Olen 22v perusterve nainen. Sain kasvohalvauksen hieman yli kuukausi sitten toiselle puolelle kasvoja. Oikea puoli ei liiku yhtään, ainoastaan silmä menee sen verran kiinni, että pystyn nykyään olemaan normaalisti sisätiloissa ja nukkumaan ilman teippejä. En tiedä johtuuko tottumisesta, koska mitään muuta paranemisen merkkiä ei näy. Alussa laitoin tippoja useita kertoja päivässä ja nukuin lappu silmällä.
Huolestuttaa kamalasti, et tämä jää. Netissä lukee et jos ei kolmessa viikossa ala paraneminen niin ennuste on huonompi.. ja myös jos halvaus on 100%, en tiedä onko tämä.
Sain lääkäriajan sillon kolmen viikon päähän, kävin siellä ja lekuri totesi vaan että huono huono.. uusi aika vasta 3kk päähän "jos sillon ei ole alkanut paranee niin katsotaan mitä tehdään".. miksi ei tehdä nyt jo, olisi paremmat mahdollisuudet varmaan jos aikasemmin aloittas??
Tätä puolta särki jonkin verran pitkään mutta nyt on lakannut. Korva on tosi herkkä koville äänille.. Terve puoli on nykinyt elohiirenä kuten sairastunut puoli teki päivää ennen halvausta. Mainitsin lääkärille mutta kuulemma vaan magnesiumvajausta? Pelottaa että halvaannun kokonaan. Kammottavaa, kun ennen olin nätti ja nykyään vinonaama friikki. Ahdistaa... onko muita halvaantuneita?
Lähinnä halusin kuulla ensimmäiset paranemisen merkit että mitä ne on. Voiko olla tuo silmän helpottuminen tai se, että kun yritän liikuttaa oikeaa puolta, korva vähän kuin humisee?
Rakas koirakin kuoli muutama päivä sitten, mitähän seuraavaksi :(
Kasvohalvaus, paranemisen merkit?
7
514
Vastaukset 7
- vislaaparemmaksi
Mene uudelleen lääkäriin. Pyydä päästä fysioterapeutille, jotta saat kasvojen jumppa ohjeet. Tai nykyään ehkä pääsee ilman lääkärin lähetettäkin.
Muistaakseni ainakin viheltelyn pitäisi auttaa. Yritykseksi ne alussa jäävät, mutta siinä on selvä tavoite, mitä tehdä. - Arvauskeskusko
Hakeudu heti kunnon lääkärille, jos kaikkia tunnettuja syitä ei selvitetty ja tunnettuja lääkehoitoja harkittu. Tsemppiä!
- vasial-barreesi-20v
koska tämä on hermostollinen sairaus..!!
niin kyseessä pitkä prosessi.. parantua...?
mutta mahdollista.. kun ei ajattele että "vuodessa paranee"??? ja muistaa irvistellä naamaa vaikka tuntuisikin ettei mitään tapahdu..?? ja toi laiska silmä! kaikkein vaikein treenata?? mulla ihan sähkö (hammas harja) auttanut stimuloimaan hermoratoja..!! - Vinonaamanykyään
Seuraavaksi kehiin tuli huimaukset. Nyt pari viikkoa ollut, tosi pelottavia kohtauksia ja tuntuu melkein jka päivä kuin olisin laivan kannella. Lääkärissä kävin ja lääkäri olisi laittanut mut pään kuvauksiin, mutta konsultin mielestä ei vielä tarvitse. Korvia tutkitaan vielä tarkemmin ensi viikolla.. mukava tässä nyt miettiä, että onkohan siellä kasvain vai ei. Outoa myös jatkuva mahakipu ja että olen nukkunut aivan älyttömän sikeästi ja paljon siitä asti kun kasvot halvaantuivat.
- Vinonaamanykyään
Niin ja yksi positiivinen juttu. Kulmakarva nousee ja laskee millin ilmeiden mukaan! Eli pientä paranemista tullut.
- frettiina
Mulla magneettikuvauksissa ei onneksi löydöksiä. Ajattelin, että varmaan MS...huimausta on edelleen, eikä halvaantunen puolen silmäluomi pelaa. Suu taipuu onneksi hymyyn tasaisesti jo. Poskeen tulee välillä nykimistä ja hieron kasvoja niin menee ohi. Silmä vuotaa helposti ja sumentaa näköä.
- Frettiina
Mulla nyt yli 2kk halvauksesta. Silmä ei toimi hyvin. Ryppyjä hävisi vähän halvauksen jälkeen. Kielen tuntemukset ihan normaalit, humina loppui korvasta. Hermo on arka.
Söin monipuolisesti liha, maitotuotteet, c ja b vitamiinit, hunaja ....
Kasvojen hieronta ja rasvaus. Akupunktio ja osteopatia.
Kortisoni lääkitys 10 vrk. Viruslääkkeen lopetin, tuli heikko olo. Vältin stressiä ja nukuin paljon. Stressi vaikutti heti negatiivisesti kuntoon. Esim. Kuuma suihku stressasi ja kovat äänet ja möly.
Rauhallinen toiminta ja ulkoilu oli hyväksi.
Olen Uudenmaan läänistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j761019- 38737
Pisa-tulokset.....
Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden210626Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.34462- 23458
Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️70405- 18393
Ihan pikku vinkki
Kannattaa tallentaa kaikki mitä sen naisen kanssa puhuu ettei tule hankaluuksia myöhemmin52389- 32385
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga43374