Yritin porata asianmukaisilla laitteilla reikää seinään, uuden kerrostalon ulkoseinäelementtiin sisäpuolelta. Alun pitäenkin iskulla sai painaa aika tavalla mutta parin sentin jälkeen pora ei enää pyörinyt ollenkaan. Nythän se voi johtua porakoneen tehon loppumisesta, terän kulumisesta tai että vastassa oli jotain vieläkin betonia kovempaa.
Onko (typerä kysymys) mahdollista että jo n. 2 cm syvyydessä olisi jotain teräsvahvikkeita ulkoseinässä? Vai mikähän moiseen voisi olla syynä?
On muuten melkoinen urakka taulujen laitto edelleenkin.
Porausongelma
5
204
Vastaukset
- unskiva
Joo, rautaa síellä lienee vastassa, huono säkä kuulemma.
- ei_yhtä_hyvin
Mitä siellä teräsbetoniseimässä oletit olevan, balsaa ja bambua? :D
- säästöbetoni
Se ny vähän riippuu siitä, minkä kokoista reikää ja minkälaisella laitteella yritettiin.
Tavallinen = mopo iskuporakone jaksaa tuurilla tehdä 6-8 mm reiän betoniin. Mopoimmat laitteet pääsee vain seinän pinnassa olevasta tasoitteesta läpi ja ryytyy betonia kohdatessaan. Paremmat jaksaa tehdä reiän, jos ei tule kiveä vastaan. Vanhoissa (70-luvun ym.) taloissa voi olla melkein nyrkin kokoisia kiviä seinissä, "säästöbetoniksi" tätä kait kutsutaan.
Kunnollinenkin vehje, siis oikea poravasara ryytyy, jos terä osuu betoniraudoitukseen. - onkohan.kuitenkaan
Mikä on se asianmukainen laite jolla yritit porata?
- doido
Poranteriäkin on nykyisin ns. näennäis työkaluina, eikä niistä outo osaa katsoa, Honkkarista tuli ostettua yksi, joka ei tule menemäänkään betoniin typerän muotoilunsa takia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!6111605Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla968801Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa
Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.104373Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon
Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka213934Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti53851Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta
Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j73626- 893580
Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle133419Perussuomalaisiin minä luotan
Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.343212Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.452385