Kalajokilaaksossa 8.3. 2017 kerrotaan näin: Oulaisissa on lyhyen ajan sisällä lopettanut huoltoasema, viihderavintola, vaateliike, elintarvikekauppa ja kangaskauppa. Siis todella kuihtuva ahdasmielinen paikkakunta eli mitä pikimmin pois sieltä niin sen parempi!
LOPPUULOPPUU
TURHAPUOLUSTAAENÄÄ
13755
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Joo eikä ilmesty enää kalajaskakaan oulaisissa että loppuu se kulku vieskassa .
Eiku sen takia sielä Ylivieskasa pittää ny käyvä vähintään kolome kertaa viikosa.
KUN PORUKKA VÄHENEE, PIDOT VAIN PARANEE
Oulainen tarvitsee nyt hätäapua ja on todellisen kehityskeskustelun paikka, juuri nyt! Minkä niminen elintarvikekauppa on loppunut?
F
U
C
K
U
No ei ole kuitenkaan mennyt urheiluseura konkurssiin kuten YLIVIESKAN PALLO?
Missä sarjassa pelaa jääkiekkua Olaisten Huima?
Oulaisten Huima on yleisseura joka on toiminut vuodesta 1909, jääkiekko ei kuulu seuran lajivalikoimiin.Sitä vastoin Oulaisissa toimii jääkiekon erikoisseuratJäähaukat sekä Jääkobrat.Erikoisseurojen huonoina puolina voi pitää sitä, että kun innostus vetäjiltä laantuu, kaatuu myös seura.Näinhän on käynyt mm.Oulaisten uimareille ja hyvää vauhtia käymässä Oulaisten Naisvoimistelijoille.Yleisseura sitä vastoin porskuttavat eteenpäin.YLIVIESKAN PALLOKIN oli erikoisseura.
Mutta muutama vuosi sitten huima oli ainoa seura joka pelasi jääkiekkoa. käsittääkseni taloudellisin syin luopui siitä hommasta.
Oulaisten Jäähaukathan jäivät nyt jumbosijalle eli "viivan alle" omassa pohjoislohkon divisioonassaan.
Eihän kukaan estä tänäpäivänäkään jääkiekkojaoston perustamista Huiman alaisuuteen, jos tuntee tunteen paloa lajiin, niin siitä vaan.Riittääkö Oulaisissa kolmelle jääkiekkoseuralle harrastajia?Tuskin.Huiman toiminta perustuu vapaaehtoisuuteen, talkootyöhön ja vetäjien paikkoja on aina auki.Ei Huima luopunut mistään vaan jääkiekkoilijat katsoivat elämän autuuden koittavan kun perustetaan oma(t) seura(t).Jokainen jaosto hankii varoja parhaaksi katsomallaan tavalla,millä rahoittaa toimintansa - jääkiekkoilijoilta se ei onnistunut Huiman riveissä.Nyt taivas on auennut lajin ystäville oman erikoisseuran riveissä?
Tuo jääkiekko on nyt tässä keskustelussa ehkä se turhin juttu, mutta pakko ottaa kantaa, kun tuolla joku siitä tuntuu nyt vouhkaavan. Jääkiekko on T-O-D-E-L-L-A yliarvostettu laji ja kärsinyt juuri näillä pikku paikkakunnilla jo inflaation ! Jääkiekko on myös harrastus, jossa vanhempien on syytä pitää lastensa jalat maassa, etteivät erehdy pitämään itseään maailman napana. On myös hyvä muistaa, että jos lapsesi on jääkiekkoa pelaava, hän ei voi tehdä mitä vaan, tai käyttäytyä miten tahansa ja suhtautua muihin kanssa eläjiin, nenän vartta pitkin katsoen, vaikka hyvin pelaisikin. Pitää myös muistaa, ettei se oikeuta minkäänlaiseen kiusaamiseen tai vastaavaan, jos on adidakset jalassa ja kadulla(pyörätiellä), näillä raitahousuilla on väistämisvelvollisuus, siinä missä muillakin. Toisin sanoen, jääkiekko on hyvä harrastus, mutta ei oikeuta käyttäytymään huonosti.
Tästä seutukunnastahan on tehty energia resevaatti, joten ihmisten pitää muuttaa muualle. Mielellään suureen kaupunkiin. Kaupunkeihin, jossa sadevedestäkin joutuu maksamaan. Ei kannata pitää näin pieniä paikkakuntia elossa. Kaikki rahastettava pois ja ihmiset pkkomuuttamaan.