TIEMA, kuinka kokopäiväistä on opiskelu?

TIEMA

Onko Oulun yliopiston TIEMA-ohjelmassa opiskelleita? Kuinka kokopäiväistä opiskelu on, onnistuuko osapäiväinen työnteko ohella?

1

213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tietoa1

      120 op:tä kahdessa vuodessa, joten aika lailla kokopäiväistä ja tutkintoon tähtäävä on aina. Kaikki riippuu ihan kurssien suorittamistavoista- joten perehdy niihin - ja siitä miten joustava työ on. Jos on paljon netin kautta ja muutenkin joustavaa opiskelua niin varmaan työteko onnistuu samalla. Yleensä yliopistossa opiskelu on aika joustavaa. Opintojen loppupuolella graduistunnot ainakin vaatii pakollista läsnäoloa, joten silloin on enemmän opiskelussa kiinni. Itse en ole kyseisessä lafkassa opiskellut enkä aloitakaan mutta olen itse tehnyt kahdessa vuodessa 120 op:n maisteriopinnot ja ollut vuoden sinä aikana osa-aikatyössä. Tosin tuosta 120:stä op:stä vähän op:tä hyväksiluettiin aiempien opintojeni takia. Opiskeluaika varmaan pitenee kahdesta vuodesta, mutta kai lisäaikaa saa tiedekunnalta pyytämällä, jos opintojen suorittamiseen on annettu vain tuo kaksi vuotta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      62
      9490
    2. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      136
      7174
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      103
      6662
    4. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      183
      5019
    5. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      171
      4799
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      98
      3563
    7. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      170
      2471
    8. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      66
      2348
    9. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      164
      2303
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      58
      2122
    Aihe