Joskus olisi kiva katsoa telkkaria muualla kuin olohuoneessa. Toista telkkaria en halua tätä varten hankkia. Taloudesta löytyy vähäisellä käytöllä oleva tavallinen tietokoneen näyttö. Saako siihen mitenkään näkyviin digiboksin kautta telkkaria? Ei haittaa, jos ääni ei tule mukana, ja telkkarikanavat täytyy tietty käydä vaihtamassa telkkarin luota. Lattialla kulkeva piuhakaan ei ole ongelma.
Digiboksin ja telkkarin välinen piuha on HDMI. Tietokonenäytössä ei ole tuollaista, on vain DP, DVI, se tietokoneen näyttöpiuha (nimi?) ja joku nettiliitännän/ison usb:n näköinen liitin. Boksista löytyy se HDMI ja USB. Mikä toimisi, mistä saa, paljonko maksaa?
Miten telkkari näkyviin tietokoneen ruudulta?
13
518
Vastaukset
- TV-tikku
Usb-liitäntäisiä TV-tikkuja, jotka toisesta päästään liitetään antenniin, sai ainakin muutama vuosi sitten.
Anttilasta, kun oli vielä olemassa, ostin tarjouksesta 15 €. Aivan toimiva oli oikealla antennilla. Linuxissakin toimi. Kaukosäädinkin oli siinä ja antenni joka oli kyllä käyttökelvoton. Onpahan myytykin pois. DNA Tv sovellus! voisi olla ratkaisu!
- Se_epätietoinen_Hämeestä
Kiitoksia vastanneille :-) On jo Elisa Viihde, ja se olisi kiva saada näkymään erillisnäytöltä. Toimiiko toi TV-tikku pelkän erillisnäytön kanssa niin että katsoisi suoraan telkkarikanavia? Saisiko Viihdettä mitenkään näkymään siltä ruudulta...
- TV-tikku
Sillä Anttilasta ostetulla tarjoustikulla näkyi samat kanavat mitä normi DVB-T digiboksilla.
- TV-tikku
Eivät taida toimia pelkällä näytöllä. Tietokoneeseen piti laittaa.
- linkku.se.olla
tikku-tv kirjoitti:
https://www.prisma.fi/fi/prisma/trust-dvb-t-usb-stick
Tuommosia ne on.Tos linkin jutussa ei puhuta mitään linuxista...mikkisoftaa ei ole tullut käytettyä enään pariin kymmeneen vuoteen.
- TV-tikku
linkku.se.olla kirjoitti:
Tos linkin jutussa ei puhuta mitään linuxista...mikkisoftaa ei ole tullut käytettyä enään pariin kymmeneen vuoteen.
Linkin tikku ei tietenkään ole se Anttilasta aikoinaan ostamani. joku A:lla alkava merkki se oli, vaan eipä muistu mieleen nyt.
Ei sillekään tikulle paketissa luvattu Linux-toimivuutta, mutta ennen ostoa tarkistin netistä sen asian. Oli oikein lista Linuxissa toimivista TV-tikuista.
- Voisi_onnistua
HDMI-DVI-adapterilla pitäisi onnistua, mutta entä ääni?
- Nyt_tietoinen_Hämeestä
Kiitos vastaajille! HDMI-DVI -adapteri vaikuttaa lupaavalta, eikä ole hinnalla pilattu! Äänelle täytyy keksiä sitten joku toinen konsti :-)
- hmdi-kaapelia
Mulla on pienessä läppärissä HDMI-kaapeli jolla voi katsella telkasta isolta ruudulta kuvaa tietokoneelta, mutta läppäri on niin heikkotasoinen ts. vanha, että kuumiaa ja sammuu melko tiuhaan liikkuvaa kuvaa siirtäessä. Ilmeisesti tuo HDMI vaatii koneelta jonkin verran tehoja ja hyvää jäähdytystä.
- Mitenkä_resoluutio
HDMI ei konettasi kuormita, mutta jos läppärissä on pieni reso esim 1300x700 tjsp ja käytät ulkoista näyttöä full hd:na, läppäri kuormittuu videota katsoessa paljon kovemmin.
USB-paikkaan löytyy halpoja virittimiä jos on antennitaloudessa. Kaapeliin tarjonta on vähäisempi varsinkin jos haluaa käyttää Linux-systeemiä Anysee E30 Plus DVB-C on hyvä. Noita on myyty noin 40 eur käytettynä. Vaatii tietokoneen. Rasberry ei taida ihan riittää - ehkä uusi tehokkain malli. Jos vdr/tvhead pyörii jossain toisessa koneessa niin rasberry kyllä riittää näyttämään kuvan verkon läpi. Ohjata voi vaikka kännyllä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1038199Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m1017482Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot885646Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,885606Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1194810Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1282591Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys592485Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e81455Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71424Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa521305