Yritin porata asianmukaisilla laitteilla reikää seinään, uuden kerrostalon ulkoseinäelementtiin sisäpuolelta. Alun pitäenkin iskulla sai painaa aika tavalla mutta parin sentin jälkeen pora ei enää pyörinyt ollenkaan. Nythän se voi johtua porakoneen tehon loppumisesta, terän kulumisesta tai että vastassa oli jotain vieläkin betonia kovempaa.
Onko (typerä kysymys) mahdollista että jo n. 2 cm syvyydessä olisi jotain teräsvahvikkeita ulkoseinässä? Vai mikähän moiseen voisi olla syynä?
On muuten melkoinen urakka taulujen laitto edelleenkin.
Porausongelma
5
181
Vastaukset
- unskiva
Joo, rautaa síellä lienee vastassa, huono säkä kuulemma.
- ei_yhtä_hyvin
Mitä siellä teräsbetoniseimässä oletit olevan, balsaa ja bambua? :D
- säästöbetoni
Se ny vähän riippuu siitä, minkä kokoista reikää ja minkälaisella laitteella yritettiin.
Tavallinen = mopo iskuporakone jaksaa tuurilla tehdä 6-8 mm reiän betoniin. Mopoimmat laitteet pääsee vain seinän pinnassa olevasta tasoitteesta läpi ja ryytyy betonia kohdatessaan. Paremmat jaksaa tehdä reiän, jos ei tule kiveä vastaan. Vanhoissa (70-luvun ym.) taloissa voi olla melkein nyrkin kokoisia kiviä seinissä, "säästöbetoniksi" tätä kait kutsutaan.
Kunnollinenkin vehje, siis oikea poravasara ryytyy, jos terä osuu betoniraudoitukseen. - onkohan.kuitenkaan
Mikä on se asianmukainen laite jolla yritit porata?
- doido
Poranteriäkin on nykyisin ns. näennäis työkaluina, eikä niistä outo osaa katsoa, Honkkarista tuli ostettua yksi, joka ei tule menemäänkään betoniin typerän muotoilunsa takia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1673488- 152186
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2241522Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701261- 441221
- 371141
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va381073Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke1361031- 471014
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.411010