Kohtuukäyttäjä Jussi

ToinenJussi

Olen itse raitistunut 9 vuotta sitten ja mielenkiinnolla/kannustaen seurannut aihetta monelta kantilta.Itselleni ja uskoakseni lähes meille kaikille vain täys raittius on mahdollisuus jatkaa elämää koska kohtuukäyttöön meistä tuskin monikaan kykenee ja jos se hetkeksi onnistuukin niin lopulta se juominen ottaa kuitenkin niskalenkin.Haluaisinkin kuulla miten sen kohtuukäyttäjäksi päässeen Jussin elämä tätänykyä menee?Onko tullut otettua pillerin avulla vain saunakaljat vai onko kenties päässyt lipsahtamaan viihteen puolelle.....Omakohtaisesti voin todeta että ei siihen raittiuteen ole olemassa mitään taikakeinoa,hyvänä lisänä raittiina pysymiseen (joillakin) toimii antabus,mutta ne hyvänolon pillerit on pelkkää alkoholistin kusettamista ja pilkkanapitoa.

6

225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • qåwpw

      Älä yleistä että pitää olla täys raitis jos joskus on tullu kunnolla kupiteltua se on ihan itsestä kiinni lähteekö räpylästä ryyppääminen vai ei

      • että.silleen.niin

        Kuuluisia viimeisiä väitteitä :)
        "Se on itsestä kiinni" ovat väittäneet kaikki viinaan kuolleet!


      • tuuba0
        että.silleen.niin kirjoitti:

        Kuuluisia viimeisiä väitteitä :)
        "Se on itsestä kiinni" ovat väittäneet kaikki viinaan kuolleet!

        Se todellakin on itsestä kiinni. Alkoholismi ei ole sairaus vaan oire. Kun parannat itse sairauden, alkoholismi ja mahdolliset muut oireet katoavat saman tien.


    • holistox

      Kroonikosta kuurittelijaksi.
      Yritin kolme vuotta opetella jokapäiväiseksi alkoholistiksi mutta v60:n korvilla alkoi mieskuntoni hiipumaan.
      Viimeiset 13 vuotta olen kuuritellut siten, että vuodessa on kaksi 4 - 6:n viikon jaksoa jolloin tissuttelen aamuisin 9:stä alkaen.
      Lisäksi 3kpl 1 - 2:n viikon vastaavaa jaksoa.
      En juo känniin saakka mutta vuorokautiset määrät ovat tuntuvia.
      Kotioloissa ryyppään satunnaisesti ehkä pari kertaa vuodessa yhtenä iltana kavereiden kanssa.

      Tämä rytmi sopii minulle ja vaimolleni.

      • holistox

        Testikuvassa oli virhe. Kysyttiin puita mutta kuva vaati palmujen väittämisen puiksi.
        Palmu on saniainen, ei puu!


    • Björneborgs_pilsner

      Kaikki tänne vuosia sitten kirjoittaneet, kohtuukäyttäjiksi palanneiksi ilmoittautuneet ovat lopettaneet ryyppäämisen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      239
      4190
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      114
      2649
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2402
    4. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1446
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1446
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1179
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1097
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      973
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      956
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      931
    Aihe