Tuli kokeiltua tuossa viime viikolla XF 3 litraista dieseliä. On se ihan hyvä moottori toki juu mutta XF ei kyllä autona ole edes C-sarjan mersun tasoinen. Sisätilat on XF jaguarissa aikalailla samat toki kuin C-sarjassa mutta tuo laatuero on aivan käsittämätön mersun hyväksi. Miksi uudet jaguarit ovat sisältä niin tavattoman halvan näköisiä. Keskikonsolin avattava kotelo natisee jo uutena ja materiaalit on käytännössä kaikki 2-luokkaisia jos mietitään hintaluokkaa jota XF on. Ajettavuus ihan ok muttei voi sanoa että mitenkään säväyttää. Se mikä ihmetyttää niin se että miksi tuohon hintaan ei saa kunnollisia ja mukavia istuimia? Nuo lisävarusteiset nahkapenkit joissa ruotokuvio ovat esteettisesti rumat ja nahka kovaa ja huonolaatuista vähän kuin japanilaisissa. Istuin on niin kova ja epämukava että siihen ei ole kyllä koeistuttu ennen tuotantoa VARMASTI ollenkaan. Uudet jaguarit on malliesimerkki siitä kuinka hieno brändi pilataan halvoilla materiaaleilla alusta loppuun. Varmaan on kate kohdillaan kun myydään samantyyppistä muovisisustaa kun japskeissa niin kolminkertaisella hinnalla jagurin merkillä. Se on oikeastaan se päälimäin fiilis ettei XF tunnu sisältä yhtään 30 tonnia arvokkaammalta ja se on sääli. Ei siitä montaa vuotta ole kun esim S-type oli vielä oikeasti hieno ja omalaatuisen ylellinen sisältä. Oli hienoa puuta ja klassista tyylikkyyttä. Myös ulkoisesti S-type oli klassisen tyylikäs kun uudet on ihan sitä kia/mazda tasoa ulkoisestikkin. Vaikea ymmärtää ihmistä joka hankkisi uuden jaguarin jos siis on tietoa mitä volvolla,mersulla ja muilla saksalaisilla on tarjota samaan hintaan? Nimittäin volvo ja mersu kyllä vie tuota luxusluokkaa aika isolla kädellä tällä hetkellä. Kun hyppäät uuteen E-mersuun tai S90 volvoon niin tuntuu jaguarin osto hieman turhalta ja uusi XF on näihin kahteen verrattuna jo valmiiksi ikävästi vanhentuneen oloinen.
Uusi jaguar XF iso pettymys
4
1556
Vastaukset
- Jäljellähinta
XF ei tosiaan ole erityisen tilava sisältä eikä ulkomuoto ole onnistunut. Jagur ei olekkaan enää se aito jaguar vaan enemmän japanilainen perusauto. Ei taida olla edes nykyaikaisia digimittaristoja jotka on esim volvossa jo vakiona. Kamalaa lukea vanhanaikaista analogista mittaristoa uudessa autossa. XF on selkeästi tehty halvalla, se paistaa ihan kaikesta. Vain hinta on jäänyt premium luokkaan.
- Heikotarvot
Jaguar on ollut aikanaan hieno ja arvostettu merkki. Nykyään se on vähän kjin alfa romeo. Niitä ei oikein uskalla hankkia kumpaakaan jälleenmyyntiarvon tai siis arvottomuuden takia. Kun ostaa 60 jaguarin ja menee 10 tonnia ajettuna kysyy vaihdossa johonkin on hyvitys hyvällä tuurilla 30 tonnia.
- Anonyymi
Jos tahdot perus persausta. Ota taksi. Mersuja löytyy. Joka poika voi tilata.
- Anonyymi
Joskus kun tämä tuli markkinoille meinasin sellaisen ostaa. Ei vaan saanut koeajoon tai paremminkin eivät vastanneet mitään pyyntöön saada koeajo, vaikka itse sitä ensin kyselivät. Tajusin onneksi, että kun maahantuojan taso (silloin Inchcape tai mitä olikaan) on nollassa ei paljon voi autoltakaan odottaa. Todellakin onneksi jäi ostamatta.
Oli siinä omaakin virhettä jo aluksi. Aiempaan S-Type V8:iin ei saanut 4v vanhana enää navin päivitystä eli auto tavallaan vanheni käsiin. Silti meinasin hölmönä osaa uuden.
No, sitten ostin 2 uutta Mersua ja kaikki toimi hienosti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2764712Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343050Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit452914Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k362892Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?771826Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061684Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281521- 611448
- 971322
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271222