Alkoholi ja hengenahdistus

Omainen_123

Juttelelen noin kerran viikossa sukulaiseni kanssa puhelimessa ja nyt olen alkanut huolestua. Olen tietoinen, että hänen alkoholinkäyttönsä on päivittäistä ja erittäin runsasta, mutta aina välillä hieman selvempinä hetkinään hän soittelee minulle ja vaihdamme kuulumisia. Viime kertoina on ollut todella hengästyneen kuuloinen ja puhe tämän takia jopa kohtalaisen vaivalloista. Väittää olevan kevään aiheuttamien astmaoireiden syytä, mutta astmaa hänellä on ollut vuosikausia, eikä tällaisia hengästymisoireita ole ennen ollut. Viime aikoina hän on valitellut myös paljon vatsakipujaan ja huonovointisuuttaan (voi tosin olla tekosyitä, joilla perustelee sitä ettei oikein enää pääse poistumaan kotoaan).
Voiko jokin alkoholiin liittyvä sairaus aiheuttaa tällaista hengästymistä? Vai onko jotain muuta? Pyysin menemään lääkäriin, mutta itse sanoo, ettei ole tarvis. Oli juuri kuulemma käynyt lääkärissä, ja kaikki muuten hyvin pieniä verensokeriongelmia ja verenpaineongelmia lukuunottamatta, jotka hoidossa. Alkon käyttöä ei myönnä ollenkaan, ja jos siitä kysyy niin suuttuu.

6

6531

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sairausseon

      Juuri tälläistä olen huomannut myös eräästä joka juo paljon. Suuttuvat jos alkaa kysellä ja syyttävät aina muita kaikesta.
      Olenkin lopettanut kaiken yhteydenpidon ja laittanut eston hänen numeroonsa, eli puhelimeni ei soi vaikka soittas.
      Raittiina ennen juomistaan oli ihan mukava ihminen, itse on päätöksen tehnyt juoda ja apua ei halunnut.
      Hyvää jatkoa kaikesta huolimatta, syyllistämällä juoja pitää läheisiään koukussa, et saisivat lisää viinaa.

    • Random456

      Onko sukulaisellasi ylipainoa? Voisiko johtua siitä?

    • nipsuliinii

      Kyllä alko voi aiheuttaa hengästymistä, etenkkin jos henkilöllä on korkeaa verenpainetta. Ihan jo siis ilman mitään fyysistä suoriutumista. Toki heittelehtivät verensokerit varmaan voi vaikuttaa myös hengästymiseen. Mut korkean verenpaineen ja alkon yhteisvaikutusta pitäisin vahvempana vaihtoehtona

    • Omainen_123

      Ylipainoa hänellä ei juuri ole, tosin selkeästi on viime aikoina pöhöttynyt. Eli nestettä kertynyt lähinnä vatsan seudulle (tai arvaan että nestettä, koska ei juuri syö mitään, vain juo).
      Verensokerit heittelevät kyllä, ja joskus aiemmin ollut verenpaineongelmia. Eli olisikohan joku näiden yhdistelmä sitten... Huonolta kuitenkin vaikuttaa.

      • nipsuliinii

        Tiedä häntä... Kurjaa tieten on, ettei lähimmäistään yleensä saa sinne hoitoon silloin kun taustalla alkon käyttöä ja sairaudentunnottomuutta. Et valitettavasti oikein muuta voi kun seurata vierestä. Niin ikävää kun se on.


    • henkiahistus

      Voi olla myös sydämen vajaatoimintaa alkoholi edesauttaa monia sairauksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      93
      2109
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      167
      1550
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1319
    4. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      238
      1211
    5. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      73
      1170
    6. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      88
      1096
    7. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1041
    8. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      248
      991
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      51
      926
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      88
      891
    Aihe