190 2,0 Kat, ostanko?

Löytyis naapurikaupungista vm-90 190-Mersu 2,0 kat (ei ruisku), ajettu vasta 150 tkm ja tuotu saksanmaalta. Lähes kaikki lisäherkut, 5-vaihdetta jne. Auto kuin uusi, ja hintapyyntö vain 13.000 euroa. Ajatus katalysaattori-Mersusta tuntuisi näin äkkipäätään aika fiksulta ajatukselta ottaen huomioon tulevaiuuden rankentuvat ympäristöpainotteiset käyttöverot jne. Onko kokemuksia??
2295
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Vaikea on kysymys. Itse olen 190-mersuun 100% tyytyväinen ja vähän enemmänkin. On kulkenut korjauksetta ja mukavasti, mutta tuo kat nostaa niskavillat pystyyn.
Katalysaattorin yhteydessä ei-ruisku-koneessa käytetään nimittäin ns. sähkökaasaria eli sähköisesti ohjattua kaasaria. Tämä taas ikääntyessään on kylmäominaisuuksiltaan vaatimaton. Auto kyllä käynnistyy mutta veto on hyvin nykivää ja kangertelevaa. Kertovat, että hieman lämmittyään auto kyllä toimii kuin ajatus mutta onko siitä iloa, kun puolet vuodesta on pakkasta... sähkökaasarille ei voi oikein mitään tehdäkään, toisin kuin "perus-Pierburgille" joka ilman kattia on jonkin verran säädettävissä.

150 tkm, jos pitää paikkaansa, on kyllä ikä, jonka ei pitäisi vielä kauheasti kaasarias kuluttaa. Korvauskaasarin osto lienee edessä about 220 tkm paikkeilla, eikä ole ihan ilmaista lystiä sekään.

Summa summarum: perusrakenteeltaan hyvin luotettava auto minkä kat-version tämä kaasari kyllä osittain pilaa. Suosittelen että käyt pakkasaamuna koeajamassa auton ja tunnustelet millaista on veto. Jos nykiminen on siedettävää, palataan asiaan tällä palstalla ja ihmetellään sitten, mitä muuta tulisi huomioida.

Äänestä

Myös alkuperäiset suomiautot ovat samoissa hinnoissa noilla kilsoilla. Varustus voi olla köyhempi. Onko veronpalautushakemus tehty auton tuoneen liikkeen/henkilön vai nykyisen ostajan hyväksi?
jos olisin hakemassa 190 mallia, yrittäisin löytyy ruiskun. katti kaasutinmootorissa, onko alkuperäinen? Voi olla että teho on jo laskenut tänä aikana. Kaasuttimissa on ollut pikku murheita jos katselet tätäkin palstaa alaspäin. Ei kai ne ole olleet kuitenkaan mitään suuria vikoja. Mihin veroasia perustuu, se tuntuu olevan yhtä mystinen kuin koko autoverohomma yleensäkin. Ei mitään pitäviä päivämääriä, ei sisältöä, kaikki tieto pimitetään jos sitä yleensä onkaan? Luulen ettei Kuitusen esikuntakomppania sentään pysty takautuvasti rankaisemaan jo Suomeen rekisteröityjä ja jo kertaalleen rankimman kautta verotettuja autoja. Sehän olisi sama juttu jos sinulle määrättäisiin uusia mätkyjä viimeisten 10 vuoden ajalta, kun pärstäkerroin ei tällä kertaa miellytä verottajaa ja miehelle on tullut ikääkin lisää, siis päästöt ovat kasvaneet. tulevaisuudessa käytettynä tuodut autot voivat olla eri asia mutta kuka tietää, on tämä Suomi niin kumma maa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jiiÄm kirjoitti:

Löytyis naapurikaupungista vm-90 190-Mersu 2,0 kat (ei ruisku), ajettu vasta 150 tkm ja tuotu saksanmaalta. Lähes kaikki lisäherkut, 5-vaihdetta jne. Auto kuin uusi, ja hintapyyntö vain 13.000 euroa. Ajatus katalysaattori-Mersusta tuntuisi näin äkkipäätään aika fiksulta ajatukselta ottaen huomioon tulevaiuuden rankentuvat ympäristöpainotteiset käyttöverot jne. Onko kokemuksia??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu