Lääkiksen valmennuskurssikokemuksia?

Lääkikseen

Moi!
Onks kellään kokemuksia lääkiksen valmennuskursseista? Katoin et ainaki lääkisvalmennus.fi (?) ois elo-syyskuussa alkava kurssi joka sit kestäis sinne pääsykokeesee asti. Valmistun ens keväänä lukiosta ja oon lukenu bilsaa, fysiikkaa ja pitkää matikkaa mut kemia on sit jääny vähemmälle. Onks kellään tietoa esim tosta mainitusta kurssista tai jostai muusta mistä sais ne tarvittavat kemian taidot ja mielellää sitä fyssaaki prepattuu iha kunnol? Oon myös valmis lukee itsenäisestiki ne kaikki mut ois tosi hyvä jos saisin jotai muutki apuu siihe opiskeluu ku lukemist on tosi paljon ja sillee :)

11

10831

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • opistonkäynyt

      Etelä-Pohjanmaan Opisto ja lääketieteen opintolinja, löytyy elokuussa alkava pitkä ja tammikuussa alkava lyhyt. Huippupaikka!

      • Sisälle

        Näitä opistolinjojahan on vaikka missä, mutta pääseekö niiltä kukaan sisään?


    • Mafylainen

      Kävin itse Mafyn kurssin, ja voisin suositella sitä kenelle vain! Tyyris, mutta hintansa arvoinen: loistavat oppimateriaalit tabletissa (kiitos Antille!), taitavat opettajat ja bonuksena opot, jotka seuraa tahtiasi, neuvovat ja kannustavat koko kurssin ajan. Tykkäsin.

    • Omapanostärkeintä

      Tulevan lääkärin äitinä ja itsekin aikanaan alalle valmistuneena suosittelen lämpimästi MaFy:n itseopiskelumateriaalia. Se on kaiken kattava ja halvempi versio kuin monet muut(ja kalliit) kilpailevat kurssit. Saat edetä omaan tahtiisi, eikä aikaa kulu matkoihin kurssipaikalle. Opettajia voi konsultoida sähköpostitse, jos on jotain kysyttävää. Toiminut ainakin meidän perheen lääkäreiden kohdalla vallan hyvin!:)

    • Doctortobe

      Itse suosittelen ehdottomasti Valmennuskeskuksen kurssia! Minä kävin marraskuussa alkaneen valmennuskurssin, enkä voisi olla enempää tyytyväinen. Opetus ja materiaalit olivat täydellisiä. Soveltavat tehtävät sopivat loppuajan kertaukseen ja preppaukseen kun taas lukuisat Valmennuskeskuksen opetusvideot takasivat lukutehokkuuden, kun kirjat alkoivat jo puuduttaa. Pääsin sisään ensimmäisellä hakukerralla, ja vaikka mikään valmennuskurssi ei takaa sisäänpääsyä, voin kyllä sanoa, että Valmennuskeskuksen avulla lääkikseen pääseminen helpottuu huomattavasti!

    • kandidaattinyt

      Mafynettiä suositellaan, mutta se ei sisällä kunnollista opetusta toisin kuin perinteisimmät valmennuskurssit. Joillekin tämä sopii, itselle ei olisi sopinut.
      Pääsin sisään 2 vuotta sitten ja valmennuskurssina toimi Eximia (aamu-kurssi). Ei jäänyt mitään moitittavaa kurssista, ilman ei olisi sisälle menty.
      Suurin bonus itselle kurssista oli aikataulutus (ja tietenkin kattavat tehtävät). Opetus alkoi heti kirjoitusten jälkeen ja kurssin opetusrunko toimi oman aikataulun pohjana. Sen mukana tuli kerrattua koko koealue hyvin. Itsellä taustalla oli välivuosi ja asiat oli toki käytynä kertaalleen läpi jo ennen kurssiakin (eximialta sai myös ennakkotehtäväpaketin, joka toimi myös hyvin ennen kurssia). Kurssilla oli välikoe ja kenraalikoe, jotka molemmat oli toteutettu hyvin. Motivaatiobonusta toi myös kokeesta julkaistu pisteytyslista, josta näki millä tasolla oma osaaminen oli verrattuna muihin kurssilaisiin koko suomessa (koe oli sama joka paikkakunnalla ja samaan aikaan).

      Nyt 2 vuotta opiskelleena täytyy sanoa, että todella harvalta olen kuullut negatiivista palautetta oikeastaan miltään valmennuskurssilta. Iso osa opiskelijoista on jonkun kurssin kyllä käynyt.

    • Lekuriksi

      Lääkisvalmennus.fi on kyllä laadukas. Opetusta käydään pienryhmissä, mikä ainakin omalla kohdalla oli tärkeää. Jokainen opettajista myös läpäissyt lääkiksen pääsykokeet eli tietävät mitä opettavat.

      Lääkisvalmennuksen hinnat on kyllä selkeästi parhaat verrattuna muihin valmennuskurssitarjoajiin. Laadukkaan opetuksen lisäksi jotkut kurssit (en nyt muista mitkä) sisältää 24/7 pääsyn kurssitiloihin eli sinne voi mennä opiskelemaan milloin haluaa!

    • Anonyymi

      Mafy voittaa lääkisvalmennuksen 6-0.
      Lääkisvalmennuksen hippokampus-oppimisympäristö on huono. Tehtäviin ei ole vastauksia kirjallisena vaan joutuu katsomaan pitkiä videoita paskanjauhantaa vaikka yrittää vain tarkastaa tehtävät.

      • Anonyymi

        Kiitos tästä kommentista. Itse tässä juuri mietin Hippo kampusta mutta jokin siinä ei vaikuttanut hyvältä. Katsoin siis esittely videota. Mafya olen itse miettinyt.


    • Anonyymi00010

      Hippokampuksen mainostus on aika sus. Ne mainostaa et on yli 10000 tehtävää ja videomatskut eli olis tosi paljo parempi ku mafynetti. Niiden kurssilla ollu tuttu kuitenki sano et hippokampuksessa jokaisen tehtävän yksittäinen alakohta lasketaan omaksi tehtäväksi ku taas mafylla ei. Oikeesti se tehtävien määrä on aika sama ku mafynetissä. Videoilla opettaja selittää jonku teorian tai tehtävän. Vaikutti vähän puuduttavilta. Joillekin varmaan sopii. Myös niiden kurssitiloissa ei enää voi käydä opiskelemassa milloin haluaa. Aiemmin pysty, mut se systeemi loppu, Nykyään vaan kurssipäivien jälkeen voi jäädä opiskelemaan. Mafynetti vaikutti aika saman tasoiselta hippokampuksen kanssa, mut saa kans yo-matskut samalla ni otan sen ku korotan arvosanoja

    • Anonyymi00011

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      690
      2688
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      31
      1356
    3. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      1234
    4. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      112
      1215
    5. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      47
      1138
    6. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      99
      1017
    7. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      105
      949
    8. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      112
      943
    9. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      779
    10. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      64
      761
    Aihe