Hyrynsalmelaiset ahdingossa.

Huomattavat leipäjonot K-Hallin edssä tänään. Ilmaista leipää mahtoiko riittää kaikille.
Tähänkö on menty Hyrynsalmella ja jako suoritus keskellä kirkonkylää turistien ihmetykseksi.
22857
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Ei kun siellä oli myynnissä pieni erä, ei vielä vanhaksi mennyttä, makkaraa oikeaan hintaan.

Äänestä

Kellään ei ole nälänhätää nykypäivänä, ruoka on niin halpaa. Kaupasta saa muutamalla kympillä erinomaiset viikon sapuskat 1-2 henkilölle . Monella on vaan sellainen rahankäyttötapa, että ne rahat menee ihan muualle kuin ruokaan; Ostetaan tupakkia, viinaa, meikkejä ja muuta turhuutta. Kaiken kruuna pari isoa koiranrunttia, joiden pito ei ainakaan ilmaista ole. Sitten måristään ruokajonossa, että ei mulla oo rahaa, antakaa ilmaista ruokaa!

Äänestä
  • Kyllänä oot selevästi hajullaan perusasijoesta.
    Rahhoahan on jokkaesella niin ettei paskalle taevu ja ruoka ihan illimasta melekein.

    Elä kuule kuitenkaan liikoa messuo epäterveellistä meininkiistä.

    Mennöö pilalle vanaha viitakon sanalasku isosta kirjasta, että aena kun vähänkääk rahhoa on niin pittää ostoa viinoa ja tupakkie, sitten käyvvä rahanpeältä ällyövissä naesissa (tiijäthännä missä?) ja sitten jos on jälellä yhtää, laettoa loput ihan turhuuteen.

    Äänestä

Hyrynsalmi sai viime vuonna 10 000 000 euroa valtiolta avustusta !

Äänestä
  • Neljä tonnie per lätty. Suunnilleen 11 euroa päivässä.
    Pienie on silakat joulukaloiksi mutta voipihan niillä ostaa viinoa ja tupakkie ja loput toas turhuuteen!
    Paskat paljoa soa kun pittää joka päivä annoksesa soaha.

    Miten työ tavalliset pärjeättä?

    Äänestä

  • kaoppijas kirjoitti:

    Neljä tonnie per lätty. Suunnilleen 11 euroa päivässä.
    Pienie on silakat joulukaloiksi mutta voipihan niillä ostaa viinoa ja tupakkie ja loput toas turhuuteen!
    Paskat paljoa soa kun pittää joka päivä annoksesa soaha.

    Miten työ tavalliset pärjeättä?

    Ei noita valtion tukia jaeta jokaiselle tasaisesti.. Köyhät saavat enemmän kuin varakkaat..

    Äänestä

Tyypillisimmin toimeentulotukea maksetaan 100–199 euroa. Joka toinen kotitalous saa alle 400 euroa. Seitsemän prosenttia kotitalouksista saa yli 1 000 euroa toimeentulotukea.

Äänestä

Voisihan se ''kotitalous'' koettaa pikkuisen itsekin hankia sitä ''toimeentuloa'', eikä heittäytyisi pankolle makaamaan ja oottelemaan kun viinirypäleet suuhun lentelee!

Äänestä

Ei hyrskän sossupummit mitään viitsi tehdä...

Äänestä

Kaikkea sitä saakin lukea joutavan tyhjän paskan jauhantaa. Hyi

Äänestä
  • Älä ite jauha paskaa..

    Äänestä

  • Sinua varten perustettiin yleisön pyynnöstä Ristijärven palsta joten pysyppä käpy siellä!

    Äänestä

  • kepyjäkerään kirjoitti:

    Sinua varten perustettiin yleisön pyynnöstä Ristijärven palsta joten pysyppä käpy siellä!

    Älä sinä tollo määräile, kun ei ole sulla mitään valtuuksia määräillä muita.

    Äänestä

Ihmeiden aika ei ole ohi. Siellä on nähty keskusta vaikuttajia pyörimässä ja valtuusto ehdokkaitakin vilahtanut. Ainakin suntio oli siellä käväissyt. Voi tätä maailman menoa.

Äänestä

Äänten kalastelu leipää lie jaettu? Keskusta kaikkensa koettaa?

Äänestä
  • Oisivat vielä lyöneet voipaketin kouraan, niin avot.

    Äänestä

Kyllä Sipilä tietää miten huonoon jamaan hurynsalmelaiset on saatettu hallituksen tomesta, siksi se on käskenyt ökyisännät jakamaan leipää köyhille kepukoille. Sirkushuveja tulee myöhemmin.

Äänestä
  • No äänestäkää sitten vasemmistoa, jos luulette menon paranevan! Miksi te täällä suoli palstalla ruikutatte?!

    Äänestä

  • Paskaako se sulle kuuluu ??

    Äänestä

  • Väy väy väy pikku vauva täällä kitisee väy väy.

    Äänestä

Ajoitus oli huono. Loppukuusta olis tarvetta leivälle.

Äänestä

Hyvä naistenpäivän teko tuo leivånjako. On siinä pulla pojilla nyt paha mieli kun ilman jäivät.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihmety kirjoitti:

Huomattavat leipäjonot K-Hallin edssä tänään. Ilmaista leipää mahtoiko riittää kaikille.
Tähänkö on menty Hyrynsalmella ja jako suoritus keskellä kirkonkylää turistien ihmetykseksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu