudu niitä pyytämään. Ai niin, mikäsolisekysymys?
- portikieltoa
Kunnatko näitä autiotupia nykyään ylläpitävät?
Paikallisille asukkaille voisi määrätä vaikka porttikiellon. Hehän sieltä polttopuita käyvät varastamassa. Satunnainen kulkija ei rinkassaan montaa kalikkaa viitsi viedä. - enenää
Voisihan olla niinkin, että kunnilla olisi oikeus periä maksu ja ylläpitää niitä. Eiköhän Metsähallituskin ole voittoa tekevä valtiolta eli meiltä kansalaisilta rosvoava firma nykyään, jolla ei ole muuta tekemistä kuin rahanteko. (niinkuin nykyään kaikilla yksityistetyillä).
Lähinnä olen tavannut autiotupien liitereistä homeisia jätepuukasoja, mitä ei kyllä kannattaisi omaan varastoon säilöä. Varastettavat puut löytää kyllä helpommin tien varsilta, joka moiseen puuhaan alentuu. (terveisiä vaan Penalle). - veroton.huominen
enenää kirjoitti:
Voisihan olla niinkin, että kunnilla olisi oikeus periä maksu ja ylläpitää niitä. Eiköhän Metsähallituskin ole voittoa tekevä valtiolta eli meiltä kansalaisilta rosvoava firma nykyään, jolla ei ole muuta tekemistä kuin rahanteko. (niinkuin nykyään kaikilla yksityistetyillä).
Lähinnä olen tavannut autiotupien liitereistä homeisia jätepuukasoja, mitä ei kyllä kannattaisi omaan varastoon säilöä. Varastettavat puut löytää kyllä helpommin tien varsilta, joka moiseen puuhaan alentuu. (terveisiä vaan Penalle).Kunnat voisivat myös periä maksua katuverkon talvikunnossapidosta, katuvalaistuksesta, hiihtolatujen käytöstä yms. verovaroin ylläpidettävistä palveluista. Näin voitaisiin luopua verotuksesta kokonaan.
- enenää
veroton.huominen kirjoitti:
Kunnat voisivat myös periä maksua katuverkon talvikunnossapidosta, katuvalaistuksesta, hiihtolatujen käytöstä yms. verovaroin ylläpidettävistä palveluista. Näin voitaisiin luopua verotuksesta kokonaan.
Näinhän sitä kunnallisveroa asuinpaikalleni maksankin ja elätän siinä sivussa muutaman hyväpalkkaisen julkisen viranhaltijankin.
- Nytostoksille
Metsähallitus pyytää tarjouksia viidestä (5) laavusta Sevetissä. Pitää purkaa ja viedä pois, huussi ym. kuuluvat kauppaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1212642Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J691094Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2101054- 39982
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va38931- 47894
- 36876
Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke123853- 4829
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35812