tietoa lemmenjoen alueelta?

piscatorv

Morjens!
Kiinnostaisi kovasti tietää kalastuskokemuksista lemmenjoen alueelta. Varsinkin ne kokemukset, jotka ovat virkistysalueen ulkopuolelta. Millainen paikka kalastaa kesäkuussa? Onko vedet korkealla tuolloin?

Koitan kerätä tietoa alueesta ja siellä kalastelusta, koska olen lähdössä sinne kesäkuussa 9 päiväksi vaeltelemaan ja kalastamaan. Välineiksi otan mukaan kevyet perhovehkeet ja virpan, joten kosket, joet ja järvet rannalta käsin pelissä mukana. Pääkohteena kalastuksen kannalta olisi isot harjukset, mutta ei ne taimenetkaan haittaa. Isot ahvenetkin kelpuutetaan myös.

Karttaa olenkin jo jonkin verran tutkaillut ja tuo ravadasjärvi ja -joki vaikuttavat mielenkiintoisilta. Onko niistä kokemuksia? Millaisilla perhoilla ja vieheillä on tullut kalaa? Onko vaskojoki kalastus kiellossa kokonaan?

1

346

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Gumbe

      Kalastukseen ja varsinkin saantiin pätee vanha sääntö, että kalaa saa parhaiten sieltä missä vähiten kalastetaan. Joten unohda Ravadakset ja muut paljon kuljetut alueet. Lemmenjoen puiston ns. takamaat: Repojoen latvat ja sivujärvet, Vaskon latvat ja varsinkin läntisten haarojen lompolot ja järvet ovat hyviä harripaikkoja. Joskus sattuu isoja, kilosia, ahveniakin kohdalle. Kävelemään tai melomaan joutuu reippaasti, mutta siinähän ruokahalu kasvaa. Tuo kesäkuu on kyllä liian aikaista, jos kalaa haluat saada.
      Elokuun pari eka viikkoa on yleensä tunturijärvillä ja -joissa parasta. Silloin alkaa jo isot taimenetkin katsella kutureviirejä purojen suista ja aktivoituvat niitä puolustamaan. Siis kulkea pitää, jos aikoo kalassa pysyä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      102
      6668
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      32
      3998
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3435
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      383
      1827
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1418
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1360
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      48
      1121
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      1006
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      950
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      899
    Aihe