Miten saan kyseisessä läppärissä GPU-erillistila pois päältä?
Sen takia tuo keltainen valo palaa kokoajan virtapainikkeen kohdalla oli akku kiinni taikka irti. Nyt olisi apu tarpeen.
MSI GE70 GPU-erillistila pois päältä
5
305
Vastaukset
Jos sinulla on kaikki näytönohjaimen ajurin asetukset Windowsissa oletusasennossa, pitäisi merkkivalon palaa vain peleissä ja muita kovaa 3D-suorituskykyä vaativia sovelluksia käytettäessä.
Pelkällä työpöydällä tai toimistohommia tehtäessä valon pitäisi sammua. Käsittääkseni ei videoidenkaan katselun vielä pitäisi erillistä näytönohjainta käynnistää.
Tarkista näytönohjaimen asetukset ja varmista, että käytössä on MSI:n tarjoama hybridinäytönohjaimen oma ajuri, ei mikään Nvidian/Intelin valmistama yleispäteväksi tarkoitettu, joka ei kuitenkaan välttämättä juuri tuohon koneeseen sovellu.- GPU_pois_päältä
Haittaako tuo jos toi valo palaa keltaisena koko ajan? Viekö se virtaa enemmän?
Tuo valo vilkkuu sillon kun on akku menossa nyt tuskin siitä on kyse? GPU_pois_päältä kirjoitti:
Haittaako tuo jos toi valo palaa keltaisena koko ajan? Viekö se virtaa enemmän?
Tuo valo vilkkuu sillon kun on akku menossa nyt tuskin siitä on kyse?Käyttöohjeen mukaan se keltainen merkkivalo käynnistyskytkimessä tarkoittaa koneen erillisen näytönohjaimen olevan päällä.
Tämä vie virtaa aika lailla enemmän, lämmittäen samalla koneen sisäosia, jolloin koneen jäähdytyspuhaltimet saattavat käydä kovemmalla. Akun toiminta-aika tietysti lyhenee merkittävästi.
Mitään vioittavaa haittaa siitä ei ole, mutta ei hyötyäkään. Se sinänsä kallis hybridinäytönohjainsysteemi on rakennettu siihen koneeseen pääasiassa juuri tuuletusäänien ja virrankäytön vähentämiseksi.
- GPUerillistila
Okei eli tuota keltasta valoa ei ole mahdollisuutta saada pois päältä? Kyseessä on NVIDIA GeForce GTX 860M näytönohjain.
Näytönohjainten asetuksista se erillisten näytönohjainten asetuksen pitäisi saaman päälle, jolloin se keltainen valo palaa vain peleissä kertoen erillisen näytönohjaimen olevan toiminnassa ja prosessoriin integroidun poissa päältä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain38812644Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2695542Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2364073Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2853101Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov232105Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi201910Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa
Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks531575En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia
Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis211188Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina168988Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!273935