Luoja auta!

Mitäköhäntekisi

Tuli oltua kuukausi pelaamatta, syy tähän oli hyvin yksinkertainen; ei ollut rahaa pelata. Rahapelit eivät pyörineet oikeastaan ollenkaan mielessä tänä aikana, mutta kuinka ollakaan kun sai taas rahaa, huomasin olevani taas pelaamassa (vaikka aikaisemmin jääkaapin valoa ihailessa tuli vannottua, ettei enää ikinä pelaa).

Viikko mentiin -0, tänään tuli 40e takkiin! Ei ehkä iso raha toisille, minulle on. Olen kokeillut lopettamista, en siihen pysty. Pelikielto pankkikorttiin ym. eivät auta yhtään koska automaatista saa aina rahaa. Lopettaminen olisi unelma, mutta se tuntuu hyvin utopistiselta haaveelta. Peluriin soitettu ja ajat menevät todella pitkälle, käskettiin soittamaan uudelleen myöhemmin.

En oikeastaan edes tiedä miksi pelaan, kai siitä on tullut minulle samanlainen harrastus kuin jollekin toiselle vaikkapa kuntosalista. Jos oikein syvältä ruopataan, niin varmasti taustalla on yksinäisyyttä, jännityksen hakua jne. Pelaaminen aiheuttaa kaikki mahdolliset tuntemukset hyvästä huonoon (tunteiden vuoristorata). Rehellisesti peliongelmaani tarkasteltuna, koen että ainoa keino minulle irtipääsyyn olisi edunvalvoja, joka valvoisi rahojani/rahankäyttöäni. En rehellisesti usko, että tulen muuten koskaan pääsemään irti.

Olen tekopyhä ahne ihminen, kun voitan rahaa en ole täällä valittamassa, mutta kun häviän tiedostan ongelmani. Olen kateellinen ihminen, kadehdin muiden voittoja ja haaveilen voittavani suuren summan rahaa, joka taikoisi sitten elämäni paremmaksi. Todellisuudessa jos voittaisin, voittohuuman seurauksena ahneuteni kasvaisi ja pelaisin varmaan voitonkin kokonaan.

Uskon Jumalaan ja koen pelaamisen suoraan sanottuna saatanallisena touhuna ja sitähän se onkin. Perkeleen touhuja, joka tuhoaa pelaajan lisäksi myös hänen lähipiirinsä. Mutta mitäköhän sitä tekisi?

5

438

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mä_teen_näin

      Mut pelasti se kun opin tunnistamaan sen kriittisen hetken, kun mun aivot ovat menossa tai juuri menneet automaattiseen pelimoodiin esim. jonkun raskaan työpäivän jälkeen ja askeleet vievät kuin itsestään kohti pelikoneita tai nettiselain kohti nettikasinoa. Siinä hetkessä olen oppinut ravistamaan itteni hereille ja menenkin johonkin ihan muualle. Siinä ratkeaa se, että palaako jääkaapissa loppukuukauden aikana se pelkkä kuuluisa valo, vai onko siellä kenties jotain muutakin. Toi pelimoodin tunnistamisen oppiminen auttoi siis tosi paljon. Joku voisi puhua myös pelipirun kuiskuttelusta korvaan ja sen ravistamisesta pois olkapäältä.

    • viepelihimoakin

      Kokeile suuhun suihkautettavaa nikotiini sumutetta.

    • neuvoooo

      pankkikortille voi laittaa nostorajan nollaan niin et kykene nostamaan käteistä mistään.

    • viepelihimoakin

      ongelmaa voi poistaa "väkivaltaisesti" rajoituksin mut ne keinot ei helpota varsinaista onglemaa päässä. Täytyy saada miellyttävä tuntemus ilman pelejä siksi nopeasti vaikuttavaa nikotiin suuhun otettavaa sumutetta ehdotin millä saadaan tuotettua dopamiinia riittävästi ohittamaan kiinostusta pelaamiseen, Simmpeli homma, sanoi roffessori Baltazar ::))

      • kitinä-loppuu

        no miten olis suklaalevyn syönti kerralla, jonkin toffee pussin tai kakun?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      131
      4665
    2. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      21
      3460
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      30
      3393
    4. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      49
      3230
    5. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      51
      3015
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2839
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      19
      2594
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2325
    9. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      9
      2239
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2135
    Aihe