Onko Eurajoella koirille tarkoitettua ulkoilualuetta? Kuntana jo sen kokoinen että pitäisi löytyä?
Koirapuisto
12
546
Vastaukset
- EiKoirapuistolle
Koivuniementien varret saa paskoa täyteen!
- MustonenEllu
Joskus laskettiin kustannuksia ja tulisi maksamaan suht pienenkin 10-15 tuhatta ja huolto/siivous päälle jatkuvana kuluna. Asiasta ollaan kahta mieltä. En kannata. Mielestäni maaseudulla on lenkkimaastoa ja kakat voi viedä pois.
- Lylleröjaflexi
Missä Eurajoella voi antaa koiran ulkoilla sille luonnollisemmassa muodossa kuin flexin jatkeena?
Kyselkää esim Turun seudun pieniltä kunnilta miten niillä on varaa ylläpitää pinta-alaltaan isoja ulkoilualueita? - Mattelin
Onhan täällä lenkkimaastoa, mutta missä voi juoksuttaa koiraa vapaana? Meitä koiranomistajia on tässä keskustassakin tosi paljon. Kannatan ehdottomasti koirapuiston rakentamista. Huolto- ja siivous eivät olisi iso kustannus, koska vastuulliset koiranomistajat keräävät koirinsa jätökset saatavilla olevaan roskikseen. Kuka tekisi kuntalaisaloitteen tai alkaisi kerätä nimiä?
- paskaalisää
Eurajoen kunnalla on töissä ympäristönhoitaja.
- korvamerkitty
Koirapuiston kustannukset voitaisiin kattaa koiraverolla jolloin sitä ei muiden veronmaksajien tarvitsisi maksaa , eikä kellään olisi valittamista.
- Valittaajaa
Miksi ihmeessä kaikista tarvii valittaa?
Ja nähdä vaivaa. Toki yleensä nämä valittajat on niitä pahimpia etuuksien käyttäjiä, jotka kuitenkin kokevat etteivät saa tarpeeksi.
Koirien omistajat ovat tyytyväisiä elämäänsä eivätkä heillä ole aikaa kytätä muita.
Minä joudun veronmaksajana osallistumaan kaikennäköisten pummien elättämiseen, enkä silti siitä sen kummemmin vaivaa näe. Toki joskus kun on töissä raskasta ottaa kaaliin nämä kyttääjät ja valittajat, jotka usein ovat kotona tekemättä yhtään mitään. - korvamerkitty
Koiravero on haittavero, kuten tupakkavero, alkoholivero, hiilidioksiidi päästöjen verotus, polttoainevero...jne...jne . Käsittääkseni on oikeudenmukaista että ne jotka haitan aiheuttavat myös siitä maksavat enemmän, kuin muut kansalaiset. Toki me kaikki sosiaaliturvasta maksamme, mutta myös saamme sitä. Koulutus, terveydenhoito, lapsinlisät, kotihoidontuet ja KELAN työttömän päiväraha ja työmarkkinatuki joka lienee nyt ehkä joku 30€ viideltä päivältä viikossa, tarkemmin en nyt muista. Ansiosidonnainen taas on työttömyysvakuutus jota saajat myös itse maksavat ja kerryttävät ansionsa mukaan, tavallaan kuin kotivakuutus.
- Kateusvero
Jääkiekkoharrastajien vero
jalkapalloilijoiden vero
tennisvero
hiihtovero, jos vaikka saisi lumetusta tai putken kuntaan
pyöräilijöille ehdottomasti vero, koska pyöräteitä rakennetaan alvariinsa
mopovero, mopoautoilijan erityisuhkavero,
kyllä näitä riittää...- Retukoirat
Jos ette ymmärrä mennä pelloille tai metsiin koiran kanssa, ni älkää hankkiko koiraa. Ottakaa koiria paikkaan jossa niillä on olot ok. Ei kai tää rahastakaan ole kiinni, vaan periaatteesta. Ei tällä ymmärtääkseni kateuden kanssa ole tekemistä.
- pellontallaaja
Mitä haittaa on koirista verrattuna esim "harrastavaan" nuorisoon?
- kissa66
Eurajoki on taustaltaan maalaispitäjä. Sen takia täällä on pääosin vielä vanhakantaista asennoitumista elukoitten pitoon. Koiran lopputuotteet on tapana potkaista pois polulta. Taajamassa fiksu koiranomistaja välttää koiran ulkoiluttamista muksuhuushollien ja vallankin päiväkotien lähellä, ja pitää kakkapussia kuitenkin varalla. Se haisevan haalarin pyykki on pahinta mahdollista mainosta koiraihmisille, eikä saa tulla ajankohtaiseksi.
Ulkoilulla virallisilla kävelyreiteillä kannattaa aina tunkea jutulle. Aristelevista muksuista ei sitten tule koirakammoisia aikuisia. Kauhistusten välttämiseksi järjestyssääntö taittaa vaatia fleksissä pitoa. Pikkuteillä ja metsäpoluilla on tilaa koiralle joka on "välittömästi kytkettävissä". Niitä löytyy Luvian-Eurajoen kartalta paljon. Oma koira ulkoiluttaa minua pääosin pyörän rinnalla juosten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa843032Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei3102685Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken
ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi1901493Voi kulta rakas
Kyllä minäkin olen sinuun rakastunut. Oisit avautunut tunteistasi aiemmin niin ei tarvitsisi kiertoteitä kuulla tästä. �621192Martinan firma haastettiin käräjille
Seiska: Martinan firma haastettiin käräjille, taustalla outo rahasotku.2391098Miksi haluat satuttaa
Sillä tiedolla ettet välittäisi minusta vaikka se ei ole totta. Silti tiedän että rakastat minua edelleen. Niinkuin sano281011- 70948
- 117940
- 76920
- 72904