Onko kenelläkään samanlaisia oireita: rauhallisen kävelyn aikana hengenahdistusta (tuntuu että happi loppuu kesken ja pakko pysähtyä), saunassa ei pysty olemaan 10min kauempaa (10min max suun kautta hengittäessä), juoksemisessa kovaa hengenahdistusta.
Astmaa vaiko jotain ihan muuta?
5
327
Vastaukset
- Astmaaaaatikko
Ei kun tekemään päivittäin PEF-mittaukset.
Aivan loistava menetelmä astma-oireiden tunnistamiseksi. - Astmaako
Lisäys: huimausta myös päivittäin
- lääkärillemars
Olisi varmaan hyvä mennä terveyskeskukseen lääkärille PEF-mittaukseen
ja saada kotiin PEF-seuranta mittauslaite. Se on siis erittäin yksinkertainen laite, johon puhalletaan ja lukema merkitään ylös taulukkoon. hetken päästä imaistaan astmalääke ja tehdään sama uudestaan. Yleensä kahden viikon ajan.
Sitten takaisin lääkärille. Laitteen ja ohjeet saa terveydenhoitajalta tai lääkäriltä,
mutta ensin on mentävä lääkärille.
Jos rauhallisen kävelyn aikana alkaa happi loppua on syytä kyllä mennä aika pian lääkärille. Hengitysteissä tai keuhkoissa voi olla jotain kehittymässä (esim. infektio, keuhkoputkentulehdus)
Luultavasti saat lähetteen röntgeniin.
Kauanko oire on ollut sinulla ?
Liittyykö siihen muuta, väsymystä tai onko jossakin asennossa vaikeampaa hengittää ?- Astmaako
Kiitos tiedosta. Olen paristi käynyt lääkärillä ja he laittoivat keuhkoröntgeniin jossa ei näkynyt mitään. Pef-seurannasta eivät maininnut ainakaan vielä mitään.
Oireet on ollut n.puolisen vuotta, tupakoin, ja olen alusta asti ajatellut että nämä oireet johtuvat vain tupakasta mutta nähtävästi pahenevat vain.
Nykyisin heikottaa joka ainut päivä ja pienilläkin kävelyreissuilla henkeä ahdistaa. Levossa ei mitään oireita.
- sabli
Mulla on vähän samanlaisia oireita ollut, lääkäri epäili rasitusastmaa vai mikähän se oli, siitä on jo vuosia. Ei ollut mitään astmaa.
Diagnoosiksi on vuosien jälkeen jäänyt "määrittelemätön krooninen keuhkosairaus".
Ihmettelen, mistä ahdistusoireet johtuu.
Epäilen, että olen lapsuudessa altistunut jollekin, formaldehydille, asbestille yms.
koska muutimme kaupunkiin uuteen kerrostaloon kun olin 9-vuotias. Sitä ennen oireita ei ollut ja siihen aikaan käytettiin uusissa rakennuksissa materiaaleja ja aineita, jotka on myöhemmin kielletty.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla6632498Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,301236- 1091148
Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki111073- 93955
Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k104915Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?101863Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e236795Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai50769- 64741