tekis mieli vielä hommata 22pistooli äänenvaimentimella.ennestään 2x22 kiv22 rev,9mm pist ja haulikko.luvat hommattu 70 ja 90 luvulla.mihinkään seuraan en kuulu enkä käy radoilla.mitenhän vielä lupa tommoseen heruis vai rupeeko ne vinkumaan että vanhatkin pitää ottaa pois kun ei ns harrasta.harrastus jatkuisi kun saisi sen paukkeen pienemmäksi ja omilla mailla ammuskelisin.naapuritkin sopivan kaukana.
heruuko vielä helposti..
7
264
Vastaukset
- Jacktheclipper
Ei heru
- ressut
Kyllä sen luvan saaminen voi olla hankalaa ja vaatii selvityksen selvittämistä. Helpoiten homma onnistuu liittymällä ampumaseuraan esim. reserviläisiin. Käyt silloin tällöin johdetuilla ammunnoilla virallisilla ampumaradoilla ja saat siitä merkinnän ampumapäiväkirjaan. Sitten pidät päiväkirjaa myös kaikista omilla mailla harrastetusta ammunnasta. Nykyisin on vaikea saada lupaa, jos ei ole osoitta lajia mitä harrastaa ja missä harrastaa.
Seuratoiminta on ihan mukavaa. Saatat löytää uusia kavereita ja pääset harrastamaan rentoon porukkaan. Yksin on vähän tylsä paukutella. - vieläyksi1
joo,o.reserviläinen olen.en oikeen ymmärrä miksi asia on tehty noin jumalattoman vaikeaksi.eikös lupien tarkoitus ole katsoa että ko henkilö on soveltuvainen aseen omistajaksi?seurat,päiväkirjat,ohjatut ammunnat.ennestään jo pyssyjä niin mitä se yksi siinä enää mitään vaikuttaisi?koskahan ne tulevat noikin hakemaan pois kun ei ole jumalan vuosiin ammuttu yhdelläkään.
- ressut
Nykylain mukaan aseilla pitää olla käyttötarkoitus. Jos aseet on hankittu perusteella ammunnan harrastaminen tai metsästäminen, niin silloin pitää ampua tai metsästää. Muutoin ei ole käyttötarkoituksen mukaista syytä. Jos aseilla ei ammu, niin silloin ne pitäisi hankkia keräilytarkoitukseen. Lainsäätäjä ei katso aseiden omistamista tarpeelliseksi ellei niillä ole jotain käyttöä.
Ampumakertoja ei tarvitse olla kuin muutama ja sekin hoituu vain päiväkirjaan pitämällä, sillä kukaan ei tarkasta tai pysty tarkastamaan sen oikellisuutta. Eli muutama kerta radalla vuodessa on ihan riittävää.Jos olet ressu, niin verestä vanhoja juttuja ja osallistu muutamalle kurssille tai ohjattuun ammuntaa.
Eli lupahakemukseen tarvitse käyttötarkoituksen, missä harrastat, missä säilytät ja nykyisin on kuuluttava johonkin harrastuspiiriin. Haetun aseen on sovelluttava hyvin käyttötarkoitukseen. Ampumapäiväkirja ja seuran ammuntavastaavan todistus ammunnan harrastamisesta tarvitaan. Luparosessissa pääset tekemään pällitestin ja joudut haastatteluun. Pällitestissä kysellään ympäripyöreästi mm. ratkotko riitatapaukset mielummin puhumalla vai väkvallalla, oletko viehtynyt vaarallisiin harrastuksiin, onko sinulla itsetuhoisia ajatuksia ym. Testi on ihan naurettava eikä seulo muita kuin typeryksiä. Haastattelussa sinulta tullaan kysymään miksi haluat juuri tuon pistoolin ja eikö kertalaukeava riittäisi. Haastattelu on ihan ok ja virkamiehet järkeviä, joten keskustelemalla asialliseti homma hoituu.
Kerää pino papereita kasaan ja hae lupaa. Homma onnistuu kaikesta huolimatta helposti kunhan siihen vähän viitsii panostaa.
- mummm34
heruuko vielä helposti..
Ei heru!- ammuskelija
Kyllä heruu, jos ihan oikeasti harrastaa ammuntaa tai metsästystä.
- vieläyksi1
ei näköjään..taidan hommata 9mm vaimentimen.mikähän kurssi,lupa tai erikoismiehen koulutus siihen vaaditaan?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.1484465Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o1842964Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis182715Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi872697Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1262347Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu531956Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos321888En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa131795Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat91480Olet ainutlaatuinen
Sinussa on jotain, jota en osaa oikein edes pukea sanoiksi. Jotain paljon syvempää, kuin ulkoinen ihanuutesi. Jotain ain381059