Tulostin Epson Stylus SX435W, läppärissä Win7. Tulostukset menee vain jonoon, eikä saa printattua ulos. USB-johdolla kyllä toimii. Skannattaessa langattomasti, toimii myös ihan OK, joten joku yhteys on kuitenkin kunnossa. Samoin talon muista tableteista tulostaa langattomasti OK. Mikä asetus ja missä on pielessä, että tulostukset menee tuonne jonoon vain ? Ohjaimia on päivitetty, mutta ei vaikutusta.
Jos jollakin tähän selkeä ohje, niin suuri kiitos etukäteen.
Jos jollakin tähän selkeä ohje, niin suuri kiitos etukäteen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Lue ohje pelle!
Ohjeet on toki luettu, mutta näkyypä ongelma olevan sinullekin liian vaikea ratkaistavaksi. Päätit kuitenkin päteä ja kirjoittaa täysin aiheettoman vastauksen. No, se on tämän palstan ikuinen ongelma.
Ei kannata kommentoida tuollaisia työttömien luusereiden kommentteja, jotka on kirjoittettu juovuspäissään keskellä yötä.
Luulen, että kyseinen pelle itsekään on tuskin lukutaitoinen tuossa tilassaan.
Kannattaisko asentaa tulostin uudelleen.
Tarkista, että tulostimen ip-osoite sisältyy verkkosi avaruuteen ja tee vaikka ping (dos-tasolta) ko. numeroon. Jos yhteys ok, pitäisi paketit kulkea. Saattaa siis olla, että verkkosi ei tunnista laitteessa olevaa oletusIP-numeroa. Tai sitten vika on jokin muu.;-)
Noo opettele joku muu tapa kuin langaton?
Muu tapa kyllä osataan, nyt vaan pitäisi saada juurikin tuo langaton tulostus myös toimimaan uudestaan. Vika on ilmaantunut itsestään. Tulostin on asennettu uudelleen, järjestelmän palautus on tehty jne.
Semmoinen se buginen, hidas, vaikea ja virusimuri on, vikoja tulee ihan itsestään, varsinkin jos pidempään käyttää. Onneksi on Debian testing Xfce.
Vika on juuri tuossa langattomassa yhteydessä, onko ajurit ajantasalla? Onko tulostimen viimeisin ohjelmistopäivitys asennettu. Vois kokeilla WiFi-yhteyden asentamista manuaalisesti tietokoneen ja tulostimen välillä.