heruuko vielä helposti..

vieläyksi1

tekis mieli vielä hommata 22pistooli äänenvaimentimella.ennestään 2x22 kiv22 rev,9mm pist ja haulikko.luvat hommattu 70 ja 90 luvulla.mihinkään seuraan en kuulu enkä käy radoilla.mitenhän vielä lupa tommoseen heruis vai rupeeko ne vinkumaan että vanhatkin pitää ottaa pois kun ei ns harrasta.harrastus jatkuisi kun saisi sen paukkeen pienemmäksi ja omilla mailla ammuskelisin.naapuritkin sopivan kaukana.

7

272

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jacktheclipper

      Ei heru

    • ressut

      Kyllä sen luvan saaminen voi olla hankalaa ja vaatii selvityksen selvittämistä. Helpoiten homma onnistuu liittymällä ampumaseuraan esim. reserviläisiin. Käyt silloin tällöin johdetuilla ammunnoilla virallisilla ampumaradoilla ja saat siitä merkinnän ampumapäiväkirjaan. Sitten pidät päiväkirjaa myös kaikista omilla mailla harrastetusta ammunnasta. Nykyisin on vaikea saada lupaa, jos ei ole osoitta lajia mitä harrastaa ja missä harrastaa.
      Seuratoiminta on ihan mukavaa. Saatat löytää uusia kavereita ja pääset harrastamaan rentoon porukkaan. Yksin on vähän tylsä paukutella.

    • vieläyksi1

      joo,o.reserviläinen olen.en oikeen ymmärrä miksi asia on tehty noin jumalattoman vaikeaksi.eikös lupien tarkoitus ole katsoa että ko henkilö on soveltuvainen aseen omistajaksi?seurat,päiväkirjat,ohjatut ammunnat.ennestään jo pyssyjä niin mitä se yksi siinä enää mitään vaikuttaisi?koskahan ne tulevat noikin hakemaan pois kun ei ole jumalan vuosiin ammuttu yhdelläkään.

      • ressut

        Nykylain mukaan aseilla pitää olla käyttötarkoitus. Jos aseet on hankittu perusteella ammunnan harrastaminen tai metsästäminen, niin silloin pitää ampua tai metsästää. Muutoin ei ole käyttötarkoituksen mukaista syytä. Jos aseilla ei ammu, niin silloin ne pitäisi hankkia keräilytarkoitukseen. Lainsäätäjä ei katso aseiden omistamista tarpeelliseksi ellei niillä ole jotain käyttöä.

        Ampumakertoja ei tarvitse olla kuin muutama ja sekin hoituu vain päiväkirjaan pitämällä, sillä kukaan ei tarkasta tai pysty tarkastamaan sen oikellisuutta. Eli muutama kerta radalla vuodessa on ihan riittävää.Jos olet ressu, niin verestä vanhoja juttuja ja osallistu muutamalle kurssille tai ohjattuun ammuntaa.

        Eli lupahakemukseen tarvitse käyttötarkoituksen, missä harrastat, missä säilytät ja nykyisin on kuuluttava johonkin harrastuspiiriin. Haetun aseen on sovelluttava hyvin käyttötarkoitukseen. Ampumapäiväkirja ja seuran ammuntavastaavan todistus ammunnan harrastamisesta tarvitaan. Luparosessissa pääset tekemään pällitestin ja joudut haastatteluun. Pällitestissä kysellään ympäripyöreästi mm. ratkotko riitatapaukset mielummin puhumalla vai väkvallalla, oletko viehtynyt vaarallisiin harrastuksiin, onko sinulla itsetuhoisia ajatuksia ym. Testi on ihan naurettava eikä seulo muita kuin typeryksiä. Haastattelussa sinulta tullaan kysymään miksi haluat juuri tuon pistoolin ja eikö kertalaukeava riittäisi. Haastattelu on ihan ok ja virkamiehet järkeviä, joten keskustelemalla asialliseti homma hoituu.
        Kerää pino papereita kasaan ja hae lupaa. Homma onnistuu kaikesta huolimatta helposti kunhan siihen vähän viitsii panostaa.


    • mummm34

      heruuko vielä helposti..
      Ei heru!

      • ammuskelija

        Kyllä heruu, jos ihan oikeasti harrastaa ammuntaa tai metsästystä.


    • vieläyksi1

      ei näköjään..taidan hommata 9mm vaimentimen.mikähän kurssi,lupa tai erikoismiehen koulutus siihen vaaditaan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      6
      1291
    2. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      167
      1038
    3. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      224
      833
    4. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      63
      758
    5. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      67
      755
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      70
      677
    7. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      22
      646
    8. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      136
      631
    9. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      66
      599
    10. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      578
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      547
    12. 54
      546
    13. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      528
    14. Mitä sä haluat vanhus?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      48
      503
    15. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      38
      489
    16. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      101
      487
    17. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      40
      483
    18. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      40
      473
    19. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      30
      473
    20. Kerro mies tarinasi

      Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri
      Ikävä
      18
      440
    Aihe