Lyhyesti, haemme Schengen viisumia naisystävälleni Cebussa ja niitä asioita hoitaa Ayalassa Keppel business centerissä Norjan konsulaatti. Paperit ovat kunnossa ja hän kävi paikanpäällä aikomuksenaan sopia tapaaminen ja hakemuksen luovutus haastatteluineen. Raha viisumiin on lompakossa.
Ei onnistu.
Pitää ensin kirjautua ihmeelliseen portaliin jossa pitää viisumihakemus maksaa luottokortilla ja sopia erikseen tapaaminen . Eli,..ilman luottokorttia ei viisumia?!?! Olen hakenut itselleni monien maiden viisumia Aasiassa ja aina on onnistunut se rehti käteismaksu! Onko tämä tosiaan totta?
Application Portal
This is the official application portal for those who want to visit Norway, live in Norway, become Norwegian citizens, or get a Norwegian immigrant's passport.
Viisumiasiaa ihmettelen
4
264
Vastaukset
- IhmettelenIhmettelijää
Mitä jos tänne ihmettelysi sijaan ottaisit vastuun tyttöystävästäsi esimerkiksi matkustamalla hänen luokseen ja menette yhdessä sinne konsulaattiin.
Mikäli maksu kuten sanoit, niin hoida hyvä mies se maksu. - ayoayo
Hanki maksukortti, niin onnistuu, tulet sitä tarvitsemaan myöhemminkin.
- epäreilu_viisumikäytäntö
Suomen konsulitoimipiste on ulkoistanut viisumiasiat Norjan suurlähetystölle.
Norjan suurlähetystö taas on ulkoistanut viisumiasiat yksityiselle, voittoa tavoittelevalle yritykselle !
Tuo mainittu osoite Keppel business center on ihan oikein, mutta se on tuon yksityisen yrityksen osoite, EI Norjan suurlähetystön.
Mielestäni on vastuutonta Suomen ulkoministeriöltä (joka on myös vastuussa tuon Suomen Manilan konsulitoimipisteen asioista) se, että ulkoistussopimukseen ei ole kirjattu kieltoa edelleenulkoistamista vastaan !
Jos kerran Norjan suurlähetystö ei itse halua viisumiasioita hoitaa, niin tässä muuttuneessa tilanteessa olisi asiallista, että Suomen oma konsulitoimipiste hoitaisi ko. asiat.
Kyseinen yritys muutenkin toimii mielivaltaisella tavalla, eli kirjallista viisumin hakuohjetta ei saa kuvata (vartija estää kuvaamisen silti, vaikka kuvan rajaisi niin, ettei siinä näy muuta kuin tuo hakuohje ja ehkä vähän valkoista betoniseinää sen ympärillä), eikä ko. paikan ammattitaidoton henkilökunta myöskään osaa /tai halua) lähettää siitä Bluetoothilla kopioita asiakkaan puhelimeen !
Tee valitus Suomen ulkoministeriölle, saa nähdä, johtaako se mihinkään !
Tuo yksityisyrityksen käyttö siis tarkoittaa käytännössä sitä, että asiakas maksaa SEKÄ Norjan suurlähetystön määrittelemän hinnan viisumihakemukselle ETTÄ myös ko. yksityisen yrityksen palkkion siihen lisäksi !
Luulisi, että tuollainen alihankintasopimus olisi lainvastainen, sillä oikein olisi se, että Norjan suurlähetystö maksaisi yrityksen palkkion siitä rahasta, mitä veloittavat asiakkaalta viisumihakemuksen käsittelystä ! Näin silloin, kun ei anneta muita vaihtoehtoja kuin käyttää ko. yrityksen palveluita.
Tilanne olisi toinen, jos ko. yrityksen palveluiden käyttö olisi vapaaehtoista, eli niitä käyttämällä saisi esim. laajemmat aukioloajat, haku Cebussa Manilan sijasta jne.
Suomen ulkoministeriön tulisi selvittää asia, ylläolevilla perusteilla !
- carcar
Maksukortti on välttämätön, joten hanki se. Olen järjestellyt vierailuja Ruotsiin (Schengen visa) Kannattaa ensin lukea omalla kielellä ohjeet, siellä, ainakin Ruotsissa, kerrotaan, "jos joku toinen maa edustaa Ruotsia" heillä on oikeus vaatia muita papereita, Kaikki Suomessa vaadittavat paperit: ruotsiksi, norjaksi tai englanniksi ja ne jotka Norjan konsulaatti vaatii.
Aikaa ei tarvitse tilata Manilasta jos sen on kerran tilannut Cebun konsulaatista.
https://www.norway.no/en/philippines/services-info/visa-residence/visitors-visa/#necessary-doc
https://www.norway.no/contentassets/8734d090cf154328961860654a57e054/checklist-visit-boyfriend-or-girlfriend-or-fiance.pdf
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1272004
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1021785Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?831601Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy611454Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M331152- 1101083
Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm511053Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s471046- 731036
Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44983