Ostin juuri heijastimen akvaarion lamppuun. Kuinka paljon tästä on hyötöä kasvien kannalta? Kun tarkoitus olisi että kasvini voisivat paremmin. Allas on 100l ja siinä on vain yksi lamppu. Tiedän että lamppu pitää vaihtaa puolen vuoden välein. Kasviravinne tabletteja laitan kasvien juureen. Kuinka usein tbl:ja kannattaisi laittaa? En ole käyttänyt liuosmaista ravinnetta. Akvaariossani on hiekkapohja, joten tablettien ei pitäisi liueta niin nopesti kuin sora pohjassa.
heijastin lamppuun
.....
3383
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Loisteputkesta olen kuullut että uusiminen 1 - 1 1/2 vuoden välein?! Oikaiskaa jos olen väärässä.
Kaikki kasvit ei edes juurillaan ota ravinteita sanottavan paljon, esim. vesirutto ja karvalehti. Eli riippuu kasveistasi millaista ravinnetta tarvitsevat. Tabletteja ei saa lisäillä liikaa, niissä on hirmu paljon rautaa ja veteen päässeinä aiheuttavat leviä. Jbl:n 7 balls "savikuula"-ravinteet ovat esim. miekoille hyviä, kerta tai pari vuodessa riittää. Ja eivät pölise helposti. Monet tablettiravinteet polttaa lisäksi juuria jos liian lähelle tunkee.. savikuulat ei.
Ei siitä heijastimesta haittaakaan kai ole, mutta näkemättä valaisintasi arvelen, että kai se "hukkaan" ylöspäin osuva valo kuitenkin heijastuu vaaleista sisäpinnoista takaisin alaspäin ja edelleen veteen. Veikkailen, että heijastimen vaikutus on marginaalinen, valitettavsti.
Olet tietenkin oikeilla jäljillä kun yrität maksimoida valon käyttämällä aina uutta putkea ja heijastinta. Mahdollisesti pidät peitinlasinkin tip-top puhtaana ( t. pyyhit roiskeet loisteputken pinnalta&heijastimesta )? Mutta kuten sanottua pelkään vaikutuksen olevan marginaalinen. Näkemättä rohkenen luvata, että hankkimalla uuden valaisimen kahdella putkella tai edes toisen samanlaisen valaisimen rinnalle saat varmasti näkyvää tulosta aikaan. Mikään ei tietenkään estä jatkamasta samaan malliin kahden putken ratkaisussakin!